Ostatnie godziny odpoczynku piłkarzy Cracovii i Wisły. Z kim zagrają w sparingach?

Wisła, podobnie jak w 2019 i 2020 roku, będzie mieszkać w hotelu IC Santai Family Resort fot. Joanna Zmijewska/Wisła Kraków
5 stycznia zespoły Jacka Zielińskiego i Adriana Guli wrócą do treningów, które mają ich przygotować do walki w lidze i Pucharze Polski (Wisła awansowała do 1/4 finału) w pierwszej połowie roku. Tylko jeden z zaplanowanych przez krakowskich ekstraklasowiczów sparingów odbędzie się w Polsce.

Cracovia i Wisła udanie zakończyły 2021 roku. Pierwsi na wyjeździe ograli Śląsk Wrocław, 2:0 a drudzy przed własną publicznością pokonali Bruk-Bet Termalicę Nieciecza 3:0. Potem piłkarze rozjechali się do domów i na wakacje. Odpoczywali, jednak każdy otrzymał rozpisane aktywności na mniej intensywny czas. Część zawodników Pasów, Polacy i dwóch obcokrajowców, spotkało się 1 stycznia na Treningu Noworocznym. Pierwszego gola w 2022 roku zdobył Jakub Myszor, a pierwszy zespół zwyciężył rezerwy 8:6.
Pierwsze wspólnie dni upłyną piłkarzom pod znakiem badań i testów. Do połowy stycznia Cracovia i Wisła będą trenować w swoich obiektach w Rącznej i Myślenicach. Początkiem roku zima odpuściła, a prognozy pogody na najbliższe dwa tygodnie nie zapowiadają ujemnych temperatur i opadów śniegu.

Kolejne dwa tygodnie Pasy i Biała Gwiazda spędzą w tureckim Belek. Zgrupowania rozpoczną się tego samego dnia – 15 stycznia – jednak Cracovia spędzi nad Bosforem o dwa dni więcej (wróci 29 stycznia). Wisła uda się na obóz i wróci jednym samolotem z trzema innymi klubami.

– Cieszymy się, że kluby - mimo boiskowej rywalizacji – potrafią ze sobą współpracować. To pokazuje, że poza zielonym placem gramy razem dla wspólnego dobra. Przyjęte przez nas rozwiązanie zapewnia drużynom podróż w komfortowych warunkach i mniej obciąża budżety klubów. To sytuacja niosąca wyłącznie korzyści – mówił Dawid Błaszczykowski, prezes Wisły
W grudniu trener Jacek Zieliński zapowiadał, że nie chce grać w Polsce żadnego sparingu przed początkiem rundy wiosennej, czyli meczem z liderem rozgrywek Lechem Poznań (6 lutego w Krakowie). W Belek Cracovia zaplanowała cztery gry kontrolne. 19 stycznia dziewiąty zespół ekstraklasy zmierzy się z Rapidem Wiedeń (Austria), 22 stycznia z Desną Czernichow (Ukraina), 26 stycznia z Rabotnickim Skopje (Macedoania), a 28 stycznia z Dynamem Czeskie Budziejowice (Czechy).

Wisła, zajmująca po 19 meczach 13. miejsce, również 6 lutego wróci do walki o punkty. Na początek czeka ją wyjazd na stadion Rakowa Częstochowa. Podobnie jak Cracovia, również zaplanowała cztery sparingi. Pierwszy, 12 stycznia, odbędzi się w Myślenicach z Tatranem Liptowski Mikułasz (Słowacja). W Turcji piłkarze będą budować formę i ćwiczyć warianty taktyczne. 18 stycznia zagrają z Honvedem Budapszt (Węgry), 21 stycznia z Banikiem Ostrawa (Czechy) i 25 stycznia z Karabachem Agdam (Azerbejdżan).