Kryty basen na terenie Clepardii. Jedna z firm odwołała się do KIO

fot. Materiały przetargowe Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Do 18 września Zarząd Infrastruktury Sportowej czeka na oferty w przetargu na realizację pierwszego etapu inwestycji przy ulicy Mackiewicza na Prądniku Białym. Jedna z firm zarzuca miejskiej jednostce naruszenie przepisów ustawy i odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej.

Na wspomnianym terenie funkcjonowało popularne otwarte kąpielisko, które zostało zamknięte kilka lat temu z powodu złego stanu technicznego. Miasto przedstawiło koncepcję budowy nowego, dużego kompleksu sportowego, który – poza nowymi basenami zewnętrznymi – ma posiadać pływalnię krytą i skatepark.

26 mln zł w WPF

ZIS chce rozpocząć realizację inwestycji od budowy nowego budynku krytej pływalni. Mają się w nim znaleźć dwa baseny (25x15m i 12x7m) z jacuzzi i saunami, boiska do squasha, siłownia, dwie sale fitness z szatniami, czterotorowa kręgielnia, pomieszczenia biurowe i restautacja. W części podpiwniczonej przewidziana jest także wrotkatnia i parking na 41 samochodów. Obok ma powstać nowe boisko do piłki nożnej o sztucznej nawierzchni z widownią.

– W Wieloletniej Prognozie Finansowej Krakowa na lata 2023-2026 zapisane są środki w wysokości 26 mln zł – mówił nam w połowie lipca Michał Sobolewski, ówczesny rzecznik prasowy ZIS.

Wizualizacja całego kompleksu przy ul. Mackiewicza. Mat. przetargowe ZIS
Wizualizacja całego kompleksu przy ul. Mackiewicza. Mat. przetargowe ZIS


Odwołanie

Firmy zainteresowane budową mogą wziąć udział w przetargu ogłoszonym w sierpniu. Termin składania ofert mija 18 września. Jedno z zainteresowanych przesiębiorstw 30 sierpnia złożyło w Krajowej Izbie Odwoławczej odwołanie wobec warunków zamówienia ustalonych przez miejską jednostkę. 

„W ocenie odwołującego żądanie wykazaniem się budową lub przebudową budynku hali/sali sportowej o powierzchni zabudowy minimum 2 500 m2 i kubaturze minimum 25 000 m3, w sytuacji, w której powierzchnia sportowa i kubatura tej części projektowanego budynku zajmują odpowiednio 1028 m2 i 4359 m3 jest warunkiem nadmiernym i nieproporcjonalnym do przedmiotu zamówienia” – czytamy w piśmie.

Losy odwołania, jak i samego przetargu (wysokość ofert) rozstrzygną się w najbliższym czasie.

Basen miejski na Prądniku Białym

Kryta pływania od lat jest wyczekiwana przez mieszkańców Prądnika Białego. To najbardziej zaludniona dzielnica Krakowa, z ponad 70 tysiącami osób zameldowanych na pobyt stały. W ciągu ostatnich kilkunastu lat miasto wybudowało dziesięć nowych basenów (głównie przy szkołach, ale możliwe są też wejścia komercyjne). Obecnie trwają zaawansowane prace przy SP nr 144 na os. Bohaterów Września w Mistrzejowicach.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały