We wtorek "Wyjątkowy mecz" na Suchych Stawach

Drużyna Hutnika, zdjęcie ilustracyjne fot. Paweł Jerzmanowski

21 marca 1950 roku to najważniejsza data w historii krakowskiego Hutnika. Na ten dzień datuje się bowiem założenie klubu. W tym roku klub z Suchych Stawów obchodzi swoje 73. urodziny.

Z okazji urodzin klubu przedstawiciele Hutnika na stadion zaprosili już gości. Tuż po godzinie 16:00 "Wyjątkowy mecz" rozegrają zawodnicy Hutnika wraz z osobami z Zespołem Downa.

– 21 marca na całym świecie znany jest przede wszystkim jako Światowy Dzień Zespołu Downa – mówi Artur Trębacz, prezes Hutnika Kraków. – Dlatego wybór naszych gości do wspólnego świętowania urodzin klubu był oczywisty. Od dłuższego czasu regularnie na naszym stadionie gościmy Janka Zawartkę, podopiecznego Stowarzyszenia Tęcza, który wspiera nasz dział mediów klubowych. Tym razem do Janka dołączą również inni – dodaje.

Skąd motyw skarpetki?

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on bowiem na 21. dzień 3. miesiąca w roku. To właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też osoby z Zespołem Downa nazywane są często "wyjątkowymi".

– Właśnie dlatego nasze wydarzenie nazwaliśmy "Wyjątkowym meczem" – wyjaśnia Marcin Kądziołka, dyrektor ds. marketingu i PR Hutnika Kraków. – Dodam również, że chromosom swoim wyglądem przypomina skarpetę. Stąd wziął się jeszcze jeden zwyczaj symbolizujący Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym dniu wszyscy ubierają dwie różne skarpetki. My na pewno o tym nie zapomnimy i pomieszamy naszym zawodnikom getry – dodaje.

Nie zabraknie tortu

We wtorek na Suchych Stawach zameldują się podopieczni Stowarzyszenia Tęcza, którzy posiadają swoją drużynę piłkarską złożoną z osób z Zespołem Downa prowadzoną przez trenera Łukasza. Drużyna ta wzmocniona zostanie przez podopiecznych PSONI z Zawoi.

Tuż po zakończeniu meczu kapitanowie drużyn wezmą udział w konferencji prasowej. Jak przystało na urodziny, nie zabraknie oczywiście również tortu. Wstęp na wydarzenie jest wolny, początek meczu o godzinie 16:00. Dla kibiców otwarta zostanie trybuna od strony budynku klubowego.