News LoveKraków.pl

Na dawnym stadionie Korony szykuje się duża zmiana

Aktualnie stan bieżni nie zachęca do biegania... fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wokół głównego boiska w Centrum Sportu Parkowa (dawny stadion KS Korona wpisany do ewidencji zabytków) na Krzemionkach ma powstać 400-metrowa bieżnia o sztucznej nawierzchni. Zaplanowano także osiem masztów, które oświetlą bieżnię i murawę boiska.

Dziś biegacze, którzy chętnie wybierają to miejsce ze względu na wyjątkowe położenie, muszą korzystać z żużlowej bieżni z lat 50. Jest niekomfortowa i nieadekwatna do obecnych czasów. Do tego trzeba ją zamykać na czas meczów, ponieważ regulamin rozgrywek piłkarskich zabrania przebywania osób postronnych w strefie między linią boczną a strefą ławek rezerwowych, którą dziś przecina bieżnia.

Nowa bieżnia na dawnym stadionie Korony z budżetu obywatelskiego

Niedługo ma się to zmienić. Pierwszy krok zrobili mieszkańcy, którzy zgłosili projekt do budżetu obywatelskiego w 2023 roku, a następnie zdobyli duże poparcie (10094 punkty), dzięki któremu zadanie znalazło się na liście zwycięzców z kwotą realizacji 1,5 mln zł. – Projekt przewiduje, że po zakończeniu prac jednocześnie będą mogły odbywać się mecze i treningi biegowe. Bieżnia będzie miała ogrodzenie zewnętrzne i wewnętrzne, ławki dla rezerwowych i sędziów będą przesunięte w inne miejsce. Zaplanowaliśmy osiem masztów, które oświetlą także pełnowymiarowe boisko piłkarskie – mówi Piotr Klimczak z KS Kabel.

2 tory, 3 wiaty, 8 masztów

Za realizację zadania odpowiedzialny jest Zarząd Infrastruktury Sportowej, który w planie zamówień publicznych oszacował koszt na 1,2 mln zł. Oferty w przetargu można składać do 14 lutego. – Mamy nadzieję, że propozycje zmieszczą się w budżecie. Pamiętamy, że z powodu wyższych ofert przeciągał się remont budynku, także finansowany z budżetu obywatelskiego. Udało się go przeprowadzić dzięki przychylności dyrektora ZIS i radnych, którzy znaleźli dodatkowe środki – podkreśla Klimczak.

Nowa bieżnia będzie miała dwa tory z nawierzchni poliuretanowej. Oświetlenie bieżni i boiska zapewnią cztery 12-metrowe maszty przy trybunach od strony północnej i cztery 10-metrowe posadowione na koronie trybun od strony południowej. Wykonawca ma też dostarczyć trzy wiaty: dwie dla drużyn i jedną dla sędziów.

W tym roku ZIS planuje jeszcze wymianę nawierzchni jednego orlika na terenie Centrum Sportu Parkowa. – Nasze marzenie? Sztuczna nawierzchnia głównego boiska zamiast naturalnej. To rozwiązałoby wiele problemów, bo obiekt byłby dostępny przez cały rok – mówi Klimczak.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze

Aktualności

Pokaż więcej