Wisła reaguje na kontuzje. Transfery Białorusina i reprezentanta Polski z krakowskiego klubu

fot. Bartek Ziółkowski/www.wislakrakow.com/Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

29-letni bramkarz Anton Czyczkan i o dziesięć lat młodszy pomocnik Karol Dziedzic wzmacniają Wisłę Kraków. Transferem Polaka Biała Gwiazda poważnie osłabi Garbarnię i jednocześnie zapewni zastrzyk gotówki klubowi borykającemu się z dużymi problemami finansowymi.

Sprowadzenie Białorusina Antona Czyczkana to odpowiedź na problemy zdrowotne Kamila Brody i wypożyczenie do Stanów Zjednoczonych Mikołaja Biegańskiego. Piłkarz podpisał krótką umowę, do 4 czerwca, z opcją przedłużenia. Krakowianie rozpoczęli rundę wiosenną z jednym doświadczonym zawodnikiem na tej ważnej pozycji. Alvaro Raton, mimo obaw kibiców, rozegrał w Rzeszowie bardzo dobre spotkanie, ale walcząca o awans do ekstraklasy drużyna musi mieć trzech bramkarzy na wypadek innych zdarzeń, które w sporcie są trudne do przewidzenia.

Anton Czyczkan w Wiśle Kraków. Wielokrotny mistrz Białorusi i Gruzji

Wisła rozglądała się za polskimi bramkarzami i sondowała wypożyczenie z innych klubów, ale ten plan się nie powiódł. Postawiła więc na obcokrajowca, który ma na koncie wiele sukcesów. Czyczkan ma na koncie pięć mistrzostw kraju. Po trzy tytuły sięgnął z Bate Borysów, którego jest wychowankiem. Z tym klubem dwukrotnie świętował triumf w Pucharze Białorusi i wygraną w Superpucharze Białorusi. Występy w gruzińskiej ekstraklasie zaowocowały w dwa mistrzostwa z Dinamem Batumi i Dinamem Tbilisi. 

Mierzący 188 centymetrów zawodnik grał także w Rosji. Na koncie ma również 12 występów w eliminacjach europejskich pucharów. W drugim półroczu 2023 roku jego pozycja w Dinamie Batumi osłabła i ostatni raz grał w lipcowych spotkaniach kwalifikacji Ligi Konferencji Europy. Rozwiązał kontrakt i rozglądał się za nowym klubem. Reprezentował Białoruś jako zawodnik kadry do lat 21. W pierwszej reprezentacji zadebiutował 11 listopada 2020 roku w towarzyskim spotkaniu przeciwko Rumunii, w którym puścił pięć goli.

Karol Dziedzic przechodzi do Wisły Kraków. Talent z Garbarni

Biała Gwiazda dopina także transfer gotówkowy z innego krakowskiego klubu – trzecioligowej Garbarni. Pozyskanie 19-letniego Karola Dziedzica, którego przed podpisaniem dłuższej umowy dzielą tylko testy medyczne, to inwestycja w przyszłość i odpowiedź na kontuzje Patryka Gogóła i Bartosza Talara. Środkowy pomocnik jest reprezentantem Polski U-19, który pierwsze kroki stawiał w Unii Oświęcim, a od sezonu 2022/2023 przeniósł się do klubu z ulicy Rydlówka. W poprzednim sezonie rozegrał 31 meczów w II lidze, w rundzie jesiennej aktualnego wystąpił w 16 spotkaniach III ligi.

Brązowi chwalili się, że pozwolili się rozwinąć dwóm zawodnikom, którzy są aktualnymi reprezentantami kraju. Lewy obrońca Cezary Polak w lipcu został wytransferowany do drugoligowej Kotwicy Kołobrzeg, a teraz tracą Dziedzica. Odejście wyróżniającego się piłkarza do lepszego klubu jest naturalną koleją rzeczy. Dodatkowo pieniądze pozyskane ze sprzedaży pomocnika do Białej Gwiazdy zasilą budżet klubu, o którym w ostatnich miesiącach znów zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą walki o możliwość wybudowania przez dewlopera bloków na dwóch działkach będących w użytkowaniu wieczystym Garbarni, przeciwko czemu protestuje część mieszkańców.