Zawodnicy i trenerzy odpłynęli z Wisły. Duży poślizg w otwarciu saunarium

Hala TS Wisła Kraków fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sekcja pływacka Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków istnieje tylko formalnie. Zawodnicy wraz z trenerami odeszli i założyli własne stowarzyszenie Olimpijczyk Kraków. Hala basenowa przy Reymonta 22 zamieniła się w saunarium, które jeszcze nie rozpoczęło działalności.

Dwa lata temu zamknięty został 25-metrowy basen w hali Wisły. Na pożegnanie członkowie sekcji zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie w pustej już niecce. Stan pływalni pogarszał się, podobnie jak całej tak zwanej starej hali. Sekcja pływacka przeniosła się do Szkoły Podstawowej nr 5 na al. Kijowskiej, gdzie pół roku później zaczęła działać nowa miejska pływalnia.

– Większość naszych pływaków uczęszcza do tej szkoły – mówiła ponad dwa lata temu Paulina Kujawa, trener pływania i koordynator sekcji TS Wisła.

Basen Wisły został zamknięty w maju 2020 roku. Fot. tswisla.pl
Basen Wisły został zamknięty w maju 2020 roku. Fot. tswisla.pl


Odpłynęli

Na stronie internetowej TS jest zakładka z nazwami 11 sekcji, ale pływackiej już nie znajdziemy. Jedynie z działu „kontakt” administrator zapomniał usunąć adresy e-mail i numer telefonu koordynatorki. Podkreślmy, byłej koordynatorki. Paulina Kujawa wraz z innymi trenerami i młodymi zawodnikami od początku ubiegłego roku szkolnego nie reprezentuje już TS, a stowarzyszenie Olimpijczyk Kraków, które zostało zarejestrowane w sądzie 11 sierpnia 2021 roku. Treningi odbywają się w pływalni SP5. Jak ustaliliśmy, na zmianach bardzo zależało rodzicom zawodników, a TS, pozbawiony nawet obiektu, nie miał wiele do zaoferowania.

– Rozstaliśmy się w zgodzie, można powiedzieć, że naszą decyzję przyjęto ze zrozumieniem. Mamy dobre relacje. Nigdy nie można wykluczyć, że nasze drogi kiedyś jeszcze się zejdą – mówi Kujawa.

Sekretariat TS Wisła w odpowiedzi na nasze pytania odpisał, że „sekcja pływacka formalnie istnieje w strukturach TS Wisła, o likwidacji sekcji decydują delegaci na Walnym Zjeździe”.

Tłuste i chude lata

Sekcja pływacka Wisły działała od 1927 roku i miała kilka trudnych momentów. Po raz pierwszy została zawieszona już pięć lat później. Podobnie było w 2000 roku, by odrodzić się przed dekadą. Wcześniej, w 2006 roku, zawiązała się sekcja Pływanie Masters.

W rozkwicie liczyła 488 członków (1971 rok), przyniosła Wiśle wiele sukcesów i medali mistrzostw Polski. W 1995 roku Konrad Gałka, olimpijczyk z Barcelony i Atlanty, został wicemistrzem Europy na 200 metrów stylem motylkowym.

Kiedy otworzą saunarium?

W części basenowej starej hali Wisły zainwestowało Fitness Platinium. W kwietniu 2020 roku przedstawicielka sieci siłowni zapowiadała otwarcie największego w Krakowie saunarium do końca roku. W maju 2021 informowała, że rozpoczęcie działalności planowane jest pod koniec wakacji, a opóźnienie w realizacji inwestycji jest spowodowane pandemią koronawirusa.

Rozmawialiśmy z osobą, która widziała to miejsce po zmianach. Przekonuje nas, że praktycznie wszystko „na pierwszy rzut oka jest gotowe”. Drzwi pozostają zamknięte, a klientów nie ma, choć już rok temu Fitness Platinium informowało o cenach.

– Cały czas trwają prace techniczne i formalne nad nowym obiektem. Inwestycja nie została zakończona. Jest to nasz pierwszy taki projekt i chcemy być w pełni przygotowani do jego otwarcia, również pod kątem operacyjnym, aby nasi klienci byli zadowoleni, a obiekt był w pełni funkcjonalny. Jeśli zostanie ustalona data otwarcia, to oczywiście chętnie się tym podzielimy – odpowiedziała nam Agnieszka Świerkosz, dyrektor ds. operacyjnych.

Inwestor zapowiadał, że w hali Wisły dostępna będzie sauna widowiskowa na 120 osób, a także solna, cedrowa, ognista, kamienna, parowa, VIP i dla kobiet. Oferta ma obejmować także ruską banię, grotę solną z tężnią solankową, basen o powierzchni 114 metrów kwadratowych, basen do schładzania i dwa jacuzzi.

Wizualizacje możecie zobaczyć w TYM MIEJSCU.

Wizualizacja saunarium w hali Wisły. Mat. Fitness Platinium
Wizualizacja saunarium w hali Wisły. Mat. Fitness Platinium