Sześć tysięcy miejsc w biegu „z historią w tle”. Ruszyły zapisy do 20. Cracovia Maraton

fot. Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Przed nami jubileuszowa edycja najbardziej międzynarodowego spośród wszystkich polskich maratonów. Można się już zapisywać do 20. Cracovia Maraton, który został zaplanowany na 23 kwietnia przyszłego roku.

2023 rok pod Wawelem będzie szczególny dla trzech imprez sportowych, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta oraz kalendarze sportowców i kibiców. Latem reprezentacje siatkarzy zagrają w TAURON Arenie Kraków w XX Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, najlepszym towarzyskim turnieju na świecie w tej dyscyplinie. Początkiem sierpnia przy krakowskich Błoniach kolarze najlepszych ekip będą kończyć 80. Tour de Pologne. Jednak wcześniej, 23 kwietnia, krakowian czekają emocje związane z imprezą, która narodziła się w naszym mieście i z roku na rok jest coraz bardziej rozpoznawalna w międzynarodowym środowisku biegaczy. Mowa o 20. Cracovia Maraton.

Cracovia Maraton od początku „z historią w tle”

Gdy w dawnej stolicy biegacze po raz pierwszy mierzyli się z dystansem 42 km i 195 m, Polska nie była jeszcze członkiem Unii Europejskiej. Sześć lat później powstał Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, który przejął organizację najważniejszych imprez i wyniósł je na bardzo wysoki poziom, doceniany daleko poza granicami Polski.

11 maja 2002 roku z ulicy Grodzkiej wystartowało 1010 zawodników i zawodniczek, a 718 finiszowało na płycie Rynku Głównego. Zwyciężył Kenijczyk Thomas Magut z czasem 2:19:23. Wśród kobiet najlepsza była Mirela Zięcina – 3:02:15. Rekordy trasy krakowskiego maratonu, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, zostały ustanowione podczas jego 18. edycji w 2019 roku. Cyprian Kotut z Kenii pokonał królewski dystans w czasie 2:09:18, a Wiktorija Chapilina z Ukrainy w 2:28:03.

Uczestnicy zza granicy z 55 krajów

Choć trasa czasem się zmieniała – przede wszystkim na prace remontowe w mieście – od pierwszej edycji Cracovia Maraton przyświecało hasło „z historią w tle”. Bieganie wśród zabytków, do których w kolejnych latach dołączały powstające w mieście nowoczesne obiekty, przyciąga osoby z całego świata, które czerpią satysfakcję z rywalizacji w tak uroczym otoczeniu. 19 edycji biegu ukończyło 56 359 zawodników i zawodniczek. Cracovia Maraton jest najbardziej międzynarodową imprezą biegową spośród wszystkich polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. W dotychczasowych edycjach gościliśmy biegaczy z aż 55 krajów.

Zapisy do 20. Cracovia Maraton

Internetowe zapisy do wyjątkowej, 20. edycji Cracovia Maraton ruszyły 26 października w południe. Organizator, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, zdecydował o limicie startujących – sześć tysięcy osób. Początek biegu 23 kwietnia 2023 roku o godzinie 9 na Rynku Głównym.

Opłata startowa dla zapisanych do 31 stycznia 2023 wynosi 120 złotych. Od 1 lutego do 13 kwietnia 2023 wzrasta do 160 złotych, a w Biurze Zawodów w dniach 21-22 kwietnia 2023 wyniesie 200 złotych (pod warunkiem niewyczerpania limitu uczestników).

Wniesienie opłaty startowej możliwe jest wyłącznie poprzez system płatności PayU do dnia 13 kwietnia 2023 roku, bezpośrednio po zgłoszeniu uczestnictwa lub – w przypadku niewyczerpania limitu startujących i przyjmowania zgłoszeń – w Biurze Zawodów, według. Brak wpłaty przy zgłoszeniu skutkuje usunięciem z listy startowej.

System PayU umożliwia wniesienie opłaty startowej w euro poprzez przeliczenie opłaty startowej wg kursu euro z dnia dokonywania opłaty. W Biurze Zawodów nie ma możliwości płatności w euro.

Pakiet startowy nie zawiera koszulki. Podczas rejestracji zawodnicy deklarują jedynie chęć zakupu koszulki i jej rozmiar. Koszulki będą sprzedawane w Biurze Zawodów na Expo podczas imprezy przez Sponsora Technicznego 20. Cracovia Maraton.

W biegu mogą wziąć udział osoby, które 23 kwietnia 2023 roku skończą 18 lat. Trasę należy pokonać do sześciu godzin od startu.

Więcej potrzebnych informacji można znaleźć w REGULAMINIE 20. CRACOVIA MARATON. Zachęcamy także do śledzenia WYDARZENIA NA FACEBOOKU.

Udana biegowa jesień 2022

20. Cracovia Maraton zainauguruje kolejny sezon niezwykłej Królewskiej Triady Biegowej, w skład której wchodzą także Bieg Trzech KopcówCracovia Półmaraton Królewski.

Biegacze wciąż mają świeże wspomnienia z udanych jesiennych imprez – 15. Biegu Trzech Kopców i 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, które odbyły się 2 i 16 października 2022 roku. Pierwszą imprezę ukończyło 2705 osób, a z dłuższym dystansem poradziło sobie 5807 zawodników i zawodniczek. Razem z uczestnikami 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego na trasę wyruszyło też pół tysiąca uczestników biegu na pięć kilometrów pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”, promującym III Igrzyska Europejskie w 2023 roku. Dzień przed półmaratonem czas na sportowo spędziło prawie 1100 dzieci. Dla nich przygotowano Mini Mini Kraków Run.