Stadion Wawelu nie skorzysta na igrzyskach. Co się dzieje w tej sprawie?

Drewniana trybuna WKS Wawel w trakcie rozbiórki. Widok na stadion lekkoatletyczny i drugą trybunę fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Stadion WKS Wawel nie zyska na III Igrzyskach Europejskich, choć wciąż nie można wykluczyć, że w 2023 sportowcy będą na nim rywalizować. W maju ZIS ma mieć kompletny projekt budowlany i wykonawczy przed planowaną inwestycją.

Wczesne plany zakładały, że na przełomie czerwca i lipca 2023 roku obiekt przy ulicy Podchorążych będzie jedną z aren – obok stadionu Cracovii – meczów Rugby 7 w randze mistrzostw Europy. Później zapadła decyzja, że wystarczy stadion piłkarski przy Błoniach.

– Natomiast do celów treningowych posłuży boisko Juvenii, której infrastruktura ma zostać zmodernizowana – mówi Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Nie można jednak wykluczyć, że na „Wawelu” odbędą się zawody w łucznictwie. To jednak dyscyplina, którą będzie można rozegrać bez dużych nakładów infrastrukturalnych. Planowane na tym stadionie zmiany nie będą finansowane ze środków, które Kraków otrzyma na zadanie w infrastrukturę sportową przed IE.

– Miasto weźmie tę inwestycję na siebie – tłumaczy Kozioł.

Plany wobec Wawelu

Jesienią 2020 roku została wyburzona doprowadzona do ruiny charakterystyczna drewniana trybuna, stojąca wzdłuż ulicy Głowackiego. W jej miejsce ma powstać nowa, planowana jest także modernizacja drugiej trybuny i przebudowa stadionu do III kategorii według Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji budowlanej i wykonawczej, za którą odpowiada ABM Wycena Nieruchomości Projektowanie Architektoniczne. W imieniu miasta umowę na kwotę prawie 320 tysięcy złotych zawarł w maju 2021 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej. We wrześniu, październiku i grudniu podpisano trzy aneksy, wydłużające termin realizacji do 25 maja 2022.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice