17. PZU Cracovia maraton z rekordem uczestników!

17. PZU Cracovia Maraton fot. Paulina Kozieł/LoveKraków.pl

Słoneczna i ciepła niedziela sprawiła, że na trasę biegu wyszło wielu kibiców. Taka aura nieco utrudniła zawodnikom walkę o rekord trasy. Zabrakło jednak naprawdę niewiele, bo zwycięzca z Etiopii – Birhanu Bekele Berga uzyskał czas 2:11:34, czyli zaledwie o osiem sekund gorszy od najlepszego wyniku w historii imprezy z 2009 roku. W 17. PZU Cracovia Maraton wystartowała rekordowa liczba 5848 biegaczy, a na mecie zameldowało się 5630.

Zwycięzcy z Etiopii i Mołdawii

Rok temu Kraków przywitał zawodowców i amatorów chłodem i deszczem. Wówczas na królewski dystans wyruszyło 5757 osób. W tegorocznej edycji na starcie, który trwał 13 minut, stanęło 91 osób więcej, co jest nowym rekordem imprezy. Nasze miasto może się również pochwalić liczbę zawodników, którzy ukończyli maraton. W tym roku było to 5630 osób, a więc 15 więcej niż w kwietniu 2017 roku.

Pierwszy na metę zlokalizowaną na pięknym Rynku Głównym (tu także zawodnicy ruszali na trasę) dobiegł Birhanu Bekele Berga z Etiopii z czasem 2:11:34. 37-letni zawodnik najlepiej poradził sobie z ciepłem i nad drugim zawodnikiem miał aż minutę i 22 sekundy przewagi. Lokatę tę zajął jego rodak z rocznika 1998 – Aredo Shifera Tamru (2:12:56), który pod Wawelem ustanowił nowy rekord życiowy.

Na najniższym stopniu podium stanął trzykrotny zwycięzca Cracovia Maraton, 33-letni Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva, który 42 kilometry i 195 metrów pokonał w czasie 2:14:14.

Najlepszym Polakiem był debiutujący na tym dystansie Andrzej Rogiewicz z Bydgoszczy, który z wynikiem 2:21:27 zajął siódme miejsce.

Zwyciężczyni w kategorii kobiet również dobiegła do mety samotnie. Była nią Mołdawianka Lilja Fiskovicz, której pierwsze miejsce dał rezultat 2:31:27. 29-latka poprawiła swój życiowy rezultat o dwie minuty i 38 sekund.

Kolejne miejsca na podium zajęły Naomi Jopkosgei Maiyo z Kenii (2:34:08) i Białorusinka Nina Savina (2:37:09, debiut w maratonie).

40. czas uzyskała najlepsza z Polek Ewa Jagielska (2:50:42).

Szumiec najlepszym wózkarzem

Dwie minuty przed biegaczami, o godzinie 8:58 rywalizację na pełnym dystansie rozpoczęli zawodnicy niepełnosprawni na wózkach. Pod nieobecność Rafała Wilka (wybrał konkurencyjny wyścig w Warszawie), który wygrał ostatnie sześć edycji, najlepszy był Rafał Szumiec (1:12:50). Za nim uplasował się kolejny Polak Mateusz Witkowski (1:14:20) i Słowak Daniel Kukla (1:16:05).

W krawacie i w szpilkach

Bieg w Krawacie po raz kolejny zdecydowanie wygrał Adam Czerwiński. Rywalizację w Biegu w Szpilkach na najwyższym stopniu podium zakończyła Karolina Giza.

Rozbiegana sobota

17. PZU Cracovia Maraton był głównym wydarzeniem dwudniowego święta biegania w Krakowie. W sobotę wokół Błoń rywalizowali rolkarze. Wśród mężczyzn po pasjonującym finiszu wygrał Bartosz Chojnacki. W klasyfikacji kobiet najlepsza była Aniela Dymiszkiewicz.

13. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego wygrali Kenijczyk Bernard Muinde Matheka i Węgierka Zita Kacser.

Niesamowitą scenerię miał Bieg Nocny na 10 kilometrów, po raz pierwszy ze startem i metą na Rynku Głównym. Po raz drugi tego dnia ze zwycięstw cieszyli się Matheka i Kacser.

Również w sobotę Stadion Miejski im. Henryka Reymana opanowali najmłodsi. Przy murawie na krótkich dystansach biegało aż tysiąc dzieciaków od trzech do dwunastu lat.


comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne