Nieoczekiwany zwrot w sprawie Krakowa! Prezes PZPN napisał do Majchrowskiego

Dobre wiadomości płyną dziś z Warszawy do Krakowa. Jak ustaliliśmy w Polskim Związku Piłki Nożnej, w poniedziałek do prezydenta Jacka Majchrowskiego dotarł list prezesa Cezarego Kuleszy. Kraków wraz ze stadionem Wisły został wpisany, razem z wcześniej wytypowanymi dziewięcioma innymi miastami, do polskiej aplikacji o mistrzostwa Europy kobiet w 2025 roku.

Pod koniec listopada PZPN przesłał do UEFA zgłoszenie z wytypowanymi miastami. Były to Białystok, Bielsko-Biała, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Łódź (stadion ŁKS), Tychy, Warszawa (stadion Legii) i Wrocław. Na liście nie było Krakowa, który miał wstępną obietnicę od Zbigniewa Bońka. Sprawy skomplikowały się, gdy latem jego wieloletnia prawa ręka, Marek Koźmiński, przegrał wybory na szefa PZPN. Do tego w Warszawie podkreślali, że pismo z krakowskiego magistratu, w sprawie chęci współorganizacji imprezy, przyszło o dwa, trzy miesiące za późno.


Przełom nastąpił w grudniu, gdy Cezary Kulesza przyjechał do Krakowa na obchody jubileuszu 110-lecia Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. W trakcie imprezy szef PZPN spotkał się z Ryszardem Kołtunem, nowym prezesem MZPN, który w walce o stołek w Warszawie wspierał Koźmińskiego. Panowie uznali, że zapominają o tym, co ich różniło, i dla wszystkich lepszym rozwiązaniem będą dobre stosunki. Wtedy też Kulesza obiecał Kołtunowi, że dodatkowo zgłosi do UEFA Kraków jako jedno z miast gospodarzy w polskiej aplikacji o mistrzostwa Europy kobiet w 2025 roku.

Decyzja pod koniec roku

Pismo potwierdzające tę obieticę trafiło do sekretariatu prezydenta Majchrowskiego w poniedziałek po południu. Jeżeli UEFA wybierze polską ofertę i zdecyduje, że mecze mogą się odbyć także w stolicy Małopolski – PZPN nie ma prawa ingerować w ten wybór – piłkarki będą występować na stadionie Wisły przy ulicy Reymonta. Miasto musi teraz wskazać bazę treningową i hotelową.

O kobiece Euro 2025 starają się także Francja, Szwajcaria, Ukraina oraz wspólnie Szwecja, Dania, Norwegia i Finlandia. Gospodarza lub gospodarzy 7 grudnia wybierze Komitet Wykonawczy UEFA. W mistrzostwach weźmie udział 16 reprezentacji.

Kraków spisał się w 2017 roku

W 2017 roku na stadionie Cracovii odbyły się spotkania mistrzostw Europy do lat 21, w tym półfinał i finał imprezy. W listopadzie, po raz pierwszy od marca 2017, na obiekcie przy ulicy Kałuży gościła kadra młodzieżowa pod wodzą Macieja Stolarczyka. W meczu eliminacji ME U-21 biało-czerwoni wygrali 5:0 z Łotwą.Pierwsza reprezentacja nie występowała pod Wawelem od połowy 2016 roku. Wówczas na stadionie Wisły podopieczni Adama Nawałki zmierzyli się z Litwą w ostatnim sparingu przed mistrzostwami Europy we Francji.