Puchar Polski siatkarzy. Krakowski pojedynek w półfinale, rekordowa publiczność w niedzielę

Tomasz Fornal, zawodnik Jastrzębskiego Węgla fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

2 i 3 marca w Tauron Arenie odbędzie się turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy z udziałem Jastrzębskiego Węgla, Bogdanki LUK Lublin, Aluron CMC Warty Zawiercie i Projektu Warszawa.

Kraków po raz trzeci jest gospodarzem zawodów. W 2021 roku zespoły rywalizowały w hali Hutnika, a od 2023 roku imprezę przejęła Tauron Arena. Tak będzie co najmniej do 2026, bo po sukcesie ubiegłorocznej edycji Zarząd Infrastruktury Sportowej podpisał umowę z Polską Ligą Siatkówki na organizację kolejnych trzech edycji.

Tomasz Fornal kontra Marcin Komenda

W tym roku na boisku zabraknie Zaksy Kędzierzyn-Koźle, tryumfatora czterech ostatnich edycji. Zespół z województwa opolskiego w tym sezonie przechodzi kryzys spowodowany wieloma kontuzjami i nie zakwalifiikował się do ćwierćfinałów W ostatnich latach kędzierzynianie spotykali się w finałach z Jastrzębskim Węglem, obecnym liderem Plus Ligi, w którym występuje Tomasz Fornal. Przyjmujący właśnie przedłużył kontrakt na kolejny sezon. – Cieszę się, że po raz kolejny zagramy w Krakowie. Atmosfera tutaj jest niesamowita, postaramy się spełnić nasze marzenia – powiedział trener jastrzębian Marcelo Mendez.

Jastrzębski Węgiel w półfinale zagra z LUK Bogdanką Lublin, która debiutuje w turnieju finałowym po sprawieniu dużej niespodzianki i wyeliminowaniu Asseco Resovii. W Bogdance gra inny sportowiec pochodzący z Krakowa – Marcin Komenda. – Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy faworytem, ale damy z siebie wszystko z ligowym potentatem. Będzie piekielnie ciężko, ale wierzę w nasz zespół – powiedział rozgrywający.

Promocja czytelnictwa i kolejny rekord frekwencji

W pierwszy weekend marca w Krakowie dojdzie do spotkania sportu z kulturą. Polska Liga Siatkówki i Narodowe Centrum Kultury wspólnie promują czytelnictwo przez kampanię społeczną „Czytaj i wejdź do gry”. Organizatorzy zapowiadają na niedzielny finał specjalną kartoniadę nawiązującą do kampanii. Na najważniejsze spotkanie pozostały ostatnie bilety, więc zostanie pobity rekord frekwencji na klubowych rozgrywkach w Polsce. Przed rokiem finał obejrzało 11 815 osób, obecnie dostępna dla kibiców będzie cała hala, w której znajduje się 15 tysięcy krzesełek. Więcej wejściówek jest dostępnych na sobotnie półfinały.

Władze Krakowa wykorzystują organizację wydarzeń sportowych do promocji miasta. W 2021 roku, gdy mecze bez kibiców (pandemia koronawirusa) były rozgrywane w hali Hutnika, Zarząd Infrastruktury Sportowej zapłacił Polskiej Lidze Siatkówki 250 tys. zł. W ubiegłym było to już 395 tys. zł, a za promocję jako gospodarza tegorocznego finału ZIS zapłaci 490 tys. zł.

Program turnieju:

Sobota (półfinały):

godz. 14:45: Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin

godz. 18: Aluron CMC Warta Zawiercie – Projekt Warszawa

Niedziela (finał):

godz. 14:45: Jastrzębski Węgiel – LUK Bogdanka Lublin/Aluron CMC Warta Zawiercie – Projekt Warszawa


News will be here