Wyrósł z marzeń. Mija dziesięć lat od otwarcia stadionu Cracovii [ZDJĘCIA, VIDEO]

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl
Najpierw były fajerwerki i biało-czerwone baloniki, a potem dwa gole i zwycięstwo Cracovii nad Arką. Dokładnie 10 lat temu, 25 września 2010 roku, uroczyście otwarto nowy obiekt Cracovii. Świętowaniu towarzyszło hasło: "Stadion, który wyrósł z marzeń".
Stadion Pasów – który przez lata zmieniał swój kształt – mieści się w tym miejscu od ponad 108 lat. Uroczystemu otwarciu 31 marca 1912 roku towarzyszył mecz z Pogonią Lwów. Los nie oszczędzał klubu, bo w 1966 roku spłonęła zabytkowa drewniana trybuna. Wcześniej obiekt rujnowały powodzie, wichury i stacjonujące na nim obce armie. Więcej na ten temat przeczytacie jeszcze dziś w materiale „Wszystkie nieszczęścia „Ziemi Świętej".

W piątek i sobotę przypomnimy także spór z norbertankami i protesty serafitek w tekście „Ząb przeoryszy. Żeńskie zakony na drodze do spełnienia marzeń kibiców Cracovii", a także historię z 2005 i 2006 roku w materiale „Papież za marszałka. Dlaczego Jan Paweł II był patronem stadionu niespełna rok?".

Gdy udało się pokonać niemałe przeszkody, kameralny i schludnie prezentujący się także z zewnątrz stadion o pojemności 15 tysięcy widzów udało się wybudować w 14 miesięcy. Miasto, które pokryło wszystkie koszty (podobnie jak w przypadku areny Wisły), zapłaciło za realizację inwestycji około 157 milionów złotych. Cracovia była inwestorem zastępczym.

W uroczystym otwarciu, poza kompletem publiczności złożonej z zaprzyjaźnionych grup kibiców Cracovii i Arki, uczesniczyli między innymi prezydent Jacek Majchrowski, prezes klubu Janusz Filipiak, minister sportu Adam Giersz i kardynał Stanisław Dziwisz. Koncert dał Maciej Maleńczuk, autor hymnu Pasów.– Budowę piłkarskiej areny na 15 tysięcy widzów w rok można nazwać nie lada osiągnięciem – mówił w rozmowie z TerazPasy.pl prezydent Majchrowski. 

– Przyjęty przez miasto ryczałtowy system rozliczeń z wykonawcami pozwolił uzyskać od wszystkich uczestników procesu wzmożoną uwagę na dopracowanie szczegółów prac niezbędnych do wykonania inwestycji – dodał Majchrowski.

Stadion powstał według projektu konsorcjum hiszpańskich i polskich firm Estudio Lamela Sp. z o.o., Estudio Lamela S.L., Sener Sp. z o.o. i Sener Ingenieria y Sistemas S.A., z kolei generalnym wykonawcą było konsorcjum firm niemieckiej Alpine Bau Deutschland AG, austriackiej Alpine Bau GmbH oraz polskich Alpine Construction Polska Sp. z o.o i KPBP „Budus" S.A. Dziewięć lat temu obiekt został laureatem nagrody im. Prof. Janusza Bogdanowskiego dla najciekawszej Architektury 2010 roku.

Nie tylko piłka

W 2017 roku stadion był najważniejszą areną mistrzostw Europy do lat 21. Obiekt gościł nie tylko sportowców i kibiców piłki nożnej. Przez dziesięć lat na stadionie odbywały się spotkania religijne (kongres Świadków Jehowy – na zdjęciu poniżej – i spotkania w czasie Światowych Dni Młodzieży), koncerty, festiwal piwa, a w 2014 roku – przy okazji wymiany murawy – na płytę wjechały potężne samochody.

Do dziś nie udało się zrealizować planów budowy przy stadionie hali sportowej na trzy tysiące osób i parkingu podziemnego. Już miesiąc po otwarciu stadionu Majchrowski mówił, że „nie ma takiego zadania w budżecie i nie wiadomo kiedy będzie".