Wieliczka. Szybka jazda o Puchar Skarbnika

fot. materiały organizatora

W niedzielę 4 czerwca do Wieliczki po raz drugi zjadą mistrzowie Polski w swoich kategoriach wiekowych i entuzjaści szybkiej jazdy na rolkach. Uczestnicy biegu głównego pokonają 10 kilometrów.

Przed nami druga edycja zawodów kierowanych dla osób w każdym wieku. Dla dzieci i młodzieży przygotowano pięć kategorii wiekowych – od 200 do 1540 metrów. Trasa prowadzi ulicami Powstania Warszawskiego, Goliana, Legionów i Mickiewicza. Start i meta zawodów zlokalizowane będą na ulicy Mickiewicza w okolicy torów kolejowych. Hamowanie, wytracanie prędkości po przekroczeniu mety w ulicy Dembowskego. Jedna pętla liczy około 800 metrów. Uczestnicy zawodów w biegu głównym muszą ją pokonać 13 razy.O atmosferę i wyniki podczas rywalizacji zadba między innymi opiekuńczy Skarbnik, dobry duch Kopalni Soli w Wieliczce, który na co dzień strzeże podziemnego skarbu i ostrzega górników przed niebezpieczeństwem.

– Bardzo się cieszę, że do Wieliczki wkraczają nowe dyscypliny sportowe. Wkrótce po raz drugi nasze miasto stanie się na jeden dzień polską stolicą rolkarstwa. Zapraszamy już 4 czerwca do miasta solnego zarówno entuzjastów, amatorów, dzieci, młodzież, całe rodziny, jak i mistrzów Polski w swoich kategoriach wiekowych – mówi Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

Sport łączy pokolenia

Pierwsza edycja zawodów pokazała, że w Małopolsce jest duże zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia. Polacy na nowo pokochali nie tylko rowery, ale także rolki. Zarówno młodzi zachęcają rodziców do wspólnej jazdy, jak i rodzice inspirują swoje pociechy, wracając do czasów dzieciństwa.

– Sport od zawsze łączył pokolenia, a zawody w Wieliczce utwierdzają nas w przekonaniu, że rywalizacja może mieć przyjacielski, wielopokoleniowy wymiar. Dlatego mam nadzieję, że w tym roku frekwencja również dopisze, a rolkarska społeczność w Wieliczce i okolicach będzie cały czas rosła – liczy Witold Kościelniak, prezes Krakowskiego Klubu Sportów Wrotkarskich Krak.

Udział potwierdzili już jedni z najlepszych zawodników kwietniowego Cracovia Maraton na Rolkach ze zwycięzcą i obecnym mistrzem Polski – Pawłem Ciężkim – na czele. Więcej informacji i zapisy na pucharskarbnika.pl.