Kolejna pływalnia otwarta. W weekend bezpłatny wstęp [ZDJĘCIA]

fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Niecałe dwa lata trwała budowa Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji na os. Na Kozłówce w dzielnicy Bieżanów-Prokocim. Znajduje się w nim między innymi basen z ruchomym dnem.

Obiekt stanął przy ulicy Facimiech 32. Tuż obok są już korty tenisowe i szkoła, a także wiele wieżowców, z których mieszkańcy będą mieć rzut beretem do nowoczesnego centrum. Operatorem obiektu zostało Stowarzyszenie SIEMACHA.

Niecki i saunarium

Hala basenowa wyposażona jest w nieckę sportową o wymiarach 12,5x25 metrów z sześcioma torami pływackimi. Na trzech torach możliwa jest regulacja głębokości dna od 0 do 120 centymetrów, dzięki czemu można prowadzić naukę pływania dla dzieci.

W innej części znajdziemy siedziska i leżaki z masażem powietrznym, gejzery denne, kolumny masażu wodnego, brodzik dla dzieci i dwie wanny jacuzzi. Mieszkańcy będą mogli także korzystać z saunarium z sauną fińską i turecką, kadzi schładzającej, natrysków wrażeń i wypoczywalni.

Koedukacyjna szatnia wyposażona jest w 180 szafek i 12 przebieralni, w tym dwie dla osób niepełnosprawnych. Powstała również szatnia grupowa z 24 szafkami.

W innej części znajdują się trzy sale fitness i słownia z magazynem oraz zaplecze szatniowo-sanitarne z 52 szafkami. Przewidziano także magazyn i pomieszczenia dla ratowników i instruktorów pływania.

Ekspresowa realizacja

– Kilka lat temu, mówiąc kolokwialnie, poszliśmy w sport. Wybudowaliśmy i wyremontowaliśmy ponad 200 boisk, oddaliśmy kilka basenów, a kolejne są w realizacji. Postanowiliśmy także wybudować ten piękny obiekt na os. Na Kozłówce, który powstał w niecałe dwa lata. W lutym 2018 roku wmurowaliśmy kamień węgielny – przypomniał biorący udział w uroczystym otwarciu prezydent Jacek Majchrowski.

Przewodniczący rady i zarządu Dzielnicy XII żałował, że nie ma wehikułu czasu, dzięki któremu mógłby się przenieść do lat młodości. Wspominał, jak wstawał o godzinie piątej rano, by pojechać na najbliższy basen Korony.

– Teraz mam blisko na trzy baseny, bo działają także obiekty w Prokocimiu i na Kurdwanowie – przypomniał Zbigniew Kożuch.

Sport i wychowanie

Operatorem Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji zostało Stowarzyszenie SIEMACHA. Ksiądz Andrzej Augustyński życzył sobie i współpracownikom, by ludzie, którzy będą z niego korzystać, opuszczali ten budynek lepsi.

– W tym miejscu będziemy prowadzić placówkę wsparcia dziennego dla dzieci. Mamy także ofertę dla seniorów – mówił.

Budowa centrum kosztowała prawie 26,9 miliona złotych. Inwestycja objęła także 350 metrów drogi dojazdowej od ulicy Facimiech. Na tę inwestycję miasto przeznaczyło łącznie niespełna 33,8 miliona złotych. Prace nadzorował Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Weekend za darmo

Centrum zostanie udostępnione w sobotę, 21 grudnia. Z tej okazji przez cały weekend korzystanie z niego będzie bezpłatne. Pierwsze 100 osób, które w dniach 21–22 grudnia w godzinach 7:00–22:30 odwiedzą centrum i skorzystają z jego atrakcji, otrzymają upominki.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim