Środowisko sportowe dla uchodźców. Dają schronienie i zapraszają na zajęcia [INFORMATOR]

Łóżka dla uchodźców w hali przy ul. Ptaszyckiego fot. Hutnik Kraków
Po zbrojnej napaści Rosjan na Ukrainę Polacy ruszyli z pomocą. Kluby sportowe włączyły się do działań na rzecz osób, które uciekły przed wojną i przygotowały ofertę dla dzieci uchodźców.

W ubiegły czwartek na jednym z boisk J&J Sport Center w Skotnikach młodzi piłkarze KSPN Pogoń Kraków zagrali „Mecz Przyjaźni polsko-ukraińskiej”. Na murawie spotkało się 22 zawodników z kilku roczników – w jednej drużynie grali Polacy, a w drugiej ich koledzy pochodzenia ukraińskiego. Zawodnicy wystąpili w niebieskich i żółtych strojach, które nawiązywały do barw ukraińskiej flagi.

Pogoń przyjęła do swojego budynku siedem osób z Żytomierza (cztery kobiety i trzy dziewczynki).

Klub zaprasza na bezpłatne treningi dzieci przybywające do naszego kraju z powodu wojny.

Kontakt: biuro@kspn.pl, tel. 605 141 986, 501 194 240, 508 695 873.

Fot. TS Tramwaj Kraków
Fot. TS Tramwaj Kraków

W niedzielę ukraińskie dzieci uczestniczyły w integracji na sportowo, którą zorganizował TS Tramwaj Kraków. Na boisku pod balonem czekali na nich młodzi Polacy, a także trenerzy, psycholodzy, tłumacze i animatorzy. Organizatorzy przygotowali poczęstunek.

TS Tramwaj również oferuje bezpłatne zajęcia piłkarskie dla dzieci uchodźców.

Kontakt: trener koordynator Łukasz Szewczyk, tel. 606 253 098 i trenerzy poszczególnych roczników.

Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl


Po rozpoczęciu wojny stadion Wisły stał się pierwszym magazynem, do którego mieszkańcy dostarczyli ogrom darów dla Ukraińców. Klub nagłośnił i wsparł akcję.

W poniedziałek 46 osób z Ukrainy (głównie kobiety z dziećmi i młodzieżowa drużyna piłkarska z Kijowa) przebywało w obiektach TS Wisła. W głównej hali przy ul. Reymonta 22 cały czas trwa zbiórka żywności, napojów, chemii i artykułów higienicznych.

Akademia Piłkarska Wisły Kraków wspiera drużyny młodzieżowe Dynama Kijów, które jest jej klubem partnerskim. Zaprasza także na otwarte treningi dzieci z Ukrainy, które opuściły swój kraj.

Kontakt: tel. 575 586 651.

Fot. cracovia.pl
Fot. cracovia.pl

Ligowy mecz Cracovii z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza obfitował w gesty wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów. Kibice zwracali się do nas z pytaniami, czy klub przyjmie uchodźców na przykład do ośrodka w Rącznej, gdzie są pokoje hotelowe. Przedstawiciel Cracovii poinformował nas, że nie jest to możliwe. Kilka pokoi przy ul. Wielickiej zajmują uczniowie szkoły sportowej. W Cracovia Training Center trwa zgrupowanie reprezentacji U-19, są też inne rezerwacje. Akademia Mistrzów Cracovia oferuje bezpłatne zajęcia z piłki nożnej dla chłopców i dziewczynek z rodzin ukraińskich uchodźców urodzonych w latach 2009-2014. „Pomożemy również w uzyskaniu certyfikatu Polskiego Związku Piłki Nożnej” – czytamy na Facebooku akademii.

Kontakt: tel. 501 148 351.


Fot. Hutnik Kraków
Fot. Hutnik Kraków

Ponad 200 osób uciekających przed wojną znalazło schronienie w hali Hutnika przy ul. Ptaszyckiego. Stowarzyszenie prosi o wsparcie – o potrzebach informuje w specjalnej grupie na Facebooku.

Hutnik od początku zaangażował się w zbiórki darów. Zaprasza także na nieodpłatne zajęcia piłkarskie w akademii.

Kontakt: dyrektor Paweł Palusiński, p.palusinski@nh2010.pl, tel. 570 539 636.

Hutnika wspiera inny krakowski drugoligowiec – Garbarnia. Klub z ul. Rydlówka również otworzył swoją akademię dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Kontakt: Stanisław Śliwa, tel. 504 033 711, Mateusz Ząbczyk, tel. 515 353 989.