Stowarzyszenie kibiców z większą kontrolą nad Wisłą. Pierwszy prezes Socios komentuje

Po prawej Jarosław Królewski, prezes Wisły fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Przedstawiciel Socios Wisła Kraków do końca roku zostanie włączony do rady nadzorczej klubu. Prawie 95% głosujących członków stowarzyszenia opowiedziało się za kandydaturą Oskara Niezabitowskiego.

W piątym roku działalności Socios Wisła Kraków robi kolejny krok. Głos zrzeszenia kibiców Białej Gwiazdy, które pomagało utrzymać klub wśród żywych w najtrudniejszych czasach, a także regularnie go wspierało, będzie mocniej słyszalny w gabinetach przy Reymonta 20.

– To chyba pierwsza taka sytuacja w historii polskiej piłki, kiedy stowarzyszenie kibiców wchodzi do organu kontrolnego. Wszystko dokonało się w bardzo przejrzysty sposób, przez głosowanie. To nie tylko krok milowy dla Socios, ale wyznaczenie pewnego standardu dla innych klubów – mówi dla LoveKraków.pl Witold Ekielski, jeden z założycieli i pierwszy prezes Socios Wisła Kraków, obecnie członek komisji rewizyjnej.

Mocne poparcie Socios

„Przedstawiciel Socios w radzie nadzorczej spółki odpowiadał będzie przede wszystkim za weryfikację prawidłowości i celowości wydatkowania środków przekazanych przez nasze stowarzyszenie. Obecność w radzie nadzorczej zdecydowanie zwiększa możliwości stowarzyszenia w kwestii kontroli działań podejmowanych w spółce oraz rolę naszej organizacji (…). Kwestie związane z zarządzaniem klubem pozostają niezmiennie po stronie zarządu spółki” – poinformowało stowarzyszenie w komunikacie z 29 listopada.

Przedstawicielem Socios w organie nadzoru będzie Oskar Niezabitowski. Jego kandydatura, jak przy wszystkich ważnych decyzjach podejmowanych w stowarzyszeniu, została poddana pod głosowanie. Przy frekwencji 52,57 % (uprawnionych było 2195 osób) uzyskał poparcie 94,63% głosujących członków (1092 głosy), 5,37% było przeciw (62 głosy).

Niezabitowski zostanie włączony do rady nadzorczej w czasie walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które jest planowane do końca tego roku.

– W najbliższych dniach WZA powinno zostać formalnie zwołane, wraz z podaniem szczegółów – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Karolina Kawula, rzecznik Wisły.

Ekielski: Bardzo wiele razy pomagał

Zawodowo Oskar Niezabitowski działa w branży budowlanej, jest prezesem Przedsiębiorstwa Robót Ogólnobudowlanych, Drogowych i Mostowych (PRODiM). Jego firma od października 2020 roku wspiera Wisłę i jest w gronie jej sponsorów. Przyszły członek RN klubu był jedną z pierwszych osób, które zapisała się do Socios w 2018 roku. Gdy stowarzyszenie nie miało jeszcze wielu partnerów, zabezpieczył finansowanie spraw administracyjnych.

– Było dla niego ważne, by składki kibiców w całości szły na wiślackie sprawy, a nie obsługę Socios. To człowiek, która bardzo wiele razy pomagał w różnych akcjach, ale zawsze prosił, by o tym nie mówić – podkreśla Ekielski.

Królewski: Świetna decyzja

„Świetna decyzja. Gratulacje Oskar”– napisał na Facebooku Jarosław Królewski, nowy prezes klubu z ulicy Reymonta, który w październiku złożył rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej (pełnił funkcję wiceprzewodniczącego). Zamierzał też wycofać się z działalności w Wiśle i oddać swoje akcje, ale wydarzenia zmieniły bieg. Teraz stoi na czele spółki, pożyczył jej kilka milionów złotych na spokojne bieżące funkcjonowanie, a niedługo powinien zostać większościowym właścicielem Wisły, gdy przejmie udziały Tomasza Jażdżyńskiego.

Jażdżyński, obecny przewodniczący rady nadzorczej, zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że w grudniu zrezygnuje ze wszystkich funkcji pełnionych w klubie. Wiceprzewodniczącymi są obecnie Jakub Błaszczykowski i Michał Róg, przedstawiciel sponsora strategicznego Orlen Oil.

Komu ufasz najbardziej z trójki największych udziałowców Wisły?

  • 18,5% (131)
  • 19,4% (138)
  • 62,1% (441)