Slalom weteranów na torze „Kolna”. Najstarszy zawodnik ma 77 lat!

fot. Krzysztof Kalinowski
Sierpień na torze kajakarstwa górskiego „Kolna” zakończy się pierwszymi w historii mistrzostwami świata masters w slalomie kajakowym. Do rywalizacji zgłosiło się ponad 100 zawodniczek i zawodników z całego świata, wśród których nie zabraknie dawnych gwiazd dyscypliny.

Przed nami siódma od 2015 roku międzynarodowa impreza rangi mistrzowskiej rozgrywana na krakowskim torze. Byli zawodnicy, którzy dziś często są członkami sztabów szkoleniowych, będą się zmagać z trasą i własnymi ograniczeniami od 26 do 29 sierpnia. W konkurencji C1 mężczyzn wystartuje 55-letni Zbigniew Miązek, olimpijczyk z Barcelony, prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego, który jest gospodarzem mistrzostw. 

Jak zapowiada 61-letni Krzysztof Pochwała, przygotowujący się do walki w K1 mężczyzn, w zawodach nie da się wystartować bez przygotowania.

– Tor „Kolna" jest wymagający dla aktywnych sportowców, a co dopiero dla tych, którzy zakończyli kariery. Pływam, biegam, wiosłuję. Dziękuję, że Krakowski Klub Kajakowy umożliwł nam bezpłatne i nieograniczone treningi. Nie znam wszystkich rywali, ale na liście startowej są znajome nazwiska, z którymi startowałem w latach 80. – mówi Pochwała. 

Młodsi i starsi weterani

Mistrzostwa świata masters w slalomie kajakowym odbędą się po raz pierwszy w historii. W tym roku ponad 100 zawodniczek i zawodników przyjedzie do Krakowa, zaś kolejna edycja została zaplanowana w mieście gospodarza ostatnich igrzysk olimpijskich – Tokio. By móc walczyć o medale wśród weteranów, trzeba mieć ukończone 35 lat. Na torze przy ulicy Kolnej zobaczymy więc sportowców, którzy jeszcze niedawno byli zawodowcami. Nie zabraknie jednak osób zbliżających się do 80 roku życia. Na liście startowej K1 mężczyzn najstarsi są 77-letni Rosjanin Nikołaj Salnikow i 75-letni Niemiec Bernd Wellhausen.  

Z zagranicznych zawodników swój udział potwierdziły już takie gwiazdy K1, jak: Słowaczka Elena Kaliská – dwukrotna mistrzyni olimpijska z Aten i Pekinu (2004 i 2008 rok) w K1, czy Niemka Evi Huss – dwukrotna mistrzyni świata w drużynowym K1.

Uczestnicy wystartują w konkurencjach: kajaki jedynki mężczyzn i kobiet, czyli odpowiednio  K1M i K1W, a taże  kanadyjkach – tutaj oprócz zmagań jedynek panów i pań (C1M i C1W , będziemy mogli podziwiać miksty, czyli mieszane pary (C2Mix/XC2), a także dwójki mężczyzn (C2M/ MC2).

Trybuny toru Kolna będą otwarte dla kibiców. Wstęp na zawody jest bezpłatny. LoveKraków.pl został patronem medialnym mistrzostw.