Sportowe projekty w budżecie obywatelskim. Najwięcej do zyskania mają fani łyżew i Cracovia [LISTA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do 10 października mieszkańcy Krakowa mogą głosować na trzy projekty miejskie i trzy dzielnicowe w ósmej edycji budżetu obywatelskiego. Bardzo dużą mobilizację widać w środowisku Cracovii, które zgłosiło projekt m.in. zmieniający otoczenie stadionu przy ulicy Kałuży.

W obecnej edycji BO do rozdysponowania jest 35 mln zł – 7 na zadanie miejskie i 28 na dzielnicowe. Projekty związane z budową czy poprawą infrastruktury sportowej, a także promowaniem aktywności fizycznej nie są dominujące wśród 596 zakwalifikowanych do głosowania, jednak warto im się przyjrzeć. W ostatnich dniach najgłośniej jest o projekcie nr 166 „Pasjonaci dla Cracovii” o wartości 1,4 mln zł. To za sprawą dużej mobilizacji kibiców Pasów i samego klubu. Zaangażowanie jest tak duże, że kapitan drużyny Sergiu Hanca zagłosował w budżecie obywatelskim na murawie stadionu, tuż po strzelonym golu przeciwko Stali Mielec.

cracovia.pl
cracovia.pl


„Pasjonaci dla Cracovii” to projekt zakładający utworzenie multimedialnej strefy historycznej, piłkarskiej strefy zabaw dla dzieci oraz alei zasłużonych wokół stadionu Cracovii. W planach jest także budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią w Opatkowicach.

Również na 1,4 mln zł opiewa zadanie nr 3 „Lodowisko dla krakowian”. Jeżeli zyska poparcie mieszkańców, na obiekcie dawnego stadionu Korony Kraków przy ul. Parkowej 12 pojawi się sezonowe mobilne lodowisko wraz z całą niezbędną infrastrukturą, dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych. 

W walce o realizację projektu nr 103 z 2019 roku nie ustają środowiska zaangażowane w powstanie centrum sportów miejskich pod estakadą na ulicy Turowicza. Teraz walczą o 970 tys. zł pod hasłem „ZIS zwleka z rozpoczęciem prac, a dookoła powstają kolejne apartamentowce. Chcemy zabezpieczyć granice działek przed dzikim parkowaniem pod wiaduktem i zwiększyć budżet realizacji”.

Nie brakuje też ciekawych projektów wyliczonych na dużo niższe kwoty – zarówno w zadaniach miejskich, jak i dzielnicowych. Skierowane są do wszystkich grup wiekowych i nie dotyczą tylko powstania nowych miejsc czy remontu wysłużonych obiektów. Ich celem jest promowanie zdrowego trybu życia, aktywności sportowej i integracja lokalnej społeczności.

Sportowe projekty miejskie:

- nr 3 „Lodowisko dla krakowian” (1,4 mln zł) zakłada stworzenie sezonowego mobilnego lodowiska wraz z całą niezbędną infrastrukturą na obiekcie dawnego stadionu Korony Kraków przy ul. Parkowej 12A.

- nr 13 „Krakowski festiwal sportów i tradycji” (165,5 tys. zł) przewiduje organizację wydarzenia sportowo-kulturalnego dla mieszkańców Krakowa w każdym wieku. W planach są gry i zabawy oraz historyczna gra terenowa w tematyce legend Krakowa.

- nr 21 „Stanica Kajakowa Nowa Huta” (430 tys. zł) dotyczy utworzenia Stanicy Kajakowej na Szlaku Kajakowym Dłubnia-Nowa Huta, wyposażoną w małą architekturę turystyczną i dającą schronienie przed niedogodnymi warunkami atmosferycznymi.

- nr 22 „Domagamy się realizacji Projektu 103. Zabezpieczamy teren” (970 tys. zł) dotyczy zabezpieczenia granic działek przed dzikim parkowaniem pod wiaduktem i zwiększyć budżet realizacji zwycięskiego projektu nr 103 z 2019 roku dotyczącego centrum sportów miejskich pod estakadą na ul. Turowicza.

- nr 40 „Oświetlony Skatepark w Parku Lotników Polskich” (120 tys. zł) zakłada wykonanie oświetlenia w skateparku w Parku Lotników Polskich. Inwestycja umożliwi wykorzystanie pełnego potencjału obiektu, pozwoli na bezpieczne uprawianie sportu po zmroku, do godziny 23.

- nr 91 „Wielofunkcyjne stóły do gry Teqball w Nowej Hucie” (33,6 tys. zł) przewiduje zakup i montaż wielofunkcyjnych stółów Teqball pozwalających na uprawianie pięciu sportów w jednym miejscu.

- nr 116 „Joga na trawie dla mieszkańców Krakowa” (42,4 tys. zł) to ogólnodostępne zajęcia jogi dla mieszkańców Krakowa w różnych grupach wiekowych. Zajęcia będą odbywały się w weekendy (od czerwca do sierpnia), na wolnym powietrzu.

- nr 158 „Wzmocnij swoje zdrowie. Gimnastyka Słowiańska dla kobiet” (27,2 tys. zł) zakłada przeprowadzenie zajęć z gimnastyki dla kobiet w każdym wieku i zakup mat potrzebnych do ćwiczeń.

- nr 160 „Pierwsze pole do disc golfa w Krakowie” (112 tys. zł) przewiduje budowę pola do disc golfa w Parku Lotników Polskich. To dyscyplina, która stanowi połączenie klasycznego golfa poniekąd z ultimate fresbee.

- nr 166 „Pasjonaci dla Cracovii” (1,4 mln zł) dotyczy utworzenia multimedialnej strefy historycznej, piłkarskiej strefy zabaw dla dzieci oraz alei zasłużonych wokół stadionu Cracovii. W planach jest także budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią w Opatkowicach.

- nr 207 „Z rodziną zajdziesz wyżej! Zajęcia wspinaczkowe dla rodzin” (129,2 tys. zł) zakłada umożliwienie krakowskim rodzinom poznania tajników wspinaczki i aktywne spędzenie czasu wolnego.

- nr 214 „Deskorolka dla każdego” (60 tys. zł) przewiduje naukę jazdy na deskorolce dla dzieci i młodzieży.

 

Sportowe projekty dzielnicowe:

Dzielnica I Stare Miasto

- nr 18 „Po zdrowie przez jogę - aktywizacja mieszkańców dzielnicy I” (53,3 tys. zł) ma zintegrować krakowian i zachęcić do aktywnego stylu życia dzięki zajęciom jogi.

- nr 37 „Joga w centrum. Aktywność i integracja” (89 tys. 330 zł) zakłada regularne zajęcia jogi w 2022 roku dla mam z dziećmi, osób starszych i mniej rozruszanych, a także dla tych w szczytowej formie.

Dzielnica II Grzegórzki

- nr 4 „Profesjonalna siłownia w Parku Dąbie” (556,5 tys. zł) zakłada wykonanie siłowni z regulowanym obciążeniem, dostosowaniem jej do osób niepełnosprawnych i wyposażenie w aplikację wirtualnego trenera.

- nr 29 „Joga na Mogilskim - ożywienie przestrzeni ronda Mogilskiego”(4,5 tys. zł) przewiduje wakacyjne spotkania z jogą na dolnej płycie ronda Mogilskiego.

- nr 30 „Milonga na Mogilskim - edycja 3” (70 tys. 880 zł) dotyczy organizacji w sobotnie, sierpniowe wieczory wydarzenie tanecznego. Wieczory milongi połączone będą z nauką tanga i możliwością posłuchania granej na żywo muzyki.

Dzielnica III Prądnik Czerwony

- nr 16 „Ogólnodostępne zajęcia biegowo-ruchowe na terenie Dz. III” (3,6 tys. zł) ma na celu zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańców dzielnicy, a w szczególności dzieci i młodzieży, poprzez organizację profesjonalnych, bezpłatnych zajęć biegowo-ruchowych na terenie osiedli, parków i ogólnodostępnych obiektów sportowych.

- nr 20 „Remont boiska do koszykówki przy Szkole Podstawowej nr 128” (230 tys. zł) zakłada wymianę zniszczonej bitumicznej nawierzchni boiska na poliuretanową i montaż nowych koszy.

- nr 27 „Oświetlenie bieżni przy SP nr 2 ul. Strzelców 5A” (90 tys. zł) przewiduje oświetlenie obiektu i umożliwienie biegania w godzinach wieczornych.

- nr 31 „Budowa Fit Parku” (110 tys. 250 zł) zakłada montaż dodatkowej infrastruktury sportowej poprzez budowę Street Workout Parku na terenie placu zabaw przy ul. Klimka Bachledy.

- nr 48 „Nabierz siły po pandemii covid” (166,5 tys. zł) – zakup i montaż siłowni zewnętrznej street works, zatrudnienie trenerów prowadzących profesjonalne zajęcia sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych na boiskach SP 64 i siłowni, konserwacja oświetlenia boisk.

Dzielnica IV Prądnik Biały

- nr 3 „Budowa siłowni na świeżym powietrzu na ul. Grażyny” (202 tys. zł) zakłada budowę siłowni plenerowej z 8-10 urządzeniami.

- nr 30 „Joga dla IV dzielnicy - buduj odporność, zachowaj witalność!” (43 tys. 810 zł) przewiduje przeprowadzenie kursów jogi.

- nr 41 „Boisko do siatkówki plażowej” (55 tys. zł) dotyczy powstania nowego boiska do siatkówki plażowej w Parku Krowoderskim.

Dzielnica V Krowodrza

- nr 21 „Siłownia zewnętrzna dla dzieci” (39 tys. zł) zakłada utworzenie na zielonym terenie przyszkolnym SP 106 siłowni zewnętrznej z przyrządami dostosowanymi dla dzieci.

- nr 23 „Ping Pong na Litewskiej” (10 tys. zł) zakłada zakup i montaż na terenie SP 106 ogólnodostępnego stołu do ping-ponga.

Dzielnica VI Bronowice

- nr 15 „Bronowickie zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży” (102 tys. zł) ma na celu zachęcenie dzieci do aktywności sportowej poprzez zaproponowanie im udziału w bezpłatnych zajęciach sportowych realizowanych na terenie lub w pobliżu SP 138.

Dzielnica VII Zwierzyniec

- nr 22 „Boisko o jakim marzycie” (441 tys. zł) przewiduje wymianę nawierzchni na boisku przy SP 72 i przystosowanie go do uprawiania wielu gier zespołowych.

- nr 27 „Wieża wspinaczkowa - sport, odwaga, przyjaźń” (89 tys. zł) dotyczy zamontowania ogólnodostępnej wieży wspinaczkowej w jednej z trzech proponowanych lokalizacji.

- nr 28 „Poznaj Zielony Sport - zajęcia sportowe dla młodzieży!” (46, 8 tys. zł) zakłada organizację treningów i zawodów z orientacji sportowej dla uczniów szkół podstawowych działających na terenie dzielnicy.

Dzielnica VIII Dębniki

- nr 3 „Boisko zamiast cementowni na Zakrzówku” (837 tys. 827 zł) przewiduje budowę boiska w rejonie ul. św. Jacka i Pychowickiej.

- nr 15 „Zagospodarowanie boiska szkolnego Szkoły Podstawowej nr 110” (150 tys. zł) zakłada budowę siłowni zewnętrznej, skoczni w dal oraz montaż ławek z blatami do nauki przy SP 110.

- nr 23 „Ogólnodostępne zajęcia biegowo-ruchowe na terenie Dz. VIII” (4,8 tys. zł) – organizacja profesjonalnych, bezpłatnych zajęć biegowo-ruchowych na terenie osiedli Ruczaj, Pychowice, Zakrzówek.

- nr 24 „Siłownia zewnętrzna przy DPS im. św. Brata Alberta, Kraków” (25 tys. zł) przewiduje utworzenie siłowni dla mieszkańców domu i krakowian.

- nr 49 „Flowpark B13” (150 tys. zł) zakłada budowę parku do ćwiczeń opartych głównie o masę własnego ciała na terenie Osiedlowego Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Pogoń-Skotniki.

Dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki

- nr 16 „Atrakcyjna rekreacja w Parku Solva” (110 tys. zł) przewiduje montaż dodatkowych urządzeń i architektury parkowej na terenie rekreacyjnym w Parku Solvay.

- nr 17 „Rekreacja ruchowa w Lesie Borkowskim” (200 tys. zł) zakłada stworzenie „ścieżki zdrowia” wyposażonej w urządzenia do ćwiczeń ruchowych, ustawionych wzdłuż ścieżek na terenie Lasu Borkowskiego.

- nr 28 „Skatepark w Parku Solvay” (569 tys. 999 zł) przewiduje budowę skateparku dla dzieci i młodzieży.

Dzielnica X Swoszowice

- nr 12 „Ogólnodostępne zajęcia biegowe na terenie Dzielnicy X” (7,2 tys. zł) dotyczy organizacji profesjonalnych, bezpłatnych zajęć biegowo-ruchowych na terenie osiedli: Swoszowice, Wróblowice, Opatkowice i Kliny.

Dzielnica XI Podgórze Duchackie

- nr 13 „My też chcemy być fit!” (26 tys. 26 zł) ma na celu przygotowanie i przeprowadzenie zajęć przekrojowych typu cross–kettle dla mieszkańców.

- nr 16 „Gniazdo mocy KS Orzeł - Budowa siłowni na świeżym powietrzu” (120 tys. zł) zakłada utworzenie ogólnodostępnej siłowni na świeżym powietrzu na terenie klubu Orzeł Piaski Wielkie, z której będą korzystać mieszkańcy Piasków Wielkich i Piasków Nowych.

- nr 27 „Śladami Mike'a Tysona - bezpłatne zajęcia dla dzieci” (33 tys. zł), czyli bezpłatne zajęci boksu dla dzieci i młodzieży szkolnej.

- nr 28 „Oświetlenie stadionu K.S Armatura Kraków wraz z monitoringiem” (364 tys. zł).

- nr 29 „Podgórze Duchackie w formie - zajęcia rekreacyjno-sportowe” (54,3 tys. zł) przewiduje zajęcia sportowe dla dorosłych: nordic walking, pilates, cardio, ćwiczenia rozciągające i cztery wycieczki.

- nr 31 „Sportowa Malborska – Street Workout, OCR i plac zabaw” (248,5 tys. zł) zakłada budowę na podwórku SP 98 atrakcyjnego miejsca do uprawiania sportu i zabaw ruchowych – urządzenie Street Workout, klatki OCR i sportowego placu zabaw.

- nr 39 „Profesjonalne, bezpłatne zajęcia biegowe dla mieszkańców” (9,6 tys. zł) dotyczy organizacji profesjonalnych i bezpłatnych zajęć biegowo-ruchowych na terenie Kurdwanowa, Woli Duchackiej i Piasków.

Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim

- nr 12 „Siłownia i teren wypoczynkowy koło Orlika” (357 tys. zł) zakłada utworzenie strefy rekreacyjno-sportowej (urządzenia siłowe, ławki, hamaki, leżaki) w pobliżu istniejącego boiska przy ul. Jerzmanowskiego.

- nr 19 „Modernizacja boiska do koszykówki i piłki nożnej przy SP 148” (520 tys. 610 zł) przewiduje wymiane nawierzchni boiska do koszykówki i boiska do siatkówki/piłki nożnej na nawierzchnię poliuretanową.

- nr 38 „Modernizacja SkateParku na Bieżanowie” (630 tys. zł) dotyczy modernizacji wraz z oświetlniem istniejącego starego skateparku pomiędzy blokiem przy ul. Aleksandry 21 a przedszkolem nr 176.

- nr 40 „Street Workout Park na Nowym Bieżanowie” (80 tys. zł) zakłada stworzenie miejsca do ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała na terenie pomiędzy blokiem przy ul. Aleksandry 21 a przedszkolem nr 176.

- nr 43 „Sportowe wakacje w Centrum Sportu w Bieżanowie” (62,8 tys. zł) zakłada przeprowadzenie bezpłatnych treningów z piłki nożnej, zapasów, aerobiku sportowego dla dzieci i młodzieży oraz zajęć fitness dla dorosłych.

- nr 44 „Prokocanie w ruchu! Zajęcia rekreacyjne dla Dzielnicy XII” (26 tys. 20 zł) przewiduje organizacje bezpłatnych, prozdrowotnych zajęć rekreacyjnych i wycieczek dla dorosłych.

- nr 45 „Sportowy Prokocim - zapasy dla dzieci w szkole” (21 tys. 520 zł) zakłada prowadzenie zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci z elementami zapasów, gimnastyki i akrobatyki na terenie SP 117.

- nr 52 „Seniorzy! Bądźmy razem w dobrej formie” (33,8 tys. zł) ma na celu integrację lokalnej społeczności seniorów poprzez aktywność fizyczną.

Dzielnica XIII Podgórze

- nr 13 „Badminton rodzinny” (14 tys. 275 zł) zakłada bezpłatne zajęcia z badmintona dla mieszkańców dzielnicy.

- nr 14 „Pilates oraz warsztaty nordic walking” (12 tys. 260 zł) to projekt zajęć sportowych dla dorosłych.

- nr 50 „Pumptrack – rowerowy tor nad Zalewem Bagry” (250 tys. zł) przewiduje powstanie pierwszego na terenie Podgórza uniwersalnego toru do zabawy i doskonalania jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach oraz zagospodarowanie terenu (nowe drzewa i krzewy).

- nr 56 „Pumptrack Płaszów” (500 tys. zł) zakłada stworzenie w rejonie Bagrów asfaltowego toru dla rowerów, rolek, deskorolek, wrotek.

- nr 62 „Płaszowianka modernizacja sali gimnastycznej (150 tys. zł) dotyczy modernizacji sali sportowej i zaplecza KS Płaszowianka.

Dzielnica IV Czyżyny

- nr 16 „Stół do Teqball - zagraj w siatkonogę w Czyżynach” (33 tys. zł) zakłada zakup i montaż stołu w Nowym Parku Czyżyny.

- nr 20 „Ogólnodostępne zajęcia biegowo-ruchowe na terenie Dz. XIV” (4,8 tys. zł) przewiduje organizację profesjonalnych, bezpłatnych zajęć biegowo-ruchowych dla mieszkańców, a szczególnie dla dzieci i młodzieży.

- nr 28 „Pumptruck Sołtysowska” (562,5 tys. zł) dotyczy budowy na miejskiej działce nowoczesnego pumptrucku o nawierzchni bitumicznej).

- nr 29 „Plac zabaw i siłownia na świeżym powietrzu - Ścieżka zdrowia” (562 tys. 617 zł) – utworzenie placu zabaw wraz z siłownią w rejonie ul. Sołtysowskiej i ul. Centralnej.

Dzielnica XV Mistrzejowice

- nr 22 „Familiada – Żyj zdrowo i wesoło” (9,8 tys. zł) zakłada propagowanie zdrowego stylu życia, aktywności ruchowej wśród mieszkańców i uczniów SP 144.

- nr 25 „Budowa infrastruktury sportowej dla mieszkańców dzielnicy XV” (102 tys. zł) przewiduje budowę infrastruktury sportowej.

- nr 32 „Trasa biegowa w Mistrzejowicach - część II” (300 tys. zł) zakłada kontynuację zadania z poprzedniej edycji BO: dopełnienie wyznaczonej trasy i wyznaczenie kolejnej.

- nr 33 „Zdrowy kręgosłup - bezpłatne zajęcia gimnastyczne 2022” (5,5 tys. zł) przewiduje sportowo-rekreacyjne zajęcia sportowe, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie kręgosłupa.

- nr 34 „Bezpłatne zajęcia taneczne” (6 tys. 940 zł) dotyczy organizacji grupowych zajęć nauki tańca.

- nr 35 „Siłownia na Oświecenia – kontynuacja” (350 tys. zł) to projekt budowy siłowni na świeżym powietrzu oraz nasadzenia roślin na terenie w pobliżu szkoły na os. Oświecenia.

- nr 36 „Piłkarski kompleks na os. Oświecenia” (530 tys. zł) zakłada budowę dwóch małych boisk ze sztuczną trawą, modernizację ogrodzenia dużego boiska i oświetlenia, remont chodnika i zakup sprzętu sportowego.

- nr 37 „Porachunki z pandemią – wzmocnij siebie z jogą!” (25,1 tys zł) ma na celu przeprowadzenie bezpłatnego kursu jogi dla początkujących od marca do listopada 2022 roku.

Dzielnica XVI Bieńczyce

- brak projektów typowo sportowych

Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie

- nr 2 „Pilates na świeżym powietrzu” (7,2 tys. zł) zakłada przeprowadzenie serii ogólnodostępnych zajęć pilates w parku Zielony Jar Wandy latem 2022 roku.

- nr 8 „Boisko w Zielonym Jarze - oświetlenie i doposażenie” (193 tys. zł) zakłada instalację oświetlenia i umieszczenie czterech małych bramek do piłki nożnej pod koszami do organizacji mini-turniejów dla dzieci na terenie boiska w Parku Zielony Jar.

- nr 14 „Doposażenie Orlika przy SP nr 129” (35 tys. zł) przewiduje zakup ośmiu bramek do piłki ręcznej, elektronicznego zegara, urządzenia do sterowania oświetleniem (czasowy wyłącznik), plandek chroniących przed światłem słonecznym oraz narysowanie na murawie dwóch żółtych linii.

- nr 16 „Niedzielne rodzinne biegi rekreacyjne w parku Zielony Jar” (5 tys. zł), czyli niedzielne biegi dla mieszkańców od maluchów do seniorów i zakup niezbędnego sprzętu.

- nr 18 „Siłownia ze zmiennym obciążeniem w parku Zielony Jar” (273 tys. zł). Projekt zakłada zakup i montaż kilku urządzeń siłowych ze zmiennym obciążeniem na terenie parku Zielony Jar. W ramach zadania planuje się także budowę zadaszenia i stojaków rowerowych wraz z utwardzeniem podłoża.

- nr 24 „Budowa bieżni lekkoatletycznej wraz ze skocznią w dal” (188,2 tys. zł) zakłada rozbudowę kompleksu boisk wielofunkcyjnych na terenie SP129 o czterotorową bieżnię lekkoatletyczną z trzema torami do biegu na 60 metrów i skocznią do skoku w dal.

Dzielnica XVIII Nowa Huta

- nr 26 „Przylasek Wyciąski - sport to zdrowie” (360 tys. zł) dotyczy budowy boiska do koszykówki, ścieżki do jazdy na rolkach i urządzenia siłowego na terenie przy ul. Siejówka.

- nr 39 „Aktywni w parku” (13,5 tys. zł) zakłada przeprowadzenie imprezy łączącej aktywność fizyczną z integracją środowiska seniorskiego w Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

comments powered by Disqus