Pucharowe początki na Rydlówce i w Chojnicach

W poprzedniej edycji Garbarnia dotarła do 1/8 finału i mierzyła się z Lechem Poznań fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

26 i 27 lipca zostanie rozegranych dziewięć meczów rundy wstępnej Pucharu Polski. W środę Garbarnia podejmie Olimpię Elbląg, a Hutnik na wyjeździe zagra z Chojniczanką Chojnice.

69. edycja „turnieju tysiąca drużyn” rozpoczyna się zmaganiami w rundzie wstępnej. Biorą w niej udział wszystkie drużyny II ligi poprzedniego sezonu i dwie najgorsze z I ligi. Pary zostały ustalone na bazie pozycji zajętych w rozgrywkach – najwyżej rozstawiony mierzy się z najniżej usytuowanym. W pierwszej rundzie jest już Górnik Polkowice, który wygra swój mecz walkowerem z GKS-em Bełchatów (klub ogłosił upadłość, nowe stowarzyszenie założyli kibice).

O dziewięć wolnych miejsc powalczy osiemnaście drużyn, w tym dwie krakowskie. Garbarnia w środę o godzinie 17 zmierzy się na swoim stadionie z ligowym rywalem – Olimpią Elbląg, a dwie i pół godziny później w Chojnicach rozpocznie się spotkanie beniaminka I ligi z Hutnikiem.

Brązowi rozpoczęli sezon od punktu w dwóch meczach (remis z Motorem Lublin i porażka z KKS-em Kalisz). Duma Nowej Huty ma trzy „oczka” po wygranej z Lechem II Poznań i przegranej z Wisłą Puławy. Ich rywale w rundzie wstępnej PP mają na koncie po punkcie.

Pierwsza runda bez pucharowiczów. Na pewno z Cracovią, Wisłą i Wieczystą

Trzy inne krakowskie drużyny – Cracovia, Wisła i Wieczysta – mają zapewniony udział od pierwszej rundy. Pasy i Biała Gwiazda ze względu na ekstraklasowy status w sezonie 2021/2022, a żółto-czarni jako tryumfator regionalnego Pucharu Polski w Małopolsce. Mecze odbędą się pod koniec sierpnia. Poprzedzi je losowanie w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej 29 lipca (piątek) o godzinie 12.

Dopiero od kolejnej rundy, 1/16 finału, do drużyn rywalizujących o PP dołączą uczestnicy europejskich pucharów: Lech Poznań, Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk.

Dobre losowanie Wisły i blamaż

W poprzednim sezonie Puchar Polski drugi rok z rzędu zdobył Raków. Z krakowskich drużyn najdalej zaszła Wisła, która jednak skompromitowała się w ćwierćfinale, gdy odpadła w meczu z trzecioligową Olimpią Grudziądz. Udaną przygodę zaliczyła Garbarnia – wyeliminowała Powiśle Dzierzgoń i w 1/16 Wieczystą. Drużyna Macieja Musiała odpadła dopiero w rywalizacji z przyszłym mistrzem kraju i finalistą PP Lechem Poznań. Krótkie przygody zaliczyły Cracovia (porażka z ŁKS-em w 1/32) i Hutnik (w rundzie wstępnej lepsza okazała się Olimpia Elbląg).