Wielki powrót do Krakowa. To on będzie gwiazdą Wieczystej po odejściu Majewskiego i Peszki

Michał Pazdan fot. kswieczysta.com

Michał Pazdan, wychowanek Hutnika i były reprezentant Polski, wraca do rodzinnego miasta! 36-letni obrońca podpisał kontrakt z trzecioligową Wieczystą.

Środkowy defensor przeszedł testy medyczne i związał się z Żółto-czarnymi roczną umową z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Krakowianin grał ostatnio w Jagiellonii Białystok w ekstraklasie (14 meczów i gol). Miał ofertę z Legii (występy w trzecioligowych rezerwach i praca w akademii), jednak wybrał Wieczystą.

Michał Pazdan w Wieczystej. Bogata kariera wychowanka Hutnika

Pazdan wychował się w Nowej Hucie na os. Dywizjonu 303. Pierwsze kroki w karierze stawiał w Hutniku, jako 17-latek zadebiutował w III lidze. Potem ruszył na podbój ekstraklasy (303 występy) i reprezentacji Polski (38). Długo grał w Górniku Zabrze, potem w Jagiellonii, Legii (trzy mistrzostwa Polski), MKE Ankaragucu (Turcja) i znów w Jagiellonii.

W kadrze zadebiutował ponad 15 lat temu przeciwko Finlandii za kadencji Leo Beenhakkera. Ostatni występ zaliczył niemal cztery lata temu przeciwko Słowenii, gdy drużynę narodową prowadził Jerzy Brzęczek.

Pojechał na mistrzostwa Europy w Austrii i Szwajcarii (2008, bez występu) i zniknął z radarów kolejnych selekcjonerów. Wrócił jesienią 2013 roku za kadencji Adama Nawałki, który wcześniej prowadził go w Górniku. Był podstawowym i wyróżniającym się zawodnikiem na tak udanym dla biało-czerwonych Euro 2016 we Francji (wszystkie pięć spotkań w podstawowym składzie), gdy awansowali do ćwierćfinału. Grał też w eliminacjach do kolejnych mistrzostw świata i na bardzo słabym w wykonaniu Polaków turnieju w Rosji w 2018 roku (dwa mecze od początku).

Wieczysta Kraków zmienia politykę

Wieczysta Kraków 3 lipca rozpocznie przygotowania do drugiego sezonu w III lidze. Nowym trenerem jest Maciej Musiał, który przez ostatnie dwa lata pracował z Garbarni Kraków. Jego asystentem został Paweł Regulski. Ten duet dekadę temu prowadził rezerwy Wisły Kraków. Do sztabu, w miejsce Jerzego Lipczyńskiego, dołączył trener przygotowania motorycznego Wojciech Żuchowicz, który kilka lat temu również był związany z Białą Gwiazdą.

W sztabie pozostali Rafał Jędrszczyk (asystent trenera), Michał Miśkiewicz (trener bramkarzy), Maciej Bębenek (kierownik drużyny) oraz  Piotr Kamykowski i Norbert Piszczek (fizjoterapeuci).

W sezonie 2022/2023 Wieczysta zajęła trzecie miejsce w grupie IV III ligi i nie wywalczyła awansu. Z klubem pożegnało się kilkunastu zawodników, w tym pełniący w ostatnich latach funkcje kapitana twarze projektu finansowanego przez Wojciecha Kwietnia: Sławomir Peszko (zakończył karierę) i Radosław Majewski.

Przyszło wielu nowych zawodników. Głównie młodszych i ogranych w niższych ligach. Pazdan będzie gwiazdą drużyny i ma zostać jej nowym liderem, ale klub zmienił politykę. Będzie mniej gwiazd z opasłym CV, które nie gwarantują sukcesu. Czy ta zmiana w połączeniu z pracą nowego szkoleniowca przyniesie awans do II ligi? Przekonamy się za niespełna rok.

Sezon 2023/2024 ruszy 5/6 sierpnia.