Kiedy wybudują kąpielisko otwarte przy Eisenberga?

Basen kryty przy ul. Eisenberga. Na działce jest także miejsce na kąpielisko otwarte fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Operator otwartej w sierpniu 2021 Przystani na Eisenberga zobowiązał się do budowy i prowadzenia kąpieliska zewnętrznego. – Do połowy roku chcemy mieć projekt z uzyskanym pozwoleniem na budowę – mówi LoveKraków.pl Marek Mroczek, menedżer centrum sportowego.

Starszym mieszkańcom adres Eisenberga 4 do dziś kojarzy się z niezwykle popularnym kąpieliskiem działającym od lat 70. XX wieku. Obiekt został zamknięty w 2008 roku z powodu fatalnego stanu. Baseny i pozostałe elementy zostały doprowadzone do ruiny i nie opłacało się ich remontować. Po dziesięciu latach miasto rozpoczęło w tym miejscu budowę krytej pływalni z dodatkowymi funkcjami (siłownia, strefa wellness) za 56 mln zł. Obiekt został oddany do użytku pod koniec sierpnia 2021 roku, a operatorem została firma Agaty Stelnik. W umowie podpisanej na czas nieokreślony dzierżawca zobowiązał się, że w ciągu pięciu lat na północnej części działki wybuduje kąpielisko otwarte, a potem będzie je prowadził.

Plany: zaawansowane prace w 2025

– Kończymy prace nad koncepcją. Do połowy roku chcemy mieć projekt z uzyskanym pozwoleniem na budowę – mówi LoveKraków.pl Marek Mroczek, menedżer Ośrodka Sportu i Rekreacji Przystań na Eisenberga. 

Kolejnym etapem będzie wyłonienie generalengo wykonawcy i rozpoczęcie budowy. – Zakładamy, że w 2025 roku prace będą bardzo zaawansowane – dodaje Marek Mroczek.

Jeden otwarty basen w milionowym mieście


W ostatnim sezonie letnim w Krakowie dostępny był zaledwie jeden otwarty basen – przy Klubie Sportowym Wanda niedaleko zalewu Nowohuckiego. Inny popularny obiekt, basen Clepardii na Prądniku Białym, od kilku lat jest zamknięty z powodu złego stanu technicznego i czeka na przebudowę (ma tam również powstać pływania kryta i skatepark).

Także w 2021 Zarząd Infrastruktury Sportowej przedstawił koncepcję budowy Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji „Krakowianka”. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana na terenie przy ul. Żywieckiej Bocznej, na dawnych terenach sportowo-rekreacyjnych „Krakowianka”, gdzie znajdowało się odkryte kąpielisko wraz z polem campingowym, domkami letniskowymi, budynkiem głównym oraz terenami rekreacyjnymi.

W przeszłości krakowianie chłodzili się także w okolicy Błoń, na basenach Clepardii i Wisły. Dziś pozostały po nich tylko wspomnienia.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki