Tylko dwa otwarte kąpieliska w mieście [CENY BILETÓW, GODZINY OTWARCIA]

Basen przy ul. Bulwarowej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Krakowie otwierane są i budowane kolejne kryte baseny, ale brakuje kąpielisk otwartych. Ten stan szybko się nie poprawi.

Przez trzy tygodnie czerwca, w czasie ogromnych upałów, baseny Klubu Sportowego Clepardia i Klubu Sportowego Wanda były zamknięte na cztery spusty. To drugie miejsce, nad zalewem Nowohuckim przy ulicy Bulwarowej 39, zostało otwarte 20 czerwca.

Dlaczego tak późno? Na profilu popularnej „Wandzianki” w portalu Facebook administrator tłumaczy, że otwarcie basenu nie sprowadza się do naciśnięcia jednego guzika, ale jest długim procesem.

„Data otwarcia to jednocześnie początek wakacji dla dzieciaków. A z drugiej strony, gdyby otwarcie zaplanowano na 1 czerwca i zbiegłoby się z deszczową pogodą, to komentarze wyglądałyby następująco: tracicie utarg bo deszcz leje” – czytamy w odpowiedzi na pytania użytkowników.

Godziny otwarcia: 10.30–18

Cennik:

Bilet normalny - 18 zł (13 zł od godziny 15)

Bilet ulgowy - 13 zł (7 zł)

Rodzinny - 40 zł (2+1), 50 zł (2+2)

Krakowska Karta Rodzinna 2+3 - 55 zł

Dzieci do lat 4 - wstęp bezpłatny

Basen Clepardii przy ulicy Mackiewicza 14 działa od 1 lipca. W odpowiedzi na interpelację radnego Rafała Komarewicza, prezydent tłumaczy późny termin koniecznością wykonania prac konserwacyjnych. Potrzebne było uzupełnienie ubytków niecki basenu i jej pomalowanie. Najpierw, jak tłumaczy prezydent, w prowadzeniu przeszkadzały deszcze, a potem zbyt wysoka temperatura.

Godziny otwarcia: 10–18

Cennik:

Bilet normalny - 17 zł (12 zł od godziny 15)

Bilet ulgowy: 13 zł (9 zł)

Dzieci do 7 lat: 7 zł (5 zł)

Emeryci i renciści: 13 zł (9 zł)

– Dwa baseny to stanowczo za mało – uważa Łukasz Gibała, radny klubu Kraków dla Mieszkańców.

Przypomina, że w latach 70. i 80. w mieście było nawet dziesięć pływalni pod chmurką. Potem stopniowo były zamykane, wymienia obiekty Cracovii, Wisły, Polfy i w Borku Fałęckim.

„Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie prowadzi inwestycje polegające na budowie basenów, są to jednak wyłącznie baseny kryte. Funkcje takich obiektów są zdecydowanie inne. Ich plusem jest funkcjonowanie całoroczne, ale nie dają możliwości odpoczynku i rekreacji na wolnym powietrzu, służąc tylko jako pływalnie” – pisze Gibała w interpelacji do prezydenta.

Przy Eisnberga najpierw pod dachem

Dodaje, że często koszt budowy krytego basenu jest wyższy niż odkrytego. Za przykład wskazuje Nysę na Opolszczyźnie, gdzie za niespełna 16 milionów złotych wybudowano pływalnię odkrytą z sześcioma nieckami, trzema zjeżdżalniami i tarasem z leżakami.

Za podobną kwotę powstał otwarty w czerwcu obiekt przy szkole nr 158 na Ruczaju. Koszty innych realizowanych inwestycji przekraczają 20 milionów złotych.

Od jesieni 2018 roku trwają prace przy ulicy Eisenberga (dawna Polfa), bardzo popularnym kiedyś miejscu do wypoczynku nad wodą. W planach ZIS jest basen rekreacyjny, ale najpierw budowany jest obiekt zadaszony. Na drugą część inwestycji poczekamy więc jeszcze kilka lat.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały Nowa Huta