Jeszcze lepsze warunki do treningów w Swoszowicach? Miasto liczy, że pokryje tylko 2 procent kosztów

Główne boisko w Swoszowicach. Zdjęcie archiwalne fot. Krzysztof Kalinowski

W 2024 roku na terenie WLKS Krakus Swoszowice mają zostać oddane zmodernizowane boiska piłkarskie i zaplecze dla drużyn. Zarząd Infrastruktury Sportowej wyliczył, że inwestycja pochłonie 5 mln zł. 4,9 udało się pozyskać z rządowego funduszu Polski Ład.

Najsłynniejszym wychowankiem klubu ze Swoszowic jest kolarz Rafał Majka. Jego następcy od czterech lat mogą korzystać ze zmodernizowanego budynku, który służy także lokalnej społeczności. Obecnie mieszkają w nim również uchodźcy wojenni z Ukrainy. Obok powstało miasteczko rowerowe, w którym dzieci uczą się zasad ruchu drogowego. WLKS Krakus prowadzi także sekcje jeździecką i piłkarską. Ta druga w 2024 roku ma korzystać z odnowionej infrastruktury na tym samym terenie. ZIS zapowiedział kompleksowy remont parterowego budynku, wykonanie instalacji fotowoltaicznej i rozbudowę systemu monitoringu o cztery kamery. Nie ma możliwości dobudowania jednej kondygnacji, ponieważ nie pozwalają na to fundamenty, które wykonano wiele lat temu.

Trzy boiska i lepsze warunki

Przy ulicy Moszyńskiego 9 seniorzy WLKS Krakus i około 240 dzieci trenujących w szkółce piłkarskiej korzystają także z dwóch boisk. Większe, z naturalną trawą, ma wymiary 105 na 64 metry i służy głównie do rozgrywania meczów ligowych. Drugie, ze sztuczną nawierzchnią, jest nieco mniejsze – 60 na 30 metrów. Oba są oświetlone, jednak jest to instalacja nieefektywna i nieekologiczna. Klub ma również problemy z drenażem głównej płyty.

ZIS zapowiada wykonanie drenażu dla boiska treningowego i boiska ligowego z włączeniem do zbiornika szczelnego, remont istniejącej podbudowy dla boisk treningowych i boiska ligowego, wykonanie nawierzchni dwóch boisk treningowych z trawy sztucznej trzeciej generacji, wykonanie nowej nawierzchni boiska ligowego z trawy naturalnej. Przewidziano także wykonanie zasilania lamp oświetlających boiska i zasilania pompy do nawadniania boiska ze zbiorników, instalację dwóch zbiorników retencyjnych na wodę, instalację pompy, automatyki, połączenie zbiorników z siecią i wykonanie systemu zraszania boiska ligowego. W planach jest także montaż 100 krzesełek dla kibiców i postawienie platformy do nagrywania i transmisji meczów.

– Chcemy przesunąć duże boisko bliżej parku, a pomiędzy nim a mniejszym zmieścić jeszcze jedno treningowe dla dzieci – mówi LoveKraków.pl Jacek Koziarowski, prezes WLKS Krakus Swoszowice. Jego zdaniem dodatkowe boisko będzie miało naturalną nawierzchnię, choć w dokumentacji przetargowej jest informacja o sztucznej. Zakres modernizacji może się jednak zmienić, ponieważ ogłoszone przez ZIS postępowanie dotyczy dopiero przygotowania niezbędnych projektów, uzyskania uzgodnień i decyzji, w tym pozwolenia na budowę, oraz zrealizowanie inwestycji. – Chcielibyśmy jeszcze zmieścić boisko do siatkówki przy miasteczku rowerowym – dodaje Koziarowski.

ZIS zakłada, że koszt inwestycji zamknie się w 5 mln zł, a z budżetu miasta przeznaczy na ten cel 100 tys. zł. To zaledwie dwa procent całości. Pozostałe środki miasto pozyskało z rządowego funduszu Polski Ład (Program Inwestycji Strategicznych – edycja czwarta – Polskie Uzdrowiska). Otwarcie ofert nastąpi 22 marca.

Boisko ze sztuczną trawą (zdjęcie archiwalne). Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Boisko ze sztuczną trawą (zdjęcie archiwalne). Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jeszcze jedno marzenie

Prezes klubu zwraca uwagę, że po zakończeniu prac klubowi będzie brakować jeszcze jednego elementu, by piłkarze ze Swoszowic mogli powiedzieć, że mają wszystko. Chodzi o pokrycie boiska ze sztuczną trawa, by w dobrych warunkach można było z niego korzystać bez względu na porę roku. Nie jest to proste, ponieważ WLKS Krakus działa na terenie uzdrowiska. – To pozwalałoby prowadzić nam u siebie pełne szkolenie. Teraz w okresie zimowym musimy wynajmować hale w różnych rejonach Krakowa, by wszystkie grupy wiekowe miały gdzie trenować. Moglibyśmy też świadczyć usługi zgrupowań dla drużyn z II ligi i niższych. U nas mieliby boiska i bazę hotelową, a za płotem uzdrowisko z różnymi zabiegami. Nasza młodzież miałaby kogo oglądać, a klub mógłby zarobić na utrzymanie obiektów – mówi Koziarowski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice