Skandal przed MŚ. Pomocnik Cracovii w gronie usuniętych ze zgrupowania

Filip Rózga fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Filip Rózga, a także trzech innych piłkarzy powołanych na mistrzostwa świata do lat 17 nie wystąpi w turnieju, który 10 listopada rozpocznie się w Indonezji. Nastolatkowie zostali usunięci ze zgrupowania w trybie natychmiastowym.

Kadra Marcina Włodarskiego wyleciała na turniej w ubiegłym tygodniu, a w niedzielę rozegrała ostatni sparing. W meczu z USA, zakończonym remisem 2:2, Filip Rózga z Cracovii strzelił pierwszego gola dla biało-czerwonych. Według informacji serwisu meczyki.pl wieczorem selekcjoner robił tradycyjny obchód po pokojach, sprawdzając, czy młodzi piłkarze są na miejscu.

Nauczony doświadczeniem, po pewnym czasie zrobił to raz jeszcze. Wtedy już dwa pokoje były puste. W łóżkach nie zastał Rózgi, Jana Łabędzkiego z Łódzkiego Klubu Sportowego oraz Oskara Tomczyka i Filipa Wolskiego z Lecha Poznań. Reprezentanci zostali szybko namierzeni w jednym z barów na wyspie Bali.

„Na stole stał alkohol z gatunku tych mocniejszych. Z naszych informacji wynika, że młodzi zawodnicy wyglądali na pijanych, a Oskar Tomczyk miał mieć nawet uraz głowy” – piszą meczyki.pl.

Filip Rózga usunięty ze zgrupowania. Reakcja Cracovii

W poniedziałek rano czasu polskiego Polski Związek Piłki Nożnej poinformował o usunięciu zawodników ze zgrupowania z powodu ich niesportowego zachowania i złamania regulaminu. Komunikaty wydały także kluby, w których na co dzień trenują. 

Cracovia napisała, że w pełni popiera decyzję sztabu reprezentacji i PZPN.

– Zachowanie, za jakie zawodnicy zostali odsunięci z kadry, jest niegodne piłkarzy reprezentujących Polskę na dużym międzynarodowym turnieju, jakim są mistrzostwa świata do lat 17. Było to też zdarzenie, które mocno narusza zasady, jakimi kierować powinien się jakikolwiek piłkarz. Profesjonalizmu i właściwego podejścia do sportu uczymy w naszej akademii od najmłodszych lat i zdarzenie, którego uczestnikiem był także piłkarz Pasów jest takim, które wymaga potępienia. Po powrocie Filipa Rózgi do Polski zapowiadamy wyciągnięcie surowych konsekwencji – czytamy w oświadczeniu krakowskiego klubu.

Skandal w reprezentacji. Kim jest Filip Rózga?

Filip Rózga urodził się 7 sierpnia 2006 roku, do 2023 używał nazwiska Kucharczyk. Reprezentował Progres Kraków, po czym od sezonu 2018/2019 zasilił drużyny młodzieżowe Cracovii. 1 lipca tego roku podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt, obowiązujący do połowy 2026 roku.

– To z całą pewnością jeden z najlepszych zawodników z rocznika 2006, co potwierdzały powołania i mecze w młodzieżowej reprezentacji Polski. Obserwuje jego rozwój od kilku lat i jestem przekonany, że z każdym miesiącem pracy ze sztabem pierwszej drużyny będzie on dalej postępował, a kibice będą mieli wiele radości z jego gry – mówił o nim Filip Trubalski, wicedyrektor sportowy klubu.

Boczny pomocnik od początku letnich przygotowań został włączony do ekstraklasowej drużyny Jacka Zielińskiego, jednak najczęściej pomagał juniorom. W najwyższej lidze zadebiutował w ostatnim meczu poprzedniego sezonu przeciwko Wiśle Płock, gdy pojawił się na boisku w 89. minucie. 28 października z Lechem Poznań trener wpuścił go juz dużo wcześniej. 

– Mamy młodego Filipa Rózgę, który jedzie na mistrzostwa świata do lat 17, cieszę się, że dwóch kolejnych piłkarzy Cracovii wychodzi na światło dzienne – mówił Zieliński po spotkaniu Pucharu Polski z Zagłębiem Lubin, mając na myśli także starszego o rok reprezentanta U-19 Kacpra Śmiglewskiego, który strzelił wówczas zwycięskiego gola.

Pozytywnie zaskoczył

W maju Rózga nie znalazł się w kadrze na mistrzostwa Europy, które Polacy zakończyli z brązowym medalem. – Wiedzieliśmy, że ma duży potencjał, ale w takiej formie jeszcze nie był. Oby utrzymał ją jak najdłużej. Zwykle gra na lewym wahadle, jednak tym razem zarówno ze Szwecją, jak i z Czechami zagrał na prawej stronie – tłumaczył selekcjoner Włodarski w portalu Łączy nas piłka.

– Takie mistrzostwa świata zdarzają się raz w życiu. Dopisuje mi szczęście, na boisku udowodniłem, że zasługuję na wyjazd – mówił zawodnik, gdy stało się jasne, że znalazł się w gronie 21 powołanych.

Mistrzostwa świata U-17 z Jakubem Krzyżanowskim

Jeżeli FIFA nie pozwoli Polakom w trybie awaryjnym dołączyć czterech nowych piłkarz, trener będzie miał tylko czterech rezerwowych z pola. Na mistrzostwa świata pojechał także lewy obrońca Jakub Krzyżanowski z Wisły Kraków.

Biało-czerwoni będą grać w grupie z Japonią (11.11), Senegalem (14.11) i Argentyną (17.11). Awans do fazy pucharowej uzyskają dwie czołowe drużyny.