PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców z lekko zmodyfikowaną trasą

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zaplanowana na ostatnią niedzielę września impreza zyskała sponsora tytularnego – spółkę PGE Energia Ciepła. Ze względu na remont mostu Dębnickiego i ulicy Kościuszki nieco zmieni się trasa 13-kilometrowego biegu.

16. Bieg Trzech Kopców odbędzie się 24 września z udziałem maksymalnie trzech i pół tysiąca uczestników. Zapisy internetowe ruszą 2 sierpnia.

Po raz pierwszy od 2019 roku (w 2020 nie odbył się z powodu pandemii) bieg ma sponsora tytularnego. – Po wielu latach starań udało się namówić na bliższe wejście w nasze biegi. Bieg Trzech Kopców jest chyba najbardziej urokliwy z naszej triady. To bieg górski, ale biegamy też obok Wawelu, bulwarami – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Bieg Trzech Kopców 2023

– W tej imprezie bijemy rekordy w szybkości zapisów. Zobaczymy, jak szybko skończą się miejsca w tym roku – dodaje organizator imprezy.

Ze względów bezpieczeństwa nie może wystartować więcej osób, choć chętnych przeważnie było o wiele więcej niż miejsc. W 2019 roku pakiety startowe rozeszły się w pięć godzin i 47 minut.

– Imprezy współorganizowane przez ZIS, jak mistrzostwa świata w siatkówce 2014 i mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2016, stały na najwyższym poziomie. Współpraca z takim partnerem jest dla nas pewnym interesem i wsparciem – podkreśla Maciej Jankiewicz, prezes PGE Energia Ciepła.

Spółka jest obecna w Krakowie od 50 lat, posiada tu jedną z 16 elektrociepłowni. Wspiera Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe, filharmonię i szpital im. Rydygiera.

16. Bieg Trzech Kopców. Zmiany na trasie

Uczestnicy Biegu Trzech Kopców od 2007 roku pokonują 13 kilometrów pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. I w tym roku to się nie zmieni, natomiast ze względu na prowadzony już remont mostu Dębnickiego i mającą się rozpocząć w sierpniu przebudowę ulicy Kościuszki, trasa musi zostać minimalnie zmodyfikowana.

– Zostaną zachowane wszystkie przewyższenia – zapowiada dyrektor Kowal.

Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim

Prawie 25 procent trasy Biegu Trzech Kopców prowadzi ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni, a różnica poziomów sięga 160 m. Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako anglosaski, w którym trasa prowadzi raz w górę, raz w dół. Rekord frekwencji w Biegu Trzech Kopców został ustanowiony w 2019 roku. Na metę dotarło 2971 osób z 2978, które wystartowały. W ubiegłorocznej, 15. edycji wystartowało 2710 osób z 16 krajów, a na mecie zameldowało się 2705.