Wisła ma nowego lewego obrońcę i 43 mln zł realnych zobowiązań

Prezes Jarosław Królewski i nowy obrońca David Junca fot. Wisła Kraków

29-letni Hiszpan David Junca został trzecim zawodnikiem zakontraktowanym przez Wisłę w grudniu 2022 roku. W tym tygodniu odbyło się także walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, na którym przedstawiono sprawozdanie finansowe, wybrano nowych członków rady nadzorczej i zatwierdzono zgodę na zakup przez klub ośrodka w Myślenicach.

David Junca, lewy obrońca z Hiszpanii, podpisał półroczną umowę z opcją przedłużenia, jak jego rodak Alex Mula. Junca nie grał od 15 maja, gdy jego Girona podejmowała w La Lidze 2 Sporting Gijon i zaliczył asystę przy golu na 1:1 w 22. minucie. Dziewięć minut później został zdjęty z boiska z powodu urazu i na finiszu sezonu nie pomagał już drużynie w walce o awans. Sezon 2021/2022 miał jednak bardzo udany. Klub, w którym się wychował, wrócił do La Ligi, a on sam rozegrał 25 spotkań (jeden gol, jedna asysta, jedna czerwona kartka). Hiszpanie nie przedłużyli z nim kontraktu i od tego czasu był bezrobotny. W środę rozpoczął w Krakowie testy medyczne.

Junca reprezentował także SD Eibar i Celtę Vigo, ma na koncie 79 występów w hiszpańskiej ekstraklasie (11 asyst) i 85 na jej zapleczu (trzy gole, osiem asyst). Wisła potrzebowała wzmocnić lewą obronę, ponieważ występujący tam jesienią piłkarze (Krystisan Wachowiak i Jakub Niewiadomski) nie spełnili oczekiwań. 

David Junca. Fot. Wisła Kraków
David Junca. Fot. Wisła Kraków


Stan finansów

W środę 28 grudnia odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy Wisły Kraków. Spadek z ekstraklasy mocno uderzył w stan finansów spółki. Na koniec czerwca 2022 zobowiązania wyniosły 89,5 mln zł, z czego realne około 43 mln zł. 11,8 mln zł to suma pożyczek od Adama Adamczyka, Jakuba Błaszczykowskiego, Tomasza Jażdżyńskiego, Jarosława Królewskiego Adama Łanoszki i Władysława Nowaka. W okresie 1 stycznia 2021 - 30 czerwca 2022 zobowiązania klubu wzrosły o około 17 mln zł w porównaniu do stanu na 31 grudnia 2020.

W listopadzie głośno było o pożyczkach Królewskiego, który jest już większościowym udziałowcem i prezesem spółki, by zapewnić klubowi normalne funkcjonowanie i wypełnić zobowiązania licencyjne. Królewski pożyczył ostatnio 2 mln 592 tys. zł i 480 tys. euro.

Nowi członkowie rady nadzorczej

W czasie obrad powołano trzech nowych członków rady nadzorczej w randze wiceprzewodniczących. Przedstawicielem Synerise (firma Królewskiego) został Eugeniusz Licznarowski, a reprezentantem Socios Wisła Kraków Oskar Niezabitowski. Do gremium został także dookoptowany jeden ze współwłaścicieli Wisły – Adam Łanoszka.

Akcjonariusze wyrazili zgodę na zakup przez klub ośrodka w Myślenicach, by rozbudować istniejącą bazę. W spłacaniu przyszłych rat kredytowych ma pomagać Socios Wisła Kraków.