J. Zieliński kontra J. Brzęczek, czyli co mówią ich statystyki z ekstraklasy przed derbami Krakowa

Jerzy Brzęczek i Jacek Zieliński fot. Mateusz Kaleta, LoveKraków.pl, Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Kolejna piłkarska Święta Wojna pod Wawelem już 1 maja na stadionie Cracovii. Dla trenera Wisły będą to pierwsze Wielkie Derby Krakowa, a dla starszego o dziesięć lat szkoleniowca Cracovii, który nigdy nie przegrał derbów, już piąte.
Obaj szkoleniowcy po dłuższej przerwie wrócili do pracy i znaleźli ją w krakowskich klubach. Jacek Zieliński czekał na ponownie zatrudnienie po zwolnieniu z Arki Gdynia aż 25 miesięcy. Na początku listopada 2021 roku po raz drugi podpisał umowę z Cracovią, by zastąpić Michała Probierza po porażce na stadionie Wisły Kraków. Od tego czasu w lidze prowadził Pasy 16 razy ze średnią 1,5 punktu na mecz (7 zwycięstw, 3 remisy, 6 porażek), którą poprawiły ostatnie dwa zwycięstwa z rzędu. Przejmował drużynę na 13. miejscu, obecnie Cracovia jest ósma.

Wisła jest pierwszym klubem Jerzego Brzęczka po niespodziewanym zwolnieniu z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski w styczniu ubiegłego roku. Po 13 miesiącach przerwy objął fatalnie prezentującą się na początku rundy wiosennej Białą Gwiazdę. Z czasem zespół zaczął grać lepiej, przede wszystkim stwarzać więcej sytuacji pod bramką przeciwnika. Nie przekłada się to jednak na wyniki i na cztery kolejki przed końcem sezonu Wisła jest bliska spaku do I ligi. Pod wodzą Brzęczka drużyna z ulicy Reymonta wygrała tylko jeden mecz w ekstraklasie (do tego zaliczyła pięć remisów i trzy porażki) i z nowym trenerem zdobywa średnio zaledwie 0,89 punktu na spotkanie. 51-letni szkoleniowiec obejmował Wisłę na 13. miejscu, z przewagą punktu nad strefą spadkową. Aktualnie zespół jest 16. i traci dwa do bezpiecznego miejsca.

Wyjazdowe wygrane w bezpośrednich meczach

Zieliński jest o dziesięć lat starszy od Brzęczka, obaj urodzili się w tym samym miesiącu. Trener Cracovii przyszedł na świat 22 marca 1961 roku, a opiekun Wisły 18 marca 1971. Ich drużyny spotkały się w meczu o stawkę zaledwie dwa razy. 17 lipca 2015 Cracovia Zielińskiego pokonała na wyjeździe Lechię Gdańsk prowadzoną przez Brzęczka. 2 marca 2018 roku starszy z panów prowadził Bruk-Bet Termalikę Nieciecza, a młodszy Wisłę Płock. Naficiarze zwyciężyli zespół z Niecieczy na jego terenie.

Derbowe doświadczenie Zielinskiego poza Krakowem: zwycięstwo w czasie zawieszenia

Jako trener w klubach ekstraklasy Brzęczek nie zaliczył żadnych derbów. Bardziej doświadczony i utytułowany Zieliński poza Krakowem miał okazję uczestniczyć w Wielkich Derbach Śląska i derbach stolicy. Jako trener Ruchu Chorzów dwukrotnie zremisował i raz przegrał z Górnikiem Zabrze. Pracując w Polonii Warszawa cztery razy grał przeciwko Legii i uzbierał trzy remisy oraz wygraną w 2011 roku. W zwycięskim spotkaniu zabrakło go jednak na ławce z powodu zawieszenia.

Zieliński niepokonany w derbach Krakowa. Słaby bilans Brzęczka z Cracovią

Gdy Michał Probierz prawie zawsze zbierał cięgi od Wisły w czasie pracy w Cracovii, kibice Pasów wracali pamięcią do derbów pod wodzą Zielińskiego. Jego bilans w czterech meczach to dwa zwycięstwa i dwa remisy. 29 listopada 2015 roku drużyna z ulicy Kałuży tryumfowała przy Reymonta 2:1 po raz pierwszy od 20 lat. Trzeba jednak dodać, że gdyby wówczas obowiązywał VAR, pierwszy gol dla gości autorstwa Denisa Rakelsa nie zostałby uznany z powodu dużego spalonego. 

Zieliński dobrze wspomina również swój ostatni mecz przeciwko krakowskiej Wiśle, gdy jego Arka Gdynia w maju 2019 roku pokonała ją 3:1.

Przed Brzęczkiem dopiero pierwsze Wielkie Derby Krakowa. Wisła jest nad przepaścią i kolejna porażka jeszcze mocniej skomplikuje jej plany pozostania w ekstraklasie. Gdy był odpowiedzialny za formę Wisły Płock i Lechii Gdańsk, rozegrał przeciwko Cracovii cztery mecze. Ich bilans to trzy porażki i jedna wygrana (na stadionie Pasów).

To wszystko cenna, ale jednak statystyka. Kolejne derby rozstrzygną się na boisku, 1 maja o godzinie 17.30.