Ile osób skorzystało z „Przystani na Eisenberga”? Mamy dane [Rozmowa]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
– Do 1 grudnia z całej oferty centrum skorzystało przeszło 51 tysięcy osób. Operator sprzedał w tym okresie pięć tysięcy karnetów – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Rozmawiamy też o oddanych, realizowanych i planowanych inwestycjach, a także imprezach sportowych.

W 2021 roku krakowianie zyskali kolejne dwa baseny: przy SP nr 155 (os. 2 Pułku Lotniczego) i Centrum Sportu i Rekreacji „Przystań na Eisenberga” (ul. Eisenberga 2). Ile osób z nich korzysta?

Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej Krakowie: Z pływalni przy SP nr 155 korzysta nie tylko społeczność szkolna, ale także, w ramach porozumienia, uczniowie 13 innych placówek edukacyjnych. Dzięki temu 9500 uczniów każdego miesiąca korzysta z lekcji pływania. Suma użytkowników jest jeszcze większa, bowiem do wspomnianych lekcji doliczyć należy wejścia indywidualne i wynajmy komercyjne.

Jeżeli zaś chodzi o naszą perełkę przy ulicy Eisenberga, otwartą pod koniec sierpnia, to do 1 grudnia z całej oferty centrum (basen, siłownia, fitness) skorzystało przeszło 51 tysięcy osób. Operator sprzedał w tym okresie pięć tysięcy karnetów.

W ciągu kilkunastu lat miasto wybudowało dziesięć nowych krytych pływalni, zaś jedna – przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika – przeszła modernizację. Kiedy otworzy się kolejny basen budowany pod nadzorem ZIS?

W trakcie realizacji jest budowa krytej pływalni wraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu oraz elementami małej architektury przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 (os. Bohaterów Września 13). Otwarcie planujemy na 2025 rok.

W tym roku chcemy mieć niezbędną dokumentację dla obiektów przy filii SP nr 129 (os. Na Stoku) i ZS Gastronomicznych na os. Złotej Jesieni. W najbliższych latach planowane są jeszcze: basen olimpijski (50-metrowy) przy Zespole Szkół Łączności (ul. Monte Cassino) oraz dwa kompleksy basenowe z kąpieliskami zewnętrznymi w Borku Fałęckim i na Prądniku Czerwonym (KS Clepardia). 

Niebawem do użytku oddane zostaną dwa obiekty halowe: sala gimnastyczna przy SP nr 74 (ul. Branicka) i hala namiotowa łukowa na terenie TS Tramwaj (ul. Praska). Jakie są kolejne plany?

Nie zapominajmy o zaawansowanych pracach przy budowie hali dla SP nr 151 przy ul. Lipińskiego. Liczymy, że już po wakacjach uczniowie będą mogli korzystać z tego bardzo ciekawego obiektu.

W przyszłym roku powinna zakończyć się budowa przy IX LO (ul. Czapińskiego), a w 2024 inwestycja dla SP nr 26 (ul. Krasickiego).

Rozpoczęte zostaną także nowe inwestycje sportowe dla szkół, klubów sportowych i mieszkańców Krakowa. Będą to między innymi: budowa hali sportowej przy XXX LO (os. Dywizjonu 303), budowa hali sportowej przy SP 89 (os. Piastów) i budowa zespołu sportowego na os. Mogiła.

Rok 2022 to także inwestycje związane z przygotowaniem Krakowa do Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

W OSiR Kolna przewidziana jest modernizacja toru kajakarstwa górskiego, a przy Hali 100-lecia KS Cracovia budowa boisk do koszykówki 3x3. Planowana jest także modernizacja Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana.

W przypadku stadionu, na którym gra Wisła, mówimy także o dokończeniu obiektu, budowie boisk i parkingów. Rok temu mówił pan, że w połowie 2022 powinien być gotowy projekt.

Potwierdzam. Prace projektowe trwają, zajmuje się tym pracownia Archetus. Potem trzeba będzie znaleźć środki.

Niedawno informowaliście, że ubiegły rok przyniósł kolejnych 40 inwestycji w infrastrukturę sportową. Na liście jest wiele nowych kompleksów boisk.

W ciągu niemal dekady powstało prawie 300 bezpiecznych boisk. W 2021 mieszkańcy zyskali cztery zrewitalizowane kompleksy, dziewięć kolejnych inwestycji zakończymy w najbliższych miesiącach.

24 kwietnia uda się przeprowadzić, po dwóch latach przerwy, 19. Cracovia Maraton?

Bardzo liczymy, że sytuacja epidemiczna i obowiązujące prawo na to pozwolą. Biegacze są stęsknieni za rywalizacją w Krakowie, co pokazały jesienne imprezy: 14. Bieg Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaraton Królewski. Wystartowało w nich niespełna sześć tysięcy osób. Pewnie byłoby więcej chętnych, ale ze względów bezpieczeństwa wprowadziliśmy limity. Dużym sukcesem zakończył się także 17. Krakowski Bieg Sylwestrowy.

W ubiegłym roku w Krakowie finiszował Tour de Pologne i podobnie będzie 5 sierpnia. 2021 przyniósł także wiele wydarzeń siatkarskich – od finału Pucharu Polski zaczynając, na mistrzostwach Europy kończąc. Na co kibice tej dyscypliny mogą liczyć w najbliższym czasie?

Już w lutym w Tauron Arenie Kraków zagości Cavaliada, a więc bardzo interesujące zawody jeździeckie. Latem w Krakowie po raz kolejny nie powinno zabraknąć imprez siatkarskich – trwają rozmowy w sprawie organizacji w naszym mieście XIX edycji Memoriału Huberta Jerzego Wagnera (po raz szósty z rzędu i siódmy w stolicy Małopolski), oczywiście z udziałem reprezentacji Polski, oraz dużego wydarzenia w siatkówce na piasku.

Imprezy sportowe będą organizowane po podpisaniu umów, w ramach posiadanych środków, i zgodnie z zasadmi obowiązującymi w czasie sytuacji epidemicznej.

Na koniec wspomnijmy o bezpłatnych zajęciach dla osób w każdym wieku: treningach biegowych, rolkarskich, nordic walking, ogólnorozwojowych dla dzieci i młodzieży, a także wydarzeniach specjalnych, np. z okazji Dnia Dziecka. To wszystko będzie miało kontynuację?

W 2021 roku z tej oferty skorzystało cztery tysiące krakowian i gości naszego miasta. To świadczy o tym, że cykliczne treningi i wydarzenia specjalne zostały dobrze przyjęte, więc ponownie przygotujemy dla mieszkańców interesujące propozycje.