To będzie „Tauron Arena dla Prokocimia”

Zawodnicy Kolejarza nie mogą się doczekać nowego boiska fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Klubowi Sportowemu Kolejarz Prokocim za kilka miesięcy łatwiej będzie szkolić następców Kamila Pestki, który dziś z powodzeniem gra w ekstraklasowej Cracovii. Przy stadionie w parku Jerzmanowskich do końca stycznia Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wybuduje boisko ze sztuczną nawierzchnią kryte balonem.

Okres zimowy jest bardzo trudnym czasem dla klubów piłkarskich, które nie posiadają odpowiedniej infrastruktury. Na naturalnej płycie nie da się trenować, więc trzeba wynajmować oblegane hale sportowe i boiska ze sztuczną trawą. To nie tylko kosztuje, ale nie jest łatwe logistycznie. Dzieci jakoś muszą dotrzeć na trening, często do obiektu oddalonego kilka kilometrów od domu i siedziby klubu.

Będą grać przez cały rok

Na wiosnę przyszłego roku takich problemów nie będą mieć w Prokocimiu, gdzie z budżetu miasta powstanie boisko o wymiarach 23,4 m na 44,4 m ze sztuczną trawą, oświetleniem i powłoką balonową montowaną na czas jesienno-zimowy.

Zakres prac obejmuje również wybudowanie magazynu na balon, przebudowę placu wejściowego z miejscami postojowymi, wykonanie instalacji elektrycznej dla masztów oświetleniowych i maszynowni, instalacji gazowej oraz drenażu boiska i kanalizacji deszczowej. Koszt inwestycji zamknie się w 2 milionach 428 tysięcy złotych.

– Miasto stawia na sport dzieci i młodzieży. Przez ostatnie prawie 16 lat wybudowaliśmy ponad 200 różnego rodzaju boisk. Niech to służy dzieciom i starszym mieszkańcom, którzy będą z niego korzystać. Pan radny Mieczysław Lasota stwierdził, że będzie dla dzielnicy tak samo ważne, jak Tauron Arena dla Krakowa – mówił podczas uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W poszukiwaniu kolejnego Pestki

Zbigniew Kożuch, przewodniczący dzielnicy Bieżanów-Prokocim, przypomniał, że dziewięć lat temu na jej terenie otwarty został pierwszy „Orlik”. – Pewnie biegał po nim Kamil Pestka, który jest dziś młodzieżowym reprezentantem Polski. Oby na tym boisku zaczęli przygodę z piłką tacy zawodnicy– mówił.

Pestka jest lewym obrońcą i wychowankiem Kolejarza. 20-letni piłkarz od czterech lat gra w Cracovii, w której ma na koncie 21 występów i dwie asysty w ekstraklasie.

KS Kolejarz Prokocim, założony w 1921 roku, prowadzi obecnie jedną sekcję – piłki nożnej. Drużyna seniorów występuje w klasie okręgowej, a w grupach młodzieżowych trenuje ponad 200 osób.

– Cieszę się, że znaleźliśmy się na mapie sportowych inwestycji Krakowa. Za trzy lata będziemy obchodzić 100-lecie i nowe boisko będzie miłym akcentem tego jubileuszu – podkreślał Józef Małecki, prezes klubu.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne