Uczniowie pomogli zaprojektować halę. Teraz czekają, by w niej zagrać [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
15 października ruszyła budowa hali sportowej przy szkole na ulicy Lipińskiego 2 w Dębnikach. Miasto chce, by można było z niej korzystać za 1,5 roku.

Poruszając się ulicą Grota-Roweckiego można nie zauważyć Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 151 przy ulicy Lipińskiego, którą skutecznie zakryły ekrany akustyczne ustawione na trasie prowadzącej na Nowy Ruczaj. Od 30 lat działa tam duża placówka, do której w tym roku szkolnym uczęszcza 830 uczniów. Szkoła ma salę sportową, która nie spełnia wszystkich potrzeb. Przede wszystkim jest zbyt mała, by odbywały się na niej turnieje piłki ręcznej, od lat najpopularniejszej dyscyplinie wśród uczniów.

– Dotąd musieliśmy korzystać z innych obiektów. Teraz w roku 30-lecia szkoły rozpoczyna się budowa, o którą walczyliśmy wiele lat – mówi dyrektor Justyna Sikorska-Grzyb.

Obiekt powstanie obok starej sali i będzie połączony łącznikiem ze szkołą. Na dużym terenie było dotąd stare boisko i bieżnia oraz mało zadbana przestrzeń z dużym trawnikiem. Po zakończeniu prac będzie tam dostępny kompleks sportowy - boisko z nawierzchnią poliuretanową, nowa bieżnia, skocznia w dal, siłownia na świeżym powietrzu, ścieżka edukacyjna i miejsca do gry w szachy i scrabble. Zakres inwestycji obejmuje również budowę ogrodzenia, parkingu i uporządkowanie małej architektury.Wykorzystane miejsce na dachu

Sama hala, jak podkreśla dyrekcja Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, będzie praktycznie samowystarczalna energetycznie i wyjątkowa. – Projektowanie zajęło nam nieco więcej czasu, ponieważ pod uwagę wzięliśmy pomysły uczniów. Dach będzie przestrzenią do odpoczynku i promowania postaw ekologicznych – mówi dyrektor Krzysztof Kowal.

Dzieci będą mogły odpocząć na leżakach (z możliwością zadaszenia przed działaniem promieni słonecznych), sięgnąć po książkę z półek przypominających drzewa czy pograć w szachy. Na dachu znajdą się także stoły warsztatowe z szufladami na narzędzia, skrzynie do uprawy ziół i niewielkich roślin oraz donice na kwiaty. Na parterze budynku powstanie sala do gier zespołowych o długości 40 i szerokości 20 metrów z drewnianymi siedziskami na trybunie, sala ze ścianką wspinaczkową, magazyn, pomieszczenia dla uczniów i nauczycieli z zapleczem i mini-bufet. Pierwsze piętro ma pomieścić salę fitness z siłownią i zapleczem, a ostatnia kondygnacja wentylatornię i pomieszczenia dla obsługi sprzątającej.

Budowa będzie kosztowała miasto ponad 15 mln zł. – Inwestycja jest przewidziana na cztery lata, ale chcemy zdążyć w 18 miesięcy – podkreśla dyrektor ZIS.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki