Więcej niż siedem tłustych lat. W Krakowie trwa boiskowe poruszenie

Kompleks przyszkolny, ul. Rzeźnicza fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Obecny rok jest już dziewiątym z rzędu, w którym pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie blask odzyskują boiska przyszkolne, osiedlowe i na terenie klubów sportowych. Od 2014 roku bezpieczną nawierzchnię poliuretanową lub ze sztucznej trawy zyskało prawie 300 boisk w ponad 100 kompleksach na terenie miasta. W 2022 realizowanych jest 15 inwestycji tego typu.
Jednym z najważniejszych zadań postawionych przed Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie jest planowanie i realizacja inwestycji w zakresie obiektów sportowo-rekreacyjnych, z których korzystają mieszkańcy. Za hasłem „Budujemy Sportowy Kraków” kryją się nowe pływalnie, hale sportowe, zaplecza klubów, wielofunkcyjne boiska z bezpieczną nawierzchnią i wiele innych nowoczesnych obiektów.

Program „Boiskowe poruszenie” zmienia oblicze boisk przyszkolnych, osiedlowych i na terenie klubów sportowych. To przede wszystkim walka z niebezpiecznym betonem i asfaltem. Groźna dla zdrowia, szara nawierzchnia z liniami wymalowanymi farbą znika we wszystkich dzielnicach Krakowa i jest zastępowana przez kolorowe i wygodne kompleksy.

Spełnione marzenia

Fot. Agata Siubijak / LoveKraków.pl
Fot. Agata Siubijak / LoveKraków.pl

W czerwcu okazały obiekt zyskali uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości z ul. Rzeźniczej 4 i mieszkańcy okolic ronda Grzegórzeckiego. Z nieskrywaną radością sprawdzili dwa boiska: do piłki nożnej (ze sztucznej trawy) oraz siatkówki, koszykówki i tenisa ziemnego (o nawierzchni poliuretanowej), a także strefę street workout do ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała (również z podłożem z poliuretanu).

– Powtarzam moim pracownikom, uczniom i ich rodzicom, że od marzeń się zaczyna. Marzyliśmy, by baza sportowa przy ul. Rzeźniczej 4 prezentowała się tak, jak powinna współcześnie wyglądać. Bardzo liczę, że większe możliwości wpłyną na rozwój tężyzny fizycznej młodych ludzi, a niektórzy pod wpływem nowej formy zajęć zmienią swój styl życia – mówiła w czasie uroczystości otwarcia Elżbieta Kosacka, dyrektor placówki z Rzeźniczej.

Kolejna inwestycja na Suchych Stawach

Fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Miasto Kraków dba też o odpowiednią infrastrukturę przy krakowskich klubach, zarówno tych lokalnych, jak i o znaczeniu wykraczającym poza daną dzielnicę. Takim klubem jest Hutnik Kraków, który otrzymał drugie pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. W tym miesiącu dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal wręczył prezesowi nowohuckiego klubu Arturowi Trębaczowi protokół przekazania inwestycji.

Jeszcze lepsze szkolenie młodych adeptów piłki nożnej umożliwi boisko o rozmiarach 110 na 70 metrów z nawierzchnią ze sztucznej trawy, posiadające certyfikat FIFA Quality. Obiekt jest ogrodzony, dysponuje oświetleniem led o natężeniu 200 luksów (sześć masztów wysokich na dwanaście metrów) i trybunami na około 200 osób. W ramach inwestycji powstały także m.in. kabiny dla zawodników i sędziów (łącznie pięć) oraz system mobilny do nawadniania boiska. Dzięki systemowi drenaży woda opadowa będzie gromadzona w zbiornikach retencyjnych i wykorzystywana do zraszania murawy i podlewania pobliskich boisk trawiastych.

– Nowoczesne boisko było nam bardzo potrzebne. Cieszę się, że idea, z którą przyszliśmy do władz miasta, znalazła uznanie i tak szybko została zrealizowana – mówi Artur Trębacz, prezes Hutnika.

Liczby mówią same za siebie 

Fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

W ostatnich trzech latach w Krakowie oddano do użytku 41 przebudowanych lub całkiem nowych kompleksów. W 2022 roku realizowanych jest 15 inwestycji tego typu. Łącznie daje to ponad 100 kompleksów sportowych, w ramach których powstało blisko 300 boisk.

W najbliższych miesiącach widoczne będą kolejne rezultaty boiskowego poruszenia. Po wakacyjnej przerwie SP nr 78 (ul. Łuczanowicka) zyska boisko wielofunkcyjne, bieżnię lekkoatletyczną i rozbieg ze skoczną. Podobnie będzie przy SP nr 101 (os.  Jagiellońskie), przy której powstaje także miasteczko rowerowe o nawierzchni z kostki brukowej.

Przy SP nr 162 (ul. Stojałowskiego) nawierzchnia poliuretanowa zastąpi beton na dwóch boiskach. Także z dwóch boisk z bezpiecznym podłożem od września korzystać będą uczniowie Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2 (os. Spółdzielcze). Prace prowadzone są także przy SP nr 149 (ul. Bujaka), gdzie budowane są dwa boiska: pierwsze z nawierzchnią z krótkiej trawy syntetycznej i drugie o podłożu z poliuretanu. W ramach inwestycji powstaje też trzytorowa bieżnia o długości 120 metrów i siłownia zewnętrzna.

Jeszcze w tym roku ze środków budżetu obywatelskiego rozpocznie się budowa boiska ze sztuczną trawą i zapleczem sanitarno-szatniowym przy ul. Krzewowej. W przygotowaniu do rozpoczęcia inwestycji jest też teren na os. Mogiła, gdzie powstanie kompleks boisk, siłownia plenerowa i świetlica środowiskowa.

Fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie