Współpraca się opłaca. Krakowskie kluby sportowe rozwijają się dzięki pomocy miasta

Obiekty klubowe WLKS Krakus Swoszowice fot. Łukasz Zawadzki / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Wsparcie na co dzień i w potrzebie. Duże inwestycje zwiększające możliwości rozwoju sportowego mieszkańców Krakowa i pomoc w dotarciu do krakowian. Działania Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie od lat są nakierowane na rozwój krakowskich klubów sportowych.

Według najnowszych danych Urzędu Statystycznego w Krakowie za 2020 rok, w naszym mieście funkcjonowały 183 kluby, prowadzące 435 sekcji. Część z nich, jak Cracovia, Wisła czy Wawel, znane są nie tylko w Polsce. Jednak wkład w propagowanie sportowego stylu życia i wychowywanie przyszłych mistrzów mają również te mniejsze, dzielnicowe, gdzie trenuje najwięcej osób. Dobrym przykładem jest WLKS Krakus Swoszowice, który może się poszczycić medalistami mistrzostw świata, igrzysk europejskich i olimpijskich w kolarstwie – Katarzyną Niewiadomą (brąz MŚ 2021, srebro IE 2015) i Rafałem Majką (brąz IO 2016).

Obiekty klubowe WLKS Krakus Swoszowice. Fot. Łukasz Zawadzki / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Obiekty klubowe WLKS Krakus Swoszowice. Fot. Łukasz Zawadzki / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie


U podstaw sukcesu klubów sportowych, które w zdecydowanej większości nie posiadają drużyn zawodowych i ich działalność nie jest obliczona na zysk, leżą setki godzin pracy oddanych działaczy, kadra trenerska potrafiąca zarazić dzieci i młodzież miłością do danej dyscypliny i odpowiednia infrastruktura. O rozwój bazy sportowej w Krakowie dba Zarząd Infrastruktury Sportowej. Od ponad dekady działalność miejskiej jednostki przynosi efekty w postaci nowoczesnych i bezpiecznych boisk, hal sportowych, basenów i odpowiadającym wymogom XXI wieku siedzib i budynków zaplecza klubowego.

Często zdarza się, że nowe lub gruntownie zmodernizowane obiekty są przekazywane klubom w szczególnym czasie jubileuszu. Jako nagroda za wiele lat dobrego szkolenia i wychowywania młodych krakowian, z jednoczesną prośbą o kontynuowanie tych działań, które infrastruktura na wysokim poziomie zdecydowanie ułatwia. 23 października wspaniały prezent od władz miasta w imieniu prezydenta Jacka Majchrowskiego przekazał Zwierzynieckiemu Klubowi Sportowemu Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Klub z lajkonikiem w herbie zyskał dwa nowoczesne budynki  z szatniami, pomieszczeniami siedziby, siłownią i świetlicą. Metraż, którym teraz dysponuje, znacząco się powiększył za sprawą wykorzystania drugiego budynku, który wcześniej był najmowany na potrzeby drukarni.

Inwestycje w każdej dzielnicy

Oblicze infrastruktury sportowej Krakowa zmienia się w każdej z osiemnastu dzielnic. ZIS planuje inwestycje na wiele lat do przodu i krok po kroku realizuje zadania według przyjętego harmonogramu. Nowe obiekty powstają w różnych częściach Krakowa. Wspomniany już WLKS Krakus Swoszowice od ponad dwóch lat cieszy się nowoczesną siedzibą. Również w Dzielnicy X Swoszowice z pięknego budynku korzystają zawodnicy Wróblowianki i miejscowa społeczność. Mieszkańcy i kluby ze Wzgórz Krzesławickich od siedmiu lat korzystają z Narodowego Centrum Rugby 7 na os. Lubocza, które oferuje znacznie więcej niż możliwość treningów i gry w coraz bardziej popularną dyscyplinę.

Nieustannie rozwija się baza Hutnika przy ulicy Ptaszyckiego. Obecnie na Suchych Stawach trwa budowa kolejnego boiska ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. TS Tramwaj w Dębnikach niedługo zyska boisko ze sztuczną nawierzchnią, które będzie się znajdować w hali namiotowej. W ubiegłym roku przebudowany obiekt przy stadionie piłkarskim otrzymała Clepardia (Prądnik Biały), duże inwestycje na rzecz tego klubu są planowane na terenie przy ulicy Mackiewicza, gdzie do niedawna działała otwarta pływalnia. Miasto zamierza tam zbudować dwa nowe baseny (kryty i odkryty), a także m.in. skatepark. W Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim powstało Centrum Zapaśnicze KS Bieżanowianka, z którego korzystają również m.in. zawodnicy sekcji piłkarskiej. WKS Wawel (Dzielnica V Krowodrza) dysponuje zmodernizowanymi: stadionem lekkoatletycznym i halą oraz nową strzelnicą.

Centrum Zapaśnicze KS Bieżanowianka – fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Centrum Zapaśnicze KS Bieżanowianka – fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Prądniczanka (Dzielnica III Prądnik Czerwony) ma teraz stadion, który z dumą był wykorzystywany jako jeden z obiektów w czasie wrześniowych Mistrzostw Europy w ampfutbolu. ZIS dba także o tor żużlowy w Dzielnicy XVI Bieńczyce i wspiera inicjatywy mające na celu odbudowę tej pięknej dyscypliny w naszym mieście.

Tam, gdzie nie ma potrzeby remontu lub prace niedawno zostały przeprowadzone, miejska jednostka regularnie dostarcza potrzebny sprzęt i wyposażenie. Wszystko po to, by mieszkańcy Krakowa i wszyscy chętni mogli trenować w jak najlepszych i najbezpieczniejszych warunkach.

Jako operator Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana ZIS regularnie inwestuje w ten obiekt i ściśle współpracuje z Wisłą, która rozgrywa tam mecze oraz wynajmuje powierzchnie biurowe. Efektem bardzo dobrych relacji jest obecnie między innymi powstający na stadionie nowy sklep klubowy Białej Gwiazdy.

Narodowe Centrum Rugby 7 na os. Lubocza – fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Narodowe Centrum Rugby 7 na os. Lubocza – fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Ogromna pomoc w trudnym czasie

W 2020 roku Wisła Kraków i inne kluby przekonały się raz jeszcze, że miasto o nich nie zapomina. W trudnym czasie pandemii ZIS zaoferował klubom odroczenie, a w wielu przypadkach nawet anulował płatność czynszu dzierżawnego. Grając przy pustych trybunach lub z powodu obostrzeń z ograniczoną liczbą widzów, Wisła dużo mniej płaciła za wynajem stadionu. Jeżeli w najbliższym czasie zostałyby wprowadzone ograniczenia w wypełnianiu areny, klub może liczyć na podobną pomoc.

W całym Krakowie klubowe obiekty były dezynfekowane i wyposażane w ogromne ilości środków higienicznych – na przykład rękawiczki, płyn dezynfekcyjny z dystrybutorami i dozownikami, maseczki jednorazowego i wielorazowego użytku, maty dezynfekcyjne i szyby ochronne pleksi.

Promocja

Zarządowi Infrastruktury Sportowej w Krakowie zależy także, by kluby mogły docierać ze swoją ofertą do jak najszerzej grupy odbiorców. W latach 2016-2019 wszystkie kluby, bez wyjątku, mogły prezentować się w ramach Krakowskiego Forum Sportu, które odbywało się na terenie Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana. Na stronie zis.krakow.pl zostały też stworzone baza klubów i baza obiektów, dzięki którym każdy szybko może sprawdzić np. lokalizację danego obiektu i jego przeznaczenie.

Z dotarciem do krakowian pomaga także szereg projektów promujących aktywność fizyczną, do których byli zapraszani przedstawiciele drużyn z naszego miasta i wychowankowie tutejszych klubów.

W sierpniu ZIS aktywnie włączył się w organizację Turnieju Piłkarskiego Krakowskich Stulatków, z udziałem: Dąbskiego, Garbarni, Prądniczanki, Prokocimia i Zwierzynieckiego. Wydarzenie połączyło pokolenia, bowiem na stadionie KS Prądniczanka rywalizowali młodzi piłkarze do lat 10 i drużyny oldbojów jubilatów.

Pracownicy ZIS nie tylko zawodowo zajmują się sportem, ale sami chętnie go uprawiają. W tym roku powstała drużyna piłkarska, która ma już za sobą dwa turnieje – charytatywny organizowany przez prof. Janusza Filipiaka i miejski – z udziałem zespołów spółek i jednostek naszego samorządu.

Sport w Krakowie nieustannie się rozwija, a akcenty są rozłożone na wiele dyscyplin. Dzięki temu każdy mieszkaniec miasta ma blisko miejsca zamieszkania obiekty, w których może aktywnie wypoczywać. Operatorami hal, boisk i siłowni w dużej liczbie są kluby, które znają się na swojej działce. Dzięki zaangażowaniu i pomocy Miasta Krakowa i ZIS, kluby mają większe możliwości realizacji swoich misji.

Budynek klubowy Zwierzynieckiego KS – fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Budynek klubowy Zwierzynieckiego KS – fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

comments powered by Disqus