Odkryty basen przy Eisenberga prędko nie powstanie

Wizualizacja budynków (pierwszy etap) i basenu odkrytego fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Drugi etap inwestycji na os. Oficerskim nie jest wpisany w wieloletniej prognozie finansowej miasta do 2043 roku.

Przy ulicy Eisenberga 2, na terenie po dawnym odkrytym basenie "Polfy", kończą się prace zaplanowane w pierwszym etapie. Do końca marca mają zostać oddane dwa budynki, w których znajdą się kryta pływalnia z dwoma nieckami (25x16 m i 16x5), strefa wellness, sale fitness, siłownia, parking, gabinet lekarski i pełne zaplecze. Wykonawca ma także uporządkować teren wokół centrum sportowego. Koszt budowy wynosi 56 milionów złotych.  

Odpowiedzialny za inwestycję Zarząd Infrastruktury Sportowej i prezydent Jacek Majchrowski mówili o planowanym drugim etapie. Według przygotowanej koncepcji na Grzegórzkach miałby zostać wybudowany basen odkryty i elementy infrastruktury, które mieszkańcy wybrali w ramach budżetu obywatelskiego. 

ZIS nie ma zapewnionego finansowania

Projekt dzielnicowy "Hyde Park Oficerski" z 2015 roku przewiduje tam "ogród botaniczny z alejkami spacerowymi, park z muszlą koncertową, fontanną, ślizgawką, torem saneczkowym, galerią obrazów lub fotografii, ośrodkiem dokumentacji i historii, terenem sportu i rekreacji, miejsce przyjazne seniorom, dzieciom, zwierzętom domowym".Zapytaliśmy ZIS o podjęte działania związane z drugim etapem: o szacowaną kwotę inwestycji, termin ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu, termin uzyskania niezbędnych pozwoleń i czas ogłoszenia przetargu na rozpoczęcie prac budowlanych.

Michał Sobolewski z zespołu ds. PR odpowiedział nam, że "jednostka, w ramach procedury budżetowej, będzie zgłaszać projekt do finansowania, aby pozyskać środki na jego realizację".

Oznacza to, że ZIS nie ma obecnie funduszy. Zadanie nie jest obecnie zaplanowane w wieloletniej prognozie finansowej miasta do 2043 roku.

Deficyt pływalni zewnętrznych

Tymczasem w Krakowie brakuje basenów zewnętrznych. W ostatnich latach działały tylko dwa – Clepardia na Prądniku Białym i Wandzinka w Nowej Hucie. Mieszkańcy mogą także skorzystać z plaży nad Bagrami i w Brzegach, tuż za granicą miasta. Z powodu przebudowy niedostępne jest kąpielisko w Przylasku Rusieckim.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki