W tym sezonie prowadził osiem meczów z udziałem Cracovii i Wisły. Sędzia z Warszawy dostał derby Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski
W czwartek, 28 kwietnia PZPN upubliczni obsadę spotkań 31. kolejki ekstraklasy. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że niedzielne spotkanie Cracovii z Wisłą poprowadzi Paweł Raczkowski z Warszawy.

Niespełna 39-letni Raczkowski jest jednym z najlepszych w kraju, ma status sędziego zawodowego i międzynarodowego. W tym sezonie prowadził już 22 mecze polskiej ekstraklasy, 1/8 finału Pucharu Polski Widzew Łódź – Wisła Kraków, a także trzy spotkania europejskich pucharów (dwa grupowe Ligi Europy i 1/8 Ligi Konferencji Europy). 

Cracovia i Wisła w meczach z Raczkowskim

Niedzielne spotkanie Cracovii z Wisłą (początek o godzinie 17.30) będzie jego dziewiątym w tym sezonie z udzialem krakowskich drużyn. Pasom gwizdał w czterech meczach ligowych (dwa zwycięstwa, dwie porażki), a Białej Gwieździe w Pucharze Polski (zwycięstwo i awans) oraz trzy razy w ekstraklasie, gdy spotkania kończyły się remisami. Ostatni mecz Cracovii z Raczkowskim to wyjazdowa porażka z Wartą Poznań (10 kwietnia), a dla Wisły – podział punktów na stadionie Lechii Gdańsk (5 marca).

Co ciekawe, arbiter z Warszawy będzie sędziował jako główny dwa mecze 31. kolejki. Jak to możliwe? Otóż Raczkowski był już rozjemcą spotkania Pogoni Szczecin i Rakowa Częstochowa, które rozegrano wcześniej (20 kwietnia), by 2 maja Raków i Lech Poznań mogli zagrać w finale Pucharu Polski.

Derby tylko na stadionie przy Kałuży

Dla doświadczonego Raczkowskiego niedzielne derby nie będą pierwszymi z gwizdkiem na boisku. Po raz ostatni prowadził Świętą Wojnę dość dawno temu, bo 7 października 2018 roku. Na stadionie Cracovii lepsza okazała się Wisła, która wygrała 2:0 po dublecie Jesusa Imaza. Wcześniej, również przy ulicy Kałuży, pojawil się w derbach rozegranych 28 września 2014 roku (zwycięstwo Pasów po golu Miroslava Covilo w ostatniej akcji spotkania).