Piłkarski Podokręg Kraków znów zlikwidowany. Powodem... pozyskanie środków z BO?

Prezes MZPN Ryszard Kołtun wnioskował o rozwiązanie Podokręgu Kraków fot. LoveKraków.pl

Zarząd Małopolskiego Związku Piłki Nożnej podjął uchwałę o rozwiązaniu Podokręgu Kraków. Jego prezes Kazimierz Śliwiński został odwołany z prezydium zarządu MZPN. Czy to kara... za zaangażowanie w pozyskanie środków z budżetu obywatelskiego na turnieje dla dzieci? Komunikat w tej sprawie wydał prezes Ryszard Kołtun.

7 maja obradował zarząd Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. W krótkim komunikacie poinformowano o zmianach personalnych. Z funkcji wiceprezesa ds. prawnych odwołany został Bartosz Ryt, a z funkcji prezesa Podokręgu Kraków Kazimierz Śliwiński. Obaj zostali także odwołani z prezydium zarządu MZPN. W ostatnim zdaniu komunikatu poinformowano, że podjęta została uchwała o rozwiązaniu Podokręgu Kraków, a rozgrywkami zarządzał będzie Wydział Gier MZPN. Nie podano przyczyn decyzji.

Podokręg Kraków ponownie zlikwidowany

– Nie wypełniał swoich ról i tyle – powtórzył nam trzy razy Jerzy Nagawiecki, wiceprezes MZPN ds. organizacyjnych i rzecznik prasowy. – Prezes Ryszard Niemiec [zmarły w 2023 roku – przyp. red.] też zlikwidował Podokręg Kraków, rozgrywki i tak prowadzi Wydział Gier MZPN, więc niepotrzebna jest taka struktura, niepotrzebne mnożenie bytów. I tak mamy najbardziej rozwinięte struktury, najwięcej agend terenowych. Wydaje się, że ta nie jest niezbędna – dodał Nagawiecki.

Wcześniej Podokręg Kraków został rozwiązany w 2019 roku. Został przywrócony decyzją zarządu MZPN z 29 lipca 2021 roku, który teraz znów mógł go zlikwidować. Nie dotrwał do przyszłorocznych wyborów.

Piłkarskie Mistrzostwa Krakowa dzieci solą w oku MZPN?

O zmiany personalne i rozwiązanie podokregu wnioskował prezes Ryszard Kołtun. W kilku źródłach ustaliliśmy, jak tłumaczył decyzję. Chodziło o zaangażowanie Kazimierza Śliwińskiego (Fundacji Piłkarski Kraków, której jest prezesem) do realizacji projektu ogólnomiejskiego z budżetu obywatelskiego Krakowa – „Piłkarskie Mistrzostwa Krakowa dzieci”. Projekt zdobył największe poparcie i udało się pozyskać niemal 1,5 mln zł. Rozgrywki ruszyły w kwietniu. Dodatkowe środki pozyskano w dzielnicach, na inicjatywy pod nazwą „Piłkarskie marzenia na...”.

Duży projekt, popularyzujący sport wśród dzieci i młodzieży, został przygotowany i jest realizowany bez udziału MZPN. W środę skontaktowaliśmy się z prezesem Ryszardem Kołtunem. Był w drodze do Lublina i obiecał zadzwonić w czwartek o godzinie 9. Nie zrobił tego, a na wiadomość z ponowną prośbą o kontakt odpowiedział, że jest zajęty ważnymi sprawami. Poprosił o pytania w formie pisemnej, które zadaliśmy. W czwartek po poludniu ukazał się obszerny komunikat prezesa MZPN.