Rafał Majka zamierza wystartować w 80. Tour de Pologne. Ostatnio musiał zrezygnować z powodu kuriozalnej kontuzji

Rafał Majka (2020 rok) fot. Mateusz Chwajoł / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Zwycięzca Tour de Pologne z 2014 roku zamierza wziąć udział w 80. edycji wyścigu, który 4 sierpnia zakończy się w Krakowie. Wcześniej wychowanek WLKS Krakus Swoszowice będzie walczył w Tour de France.

Jeden z dwóch najlepszych polskich kolarzy po raz ostatni ścigał się w Tour de Pologne w 2020 roku. W 2021 wystartował w Vuelta Espana, której termin kolidował z naszym wyścigiem serii UCI World Tour. W ubiegłym jego plany pokrzyżowała kuriozalna kontuzja na 16. odcinku Tour de France, gdy w jego rowerze zerwał się łańcuch i zawodnik uszkodził mięsień czworogłowy.

Przez tydzień nie mógł chodzić

– Myślałem, że przerwa po tej kontuzji będzie trwała krótko, ale w rzeczywistości wyłączyła mnie z większości startów. Nie jeździłem na rowerze prawie miesiąc, ale musiałem zrobić wszystko, żeby ten problem nigdy nie powrócił. Później wznowiłem treningi siłowe, a dopiero później włączyłem rower. Miałem już niejednokrotnie kraksy, różne kontuzje, ale po raz pierwszy przytrafiło mi się coś takiego, że przez pierwszy tydzień nie mogłem nawet chodzić – tłumaczył w rozmowie z naszosie.pl.

Pod koniec grudnia kolarz z Zegartowic pojawił się na podsumowaniu sezonu w Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie, w czasie którego młodzi sportowcy WLKS Krakus Swoszowic otrzymali trzy nowe wyczynowe rowery. Majka zdradził, że w 2023 roku zamierza wziąć udział w Tour de France (1-23 lipca), a potem przyjechać do Polski, na jubileuszowy 80. Tour de Pologne. Peleton ruszy 29 lipca z Poznania, a 4 sierpnia dotrze do Krakowa, gdzie ponownie planowna jest meta siódmego etapu i całego wyścigu.

Przydatny weteran

Rafał Majka, zwycięzca Tour de Pologne z 2014 roku, reprezentuje UAE Team Emirates ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Urodzony w 1989 roku sportowiec dołączył do grupy w 2021 roku, po czterech sezonach w niemieckiej drużynie Bora-Hansgrohe. W sierpniu przedłużył kontrakt do 2024 roku.

„Majka dołączył do składu w 2021 roku i był kluczowym zawodnikiem w kontekście zwycięstwa w tamtej edycji Tour de France” – napisano w komunikacie, nawiązując do pracy, jaką polskich kolarz wykonał dla Tadeja Pogacara, który wygrał „Wielką Pętlę” drugi rok z rzędu.

„Polski weteran zasmakował również osobistych sukcesów, sięgając po etapowe zwycięstwa na Vuelta Espana i Tour of Slovenia” – przypomniał zespół Majki.