Rekordowy PZU Cracovia Półmaraton Królewski za nami [ZDJĘCIA]

Za nami 6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski fot. Krzysztof Kalinowski/Julia Ślósarczyk LoveKraków.pl

Piękna pogoda, 8425 biegaczy i biegaczek na trasie. Za nami 6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski, którego uczestnicy mieli do przebiegnięcia dystans o długości 21 km i 97,5 metra.

O 11.00 spod Tauron Areny Kraków wystartowało tysiące biegaczy, którzy brali udział w 6. PZU Cracovia Półmaratonie, jak i Olimpijskiej Piątce.

Drugi z biegów, w którym wzięło udział 898 osób, był okazją, aby na starcie stanąć ramię w ramię ze świeżo upieczonym brązowym medalistą mistrzostw świata w Dausze i rekordzisty Polski na 1500 m, Marcinem Lewandowskim. Mistrz zajął drugie miejsce – o sekundę wyprzedził go Adam Czerwiński.

Najlepsza wśród kobiet okazał się Katarzyna Broniatowska.

Rekordy pobite!

Wielkimi zwycięzcami tegorocznej edycji PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego zostali Enyew Mekonnen z Etiopii i  Bety Lembus z Kenii. Zwycięzcy ustanowili rekordy trasy.

Etiopczyk  na mecie zameldował się z czasem 01:01:34. Na podium znaleźli się również Kenijczycy - Eric Leon Ndiema (01:02:15) i Kiprono Kipkemoi (01:02:18). Najwyższe miejsce wśród polskich biegaczy zajął Henryk Szost z czasem 01:05:20 i uplasował się na siódmej pozycji. Wśród Polek najszybsza była Renata Pliś z wynikiem 1:17.22, dzięki któremu znalazła się na dziesiątym miejscu.

Mekonnen o 71 sekund poprawił rekord z 2015 roku, który należał do Kenijczyka Elvisa Kipkoecha.

Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Kenijka Bety Lembus (01:10:48), na kolejnych miejscach znalazły się Asifa Kasegen (01:11:38) i Gebre Dekebo Meseret (01:12:03).

Lembus dotychczasowy rekord trasy należący do Izabeli Trzaskalskiej z 2016 roku poprawiła o 45 sekund.

Rekordziści otrzymają 10 tys. zł i premię w wysokości 3 tys. zł.

Olimpijska Piątka na medal

Wspomniana wcześniej Olimpijska Piątka została zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, powołanego 12 października 1919 roku w Krakowie.

Uczestnicy Olimpijskiej 5-tki wyruszyli na trasę z tej samej linii startu przed Tauron Areną Kraków od strony ul. Lema co półmaratończycy i tak jak oni finiszowali na płycie głównej hali widowiskowo-sportowej.

Triada iście królewska

Półmaraton – obok Cracovia Maraton i Biegu Trzech Kopców – wchodzi w skład Królewskiej Triady Biegowej. Szansę na ukończenie trzech krakowskich imprez w tym roku przed ostatnią imprezą miała 965 osób.

W tym roku celem było nie tylko pobicie kolejnego rekordu uczestników (przez internet zapisało się ponad 9,5 tysiąca osób), ale również podniesienie poziomu sportowego imprezy. By zachęcić najlepszych zawodników i zawodniczki, organizatorzy przygotowali dodatkowe nagrody za rekordy – w zależności od uzyskanego czasu trzy lub pięć tysięcy złotych.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne