Kraków usłyszy o Garbarni. We wrześniu mecz stulecia z renomowanym rywalem

Prezes Garbarni Grzegorz Bartosz fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Jubileuszowi stulecia RKS Garbarnia przyświeca hasło "Razem o Przyszłość". – Nie zapomnimy jednak o historii. Wiele drużyn, które dziś odgrywają znaczącą rolę w ekstraklasie nie mają tytułu, a my mamy mistrzostwo. Będziemy pielęgnować historię – mówi prezes Grzegorz Bartosz.
W czasie pandemii planowanie jest o wiele trudniejsze. Jedno wydarzenie, jedna decyzja, na którą nie mamy wpływu, może wszystko wywrócić do góry nogami. Jednak stulecie to tak szczególny jubileusz, że w Garbarni Kraków musieli zacząć o nim myśleć na długo przed 1 stycznia 2021. Celem sportowym pierwszej drużyny jest spokojne utrzymanie w II lidze. Ważniejsze dla Brązowych jest przypomnienie, że taki klub – nieco schowany wśród budynków nowych osiedi – w Krakowie działa i chce się rozwijać. W mieście pełnym antagonizmów ma być tym, co łączy.

– Po ubiegłorocznych wyborach razem z kolegami z zarządu zgodziliśmy się, że stulecie to dla tego klubu duża szansa. Możemy przypomnieć naszą piękną historię i pokazać, że zajmujemy się szkoleniem bardzo dużej liczby dzieci i młodzieży – mówi prezes Garbarni.

Ważnym punktem będą więc cykliczne turnieje w kategorii do lat 12, które są planowane na przełomie czerwca i lipca. Na szczególną uwagę zasługuje ten od 18 do 20 czerwca – Międzynarodowy Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. Zaproszenie otrzymały Pogoń Lwów, Slavia Praga, Warta Poznań, First Vienna FC 1894, Legia Warszawa, Wisła Kraków i Ujpest FC. To drużyny, z którymi ludwinowska drużyna rywalizowała w czasach największej świetności i świętowania mistrzostwa w 1931 roku.

Rywal z ekstraklasy

Dużo ma się dziać także w sobotę 4 września. Głównym punktem programu jest mecz towarzyski z ekstraklasowym rywalem. Drużyna przeciwnika została już potwierdzona, jednak na razie organizatorzy wstrzymują się z podaniem szczegółów. Czekają na zgodę na rozegranie takiego spotkania. W związku z tymi planami Garbarnia będzie wnioskować o przełożenie na inny termin meczu ligowego, z kolei rywal z ekstraklasy będzie miał wtedy wolne, bo termin wypada w czasie przerwy na reprezentację.

4 września będzie można także przypomnieć sobie dawne gwiazdy. Mecz 100-lecia RKS Garbarnia poprzedzi spotkanie oldbojów ludwinowskiej drużyny z reprezentacją oldbojów Krakowa. W tym dniu będzie też można nieco więcej dowiedzieć się o klubie. Ma się sporo dziać od świtu do nocy.

– Tydzień później na naszym obiekcie planowane są spotkania mistrzostw Europy w ampfutbolu. Organizatorzy planują postawić tymczasową trybunę, z której chcemy skorzystać. Planujemy, by na stadion mogło wejść około dwóch tysięcy kibiców – podkreśla prezes Bartosz.

Będzie głośno

W roku jubileuszowym piłkarze Garbarni będą występować w dedykowanych koszulkach. Działa już sklep internetowy, a były obrońca Wisły Kraków Marcelo został ambasadorem obchodów. 

Plan działań na 2021 rok zawiera również wmurowanie tablicy upamiętniającej stulecie Garbarni (prawdopodobnie w okolicach hotelu Forum, gdzie znajdował się historyczny stadion klubu), wydanie fotoalbumu, stworzenie izby pamięci i uroczystą galę jubileuszową.

– Galę planujemy na 4 grudnia, ale jeżeli koniec roku będzie się zapowiadał jako niepewny z powodu pandemii, mamy rezerwowy termin we wrześniu – mówi Grzegorz Bartosz.

Cztery grupy docelowe

Klub zaprosił do współpracy agencję marketingową Abanana, która pomaga w działaniach związanych z jubileuszem. Planowane są akcje w internecie, a dzięki współpracy z miastem klub będzie się promował w przestrzeni miejskiej, między innymi na Tauron Arenie. Na ulicach zobaczymy przypominające o historii plakaty, a w social mediach planowany jest cykl "kartka z kalendarza".

Maks Michalczak z agencji Abanana powiedział, że celem było wyselekcjonowanie czterech grup odbiorców. – Pierwsza to tak zwani "mali Lewandowscy", czyli rodziny z dziećmi. Dookoła jest sporo osiedli. Liczy na aktywność mieszkańców i rozwój akademii. Druga grupa to tak zwana "stara gwardia", czyli osoby, które są przy Garbarni niezależnie od ligi i zajmowanego miejsca – mówi Michalczak.

Trzecią grupą stanowią "starzy hipsterzy", którzy chętnie korzystają z przestrzeni w rejonie hotelu Forum. – A wystarczy przejść przez ulicę, by uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach sportowych, jakimi są mecze Garbarni – tłumaczy Michalczak.

Czwartą grupę stanowią sponsorzy i partnerzy, także działający lokalnie w Podgórzu, z którym mocno związana jest Duma Ludwinowa.

Maks Michalczak. Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Maks Michalczak. Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.plPielęgnowanie historii

Hasłem obchodów stulecia jest "Razem o Przyszłość". Stadion Brązowych ma tętnić życiem i być miejscem budowania społeczności związanej z klubem. Garbarnia nie zapomina jednak o przeszłości.

– Kiedy trener Łukasz Surma wrócił z ostatniego egzaminu w Szkole Trenerów PZPN, opowiadał nam i zawodnikom, że jest tam również logotyp naszego klubu, jako jednego z mistrzów kraju. Nie ma tam logotypów klubów, które dziś odgrywają w ekstraklasie znaczącą rolę, bo nie mają tytułu. Historia jest dla nas istotna i będziemy ją pielęgnować – zapewnia prezes Grzegorz Bartosz.
Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze