Ojciec zdobywał mistrzostwo w hokeju. Syn, na początek, chce pomóc rezerwom Cracovii

Damian Urban fot. cracovia.pl

Nowym piłkarzem Cracovii został 20-letni Damian Urban. W żyłach wychowanka Hutnika, mistrza Polski juniorów młodszych z Legią, a w rundzie jesiennej obrońcy ŁKS-u Łagów płynie pasiasta krew.

Damian Urban podpisał umowę wiążącą go z klubem do 30 czerwca 2026 roku. Jest lewonożny i gra jako środkowy lub boczny obrońca, a w taktyce z trójką stoperów może być wahadłowym.

– Już wcześniej było zainteresowanie ze strony Cracovii. Transfer przebiegał dość długo, ale w końcu się udało. Celem na najbliższe pół roku jest awans do II ligi z drugą drużyną, a od następnego sezonu walka o pierwszy skład – powiedział, nieco stremowany, w pierwszej rozmowie przed klubową kamerą.

W Krakowie Hutnik i Progres. Potem Legia i ŁKS Łagów

Rezerwy Cracovii są liderem IV grupy III ligi. Rundę wiosenną rozpoczną w sobotę od wyjazdowego spotkania z Czarnymi Połaniec. Urban dobrze zna drużyny z tego poziomu, bo jego poprzedni klub – ŁKS Łagów – jest jednym z rywali zespołu Piotra Gizy. W rundzie jesiennej obrońca zagrał we wszystkich 18 spotkaniach (w 16 od początku) i strzelił gola. Po jej zakończeniu przebywał na testach w ekstraklasowej Wiśle Płock.

W piłkę zaczynał grać w Hutniku, z którego przeniósł się do innego krakowskiego klubu – Progresu. Od sezonu 2018/2019 reprezentował Legię Warszawa, z którą zdobył mistrzostwo Polski juniorów młodszych.

Sportowa rodzina

Damian będzie występował z numerem 24 na koszulce. Podkreśla, że jego ojciec, Stanisław, występował z 44, więc „czwórka” wciąż jest obecna. Urban senior także był sportowcem związanym z Cracovią, ale w innej dyscyplinie – w hokeju na lodzie. Wychowanek zdobył z Pasami dwa tytuły mistrza Polski, w tym w sezonie 2005/2006, gdy Cracovia po 57 latach odzyskała miano najlepszej drużyny w kraju.

Stanisław Urban został trenerem i szkoli młodzież w akademii hokejowej krakowskiego klubu.

Kolejny taki duet

Kibicom Cracovii na pewno przychodzi teraz na myśl inna sportowa rodzina, w której ojciec wybrał hokej, a syn – piłkę. To oczywiście olimpijczyk Roman Steblecki i jego syn (obecnie w GKS Tychy) – Sebastian. Być może Damian Urban również zagra w ekstraklasie.