Miejska strzelnica także dla niewidzących i służb

Planowana strzelnica w Bieżanowie fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Miasto planuje wybudować strzelnicę sportową w Dzielnicy XII Bieżanów Prokocim. Z obiektu będą mogli korzystać nie tylko sportowcy, ale także przedstawiciele służb mundurowych.
Miejska Strzelnica Sportowa ma powstać w rejonie ulicy Drożdżowej i Bogucickiej. Zarząd Infrastruktury Sportowej podaje, że obiekt będzie posiadał pięciostrefową oś 100 metrów ze stałymi i zmiennymi liniami otwarcia ognia i strefę wielokierunkowych strzelań dynamicznych, sześć torów strzeleckich i zaplecze. Obiekt będzie dostępny dla niedowidzących i niewidomych, którzy będą mogli ćwiczyć z pomocą wirtualnego trenażera.

Strzelectwo ma być jedną z konkurencji w czasie zaplanowanych na 2023 rok III Igrzysk Europejskich. Tereny w Bieżanowie-Prokocimiu, a także proponowane w Myślenicach, są jednak zbyt małe. Planowany obiekt nie rozwiąże więc problemu.

– Na zawody strzeleckie rangi mistrzostw świata potrzeba obiektu ze 60 stanowiskami – mówił niedawno LoveKraków.pl Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Policja chętnie skorzysta

Przedstawiciel ZIS mówił w ubiegłym tygodniu miejskim radnym, że planowana strzelnica ma być dostępna również dla służb munudorwych.

– Mamy własną strzelnicę w budynku KWP w Krakowie przy ulicy Mogilskiej, przy czym jednostki terenowe korzystają też z różnych strzelnic na terenie Małopolski. Chętnie skorzystalibyśmy także z dodatkowej strzelnicy  na terenie Krakowa. Interesują nas przede wszystkim obiekty o osiach strzeleckich o długości co najmniej 50 metrów i właściwej konstrukcji kulochwytu możliwej do strzelania amunicją o energii granicznej 2 500 J i większej – odpowiedział nam mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Na razie miasto posiada koncepcję strzelnicy w Bieżanowie-Prokocimiu, za którą zapłaciło 87 tysięcy złotych. W projekcie budżetu na przyszły rok jest 700 tysięcy na przygotowanie dokumentacji i złożenie wniosku o pozwolenie na budowę/przyjęcie zgłoszenia wykonania robót budowlanych. Możliwe, że ZIS będzie się starał o dofinansowanie inwestycji. 

Strzelnica WKS Wawel

Ku końcowi zmierza z kolei budowa strzelnicy pod halą sportową Wojskowego Klubu Sportowego Wawel, gdzie do dyspozycji będzie osiem stanowisk. Na ten cel miasto wydało ponad cztery miliony złotych. Na ten temat szerzej pisaliśmy w TYM MIEJSCU.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim