Tradycyjne biegi odwołane. Jaką kwotę przekazał PZU?

18. PZU Cracovia Maraton fot. Paulina Kozieł/LoveKraków.pl

W 2018 i 2019 roku PZU w ramach sponsoringu trzech największych krakowskich biegów przekazywało miastu po ponad 1,5 mln zł. W tym roku epidemia pokrzyżowała plany biegaczy i organizatorów, więc zobowiązania głównego partnera będą ponad dziesięć razy mniejsze.

W tym roku z powodu epidemii nie odbyły się 19. Cracovia Maraton, 14. Bieg Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaraton Królewski, czyli imprezy wchodzące w skład Królewskiej Triady Biegowej. Powszechy Zakład Ubezpieczeń jest sponsorem półmaratonu od pierwszej edycji, a triady od 2016 roku. W dwóch poprzednich edycjach spółka przekazywała Zarządowi Infrastruktury Sportowej w Krakowie, organizatorowi imprez biegowych, odpowiednio 1,536 mln zł i 1,552 mln zł, co stanowiło około 30 procent budżetu.

Dwie umowy z PZU

W 2020 roku, w związku z sytuacją epidemiczną, ZIS zawarł z głównym sponsorem dwie umowy: sponsoringową i prewencyjną. Pierwsza opiewa na kwotę 50 tys. zł, a druga zawiera dwa warianty. Gdyby 8 listopada udało się zorganizować bieg maratoński dla 250 uczestników i połączyć go z formułą wirtualną i działaniami charytetywnymi, PZU przekazałby 250 tys zł. Drugi wariant przewiduje dofinansowanie 50 tys. zł, ponieważ bieg odbył się jedynie wirtualnie.

– Ostateczna kwota dofinansowania z funduszu prewencyjnego jest aktualnie rozliczana. Dodatkowo PZU przeznaczył dotację prewencyjną w wysokości 20 tys. zł na rzecz Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie - beneficjenta projektu PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e) – informuje Mateusz Chwajoł z działu komunikacji w ZIS.

W komunikatach o przełożeniu maratonu, Biegu Trzech Kopców i półmaratonu miejska jednostka nie dodaje już w ich nazwie "PZU" jako sponsora tytularnego. Czy w 2021 roku czekają nas zmiany?

– Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie prowadzi rozmowy z dotychczasowymi sponsorami w kwestii bieżącej współpracy, a także planów biznesowych na 2021 rok. Trwają ustalenia odnośnie wzajemnych świadczeń i oczekiwań, zarówno pod kątem marketingowym, jak i możliwości finansowych. Niezależnie od tego, aktywnie poszukiwane są możliwości współpracy z nowymi parterami oraz kreowane są rozwiązania na nowych płaszczyznach. Pomimo sytuacji związanej z pandemią, ZIS ma zapewnienia i deklaracje o chęci dalszej współpracy ze strony wielu dotychczasowych sponsorów i partnerów – mówi Chwajoł.

19. Cracovia Maraton ma się odbyć w niedzielę 25 kwietnia, 14. Bieg Trzech Kopców w niedzielę 3 października, zaś 7. Cracovia Półmaraton Królewski w niedzielę 17 października.