Prezes Cracovii dotrzymał słowa. Dawid Kroczek zostaje na dłużej

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Utrzymał zespół w ekstraklasie, więc otrzyma szansę długoterminowej pracy z Cracovią. 35-letni Dawid Kroczek związał się z krakowskim klubem umową do końca sezonu 2024/2025, z opcją przedłużenia o rok.

– Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia, mimo że trener miał też oferty z innych klubów. Decyzja ta była poparta analizą i uznaliśmy to za najlepsze rozwiązanie – komentuje Mateusz Dróżdż, prezes Cracovii.

Dawid Kroczek przejął Cracovię po Jacku Zielińskim, który odszedł z klubu 5 kwietnia. Doświadczony szkoleniowiec otrzymał ultimatum i wiedział, że jeżeli piłkarze nie pokonają Łódzkiego Klubu Sportowego, to pożegna się ze stanowiskiem. Mecz zakończył się wynikiem 2:2. Po zmianie zespół zdobył 10 punktów w sześciu meczach. Cracovia wygrała z Jagiellonią Białystok, Górnikiem Zabrze i Rakowem Częstochowa, zremisowała z Lechem Poznań oraz przegrała z Puszczą Niepołomice i Śląskiem Wrocław. W sobotę 25 maja czeka ją ostatni występ w tym sezonie, na wyjeździe zmierzy się z pewnym spadku do I ligi Ruchem Chorzów.

– Cieszę się z tego, że Dawid dostał szansę i mam nadzieję, że to będzie prawdziwa szansa, jest plan na tego chłopaka – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl trener Radosław Mroczkowski, który odegrał i odgrywa ważną rolę w trenerskim życiu Kroczka. Jego podopieczny własnie taką szansę dostaje.

Cracovia pójdzie do Warki

Po awansie Kroczka do pierwszej drużyny w sztabie pozostali współpracownicy poprzedniego szkoleniowca. Dodatkowo włączeni zostali Maciej Palczewski (drugi trener bramkarzy) i Tomasz Przekaza (dyrektor działu analiz). Prezes Dróżdż mówił potem w wielu wywiadach, że jeżeli Kroczek utrzyma Pasy w ekstraklasie, to chciałby go pozostawić na stanowisku. Na razie klub nie poinformował o tym, jak sztab będzie wyglądał od startu przygotowań do kolejnego sezonu, który ruszy 20/21 lipca. Krakowianie nie podali jeszcze terminu powrotu do treningów, za to od kwietnia wiadomo, że od 1 do 10 lipca zawodnicy będą trenowali na obozie w Warce.

Kroczek pracuje w Cracovii od połowy lutego. Został trenerem reaktywowanych rezerw, które od nowego sezonu przystapią do IV ligi. Powierzono mu także obowiązki szefa metodologii w drużynach juniorów do lat 17 i 19. Niedługo krakowski klub poinformuje, kto został nowym trenerem drugiej drużyny. 

Kim jesst Dawid Kroczek?

Urodzony w 1989 roku Kroczek ma ponad 15-letnie doświadczenie w pracy szkoleniowej. W 2016 roku przebywał w Cracovii na stażu u Zielińskiego. Prowadził UKS SMS Łódź, reprezentację Łódzkiego Związku Piłki Nożnej i kluby seniorskie z IV i III ligi. Po poprzednim sezonie odszedł z Unii Skierniewice, z którą zakończył rozgrywki na siódmym miejscu. W sezonie 2021/22 przez dziewięć miesięcy prowadził na zapleczu ekstraklasy Resovię. Przejął zespół po Radosławie Mroczkowskim, którego był asystentem. W I lidze miał średnią 1,4 punktu na mecz (9 zwycięstw, 8 remisów, 8 porażek), przegrał też w PP z Widzewem Łódź.