Nowy obiekt sportowy na Dębnikach [ZDJĘCIA Z DRONA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W połowie marca upłynęło pięć miesięcy od rozpoczącia budowy hali sportowej przy szkole na ulicy Lipińskiego 2.
Aby zobaczyć postęp prac na działce przy Szkole Podstawowej z Odziałami Integracyjnymi nr 151, skrytej za ekranami akustycznymi wzdłuż ulicy Grota-Roweckiego, najlepiej wznieść się dronem. Z poziomu terenu widać niewiele, a za ogrodzeniem i zwałami ziemi dzieje się naprawdę dużo. Nad placem budowy góruje żuraw w kolorze niebieskim, widać zarys głównej hali gier i mniejszych pomieszczeń, które zostaną połączone łącznikiem z budynkiem szkoły.

Budowa hali. Fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl
Budowa hali. Fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl


Otwarcie w połowie przyszłego roku?

Budowa kosztuje 15 milionów złotych, a umowa z wykonawcą została podpisana na cztery lata. Wszystko wskazuje jednak na to, że obiekt będzie tętnił życiem wiosną 2022. Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, mówił, że planem jest zakończenie prac w 18 miesięcy. Z takiego obrotu spraw zadowolone jest miasto, wykonawca i przyszli użtkownicy hali.

– Dzieci są najlepszymi inspektorami nadzoru. Patrzą przez okno i czekają na zakończenie prac, by móc pobiegać z piłką na bezpiecznej nawierzchni. Sam bym się bardzo denerwował, gdybym widział na placu budowy jednego robotnika i boisko powstawało półtora roku, choć mogło być gotowe w sześć miesięcy. Wykonawcy też zależy na sprawnym przeprowadzeniu inwestycji, bo odpadają mu na przykład koszty ogrzewania – mówił na początku dyrektor miejskiej jednostki.

Fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl
Fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl


Urządzony dach

Hala przy ulicy Lipińskiego będzie samowystarczalna energetycznie. Na parterze budynku powstanie sala do gier zespołowych o długości 40 i szerokości 20 metrów z drewnianymi siedziskami na trybunie, sala ze ścianką wspinaczkową, magazyn, pomieszczenia dla uczniów i nauczycieli z zapleczem i mini-bufet. Pierwsze piętro ma pomieścić salę fitness z siłownią i zapleczem, a ostatnia kondygnacja wentylatornię i pomieszczenia dla obsługi sprzątającej.

Przed laty miasto zastanawiało się, czy na dachu nie zbudować boiska. Ostatecznie zdecydowano się na przestrzeń służącą edukacji ekologicznej i odpoczynkowi, a przy projektowaniu wzięto pod uwagę pomysły uczniów.

Dzieci będą mogły odpocząć na leżakach, sięgnąć po książkę z półek przypominających drzewa czy pograć w szachy. Na dachu znajdą się także stoły warsztatowe z szufladami na narzędzia, skrzynie do uprawy ziół i niewielkich roślin oraz donice na kwiaty.

Zmieni się także otoczenie szkoły i nowej hali (stara pozostanie na swoim miejscu). Powstanie boisko z nawierzchnią poliuretanową, nowa bieżnia, skocznia w dal, siłownia na świeżym powietrzu, ścieżka edukacyjna i miejsca do gry w szachy i scrabble. Zakres inwestycji obejmuje również budowę ogrodzenia, parkingu i uporządkowanie małej architektury.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki