„Sport po krakosku”: Jak rodził się i rósł Cracovia Maraton [Podcast]

6300 osób z ponad 50 krajów zapisało się do 20. Cracovia Maraton. Od 2002 roku impreza się zmieniała, miała kilku organizatorów, ale jedno pozostało niezmienne: cały czas przyświeca jej hasło „z historią w tle”.

Pierwszy odcinek drugiego sezonu podcastu „Sport po krakosku” w pełni poświęcamy jednej ze sportowych – i nie tylko – wizytówek Krakowa. W niedzielnym 20. Cracovia Maraton zamierza wystartować rekordowa liczba 6300 zawodników i zawodniczek z niemal każdego zakątka globu.

Początki imprezy były skromniejsze – bieg z udziałem około 900 osób sfinansował makler papierów wartościowych i dyrektor jednego z banków. Jeden z nich, Andrzej Madej, jest gościem naszej audycji i opowiada o tym, jak rodził się Cracovia Maraton i z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć organizatorzy. Madej szykuje się do kolejnego startu jako jeden z 35 „Wytrwałych”. To osoby, które ukończyły wszystkie dotychczasowe edycje!

O rozwoju biegu pod opieką Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie opowiada dyrektor miejskiej jednostki i 20. Cracovia Maraton – Krzysztof Kowal. Powie też o unikalnej i optymalnej trasie, współpracy z partnerami i promocji poprzez sport.

Grzegorz Sudoł, trzykrotny olimpijczyk i dwukrotny medalista mistrzostw świata i Europy w chodzie, porówna krakowski bieg z imprezami organizowanymi na całym świecie, w których wziął udział. Przekonuje, że nie mamy się czego wstydzić! Sportowiec opowie też o prowadzonych przez niego i innych trenerów bezpłatnych treningach „Biegaj w Krakowie!”. Bogata oferta zajęć, dostępna niemal przez cały rok, umożliwia poszerzenie wiedzy o różnych aspektach biegania, integracji środowiska i optymalne przygotowanie do startów.

„Sport po krakosku” – podcast portalu LoveKraków.pl przygotowywany we współpracy z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Tworzymy audycje, dzięki którym poznacie sportowców i pasjonatów oraz dowiecie się, gdzie i jak uprawiać sport w Krakowie. Opowiemy Wam też o bogactwie bazy sportowej miasta.