Turniej w siatkówce plażowej zadebiutuje w Krakowie. Wysypią piasek przed Galerią Krakowską

fot. KamPas Sport Kamil Pastusiak

W czerwcu na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego odbędą się turnieje Pucharu Świata VW Beach Pro Tour Futures dla siatkarzy i siatkarek plażowych.

W dwóch poprzednich latach zawody odbywały się w Warszawie, na plaży w Wilanowie. W 2022 roku rywalizowali tylko mężczyźni, a w ubiegłym dołączyły do nich kobiety. W trzeciej edycji Beach Pro Tour, rozgrywek pod egidą FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej) i Volleyball World zadebiutuje Kraków. Na piaszczystych boiskach przy Galerii Krakowskiej najpierw będą rywalizować drużyny siatkarzy (6-9 czerwca), a tydzień później przyjadą zespoły siatkarek (13-16 czerwca).

Pierwszego dnia, w czwartek, odbędą się eliminacje. W piątek wystartuje turniej główny, który potrwa do niedzieli, kiedy to rozegrane zostaną najważniejsze spotkania w strefie medalowej. Mecze będą rozgrywane od rana do wieczora.

Siatkówka plażowa w Krakowie

Zamknięte zostały już zgłoszenia do męskiego turnieju VW Beach Pro Tour Futures Kraków 2024. Zobaczyć będzie można 56 duetów z 25 krajów, w tym dziewięć z Polski. Są to pary Igor Ciemachowski/Piotr Groszek, Tomasz Jaroszczak/Jarosław Lech, Martin Chiniewicz/Andrzej Paszkowski, Jędrzej Brożyniak/Piotr Janiak, Damian Gościański/Maciej Kałuża, Maciej Rudol/Mateusz Florczyk, Michał Korycki/Miłosz Kruk, Jakub Krzemiński/Szymon Pietraszek i Marcel Wanat/Tomasz Warych.

Niebawem zostanie dokonane rozstawienie wszystkich uczestników według punktów rankingowych. Wtedy będzie wiadomo, które z nich zagrają w turnieju głównym, a które w kwalifikacjach. Może się też zdarzyć, że któraś trafi na listę rezerwową.