Pomysł na koniec wakacji? Tenis! Początki nie są drogie

fot. Krzysztof Kalinowski

Choć lato chyli się ku końcowi, grzechem byłoby nie skorzystać z ostatnich najcieplejszych dni w roku. Jak można je wykorzystać? Chociażby rozpoczynając przygodę ze sportem Rogera Federera – tenisem. Kraków jako miasto rodzinne Agnieszki Radwańskiej może pochwalić się bardzo szeroką gamą kortów o różnych typach nawierzchni.

Tenis jest ciekawą propozycją dla osób w każdym wieku – zarażeni miłością do tego sportu potrafią uprawiać go przez całe życie.  Jeżeli chcielibyśmy zacząć realizować się w jakiejś dyscyplinie sportu i nie szkoda nam zainwestować pieniędzy w de facto swoje własne zdrowie i kondycję, to jest to sport jak najbardziej dla nas. W Krakowie raz za razem powstają kolejne obiekty tenisowe. W 2023 roku na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego powstanie nowe centrum sportowe m.in. z ofertą dla tenisistów.

Co zrobić, aby rozpocząć grę w tenisa?

W pierwszej kolejności wypadałoby zakupić lub wypożyczyć rakietę. Zdecydowanie korzystniejszą jest druga z tych opcji, szczególnie kiedy nie mamy przekonania, czy sport, który zaczynamy uprawiać, będzie nam odpowiadał. Rakietę można wypożyczyć praktycznie w każdym krakowskim klubie za symboliczną opłatą – zazwyczaj jest to koszt rzędu 5-15 zł. Personel obecny na miejscu pomoże nam dobrać odpowiedni rozmiar rączki, naciąg, układ strun, balans czy wagę rakiety. W przypadku, gdy po paru spotkaniach dojdziemy do wniosku, że dany model rakiety nam odpowiada, można zastanowić się nad jej zakupem. Koszt rakiety tenisowej może się różnić w zależności od stopnia zaawansowania zawodnika i producenta. Stosunkowo dobry jakościowo sprzęt dla zawodnika początkującego wraz z naciągiem można nabyć w cenie od 60 do 250 zł.

Kolejną sprawą są piłki – przy pierwszym kontakcie ze standardowymi piłkami tenisowymi mogą one się nam wydawać zbyt szybkie. Mamy do wyboru piłki ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Wielu producentów oferuje piłki ciśnieniowe w kolorze czerwono-żółtym, które odbijają się na 50% wysokości, dzięki czemu na samym początku będziemy odczuwać większą przyjemność z gry. Podczas używania wolniejszych piłek nasze wymiany powinny być dłuższe. Ponadto dzięki niższemu tempu rozgrywania akcji jesteśmy w stanie lepiej pracować nad poprawną techniką uderzeń.

W kwestii techniki najlepszym rozwiązaniem byłoby pobranie paru lekcji od instruktora. Tutaj niestety musimy sięgnąć głębiej do portfela. W przypadku zajęć indywidualnych będą to kwoty rzędu 70-120 zł za godzinę nauki plus cena za wynajem kortu. Ponadto pracę nad techniką możemy rozpocząć od darmowych filmów instruktażowych w serwisie Youtube.

Gdzie grać?

Kraków dysponuje szeroką gamą kortów komercyjnych. Poprzez portal twojtenis.pl można nieodpłatnie rezerwować korty na większości obiektów. W okresie letnim ceny wynajmu kortów wahają się od 20-40 zł za godzinę na kortach otwartych. Nieco więcej zapłacimy za grę na kortach zamkniętych. Lato jest więc najlepszym momentem na pierwszy kontakt z tenisem, albowiem w zimie ceny za godzinę potrafią przekraczać nawet 100 zł.

Co jednak wtedy, kiedy nie chcemy płacić za wynajem, a chcielibyśmy zobaczyć, czy gra warta jest świeczki? Z pomocą przychodzi kort miejski w parku Jordana z nawierzchnią tartanową, który możemy zarezerwować przez aplikację Tenis4U. Jedyne koszty, jakie musimy w tym przypadku ponieść, to opłata rezerwacyjna w wysokości 2 zł.  Należy się jednak spieszyć ­– obiekt w parku Jordana cieszy się sporym powodzeniem i trzeba rezerwować go ze znacznym wyprzedzeniem.

Z kim zacząć?

Oczywiście najlepiej byłoby rozpocząć uprawianie sportu z kimś, kogo znamy, ale jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy skorzystać np. z grupy na Facebooku – Tenis w Krakowie – „Sparingpartnerzy”, gdzie powinniśmy szybko odnaleźć potencjalnego partnera do rozpoczęcia przygody z tenisem.

Gdzie kontynuować rozwój?

Krakowskie kluby oferują udział w rozgrywkach ligowych za konkretną opłatą. Wybór konkretnej ligi zależy od stopnia zaawansowania uczestnika. Lig w Krakowie jest wiele, informacje o uczestnictwie danego klubu w lidze zazwyczaj dostępne są na głównych stronach internetowych tychże oraz oficjalnych profilach na Facebooku. Do ligi możemy zapisać się od razu, jeżeli nie chcemy tracić czasu na szukanie sparingpartnerów. Jednak w takiej sytuacji musimy liczyć się z tym, że nasi przeciwnicy będą już mieli pierwsze doświadczenia na kortach dawno za sobą.

 

Autor: Mateusz Niedźwiedzki

comments powered by Disqus