Prawie wszystko o karnetowiczach Wisły

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Klub z ulicy Reymonta sprzedał latem 8304 karnety. Jak się okazuje, abonamenty na mecze Białej Gwiazdy kupują nie tylko Polacy, ale również osoby z Niemiec, Francji, Meksyku, Białorusi, Wielkiej Brytanii i USA.

Na początku roku karnety na mecze Białej Gwiazdy były bardzo pożądanym towarem. Klub sprzedał ich ponad 15 tysięcy i pobił rekord ekstraklasy. Pospolite ruszenie kibiców było odpowiedzią na fatalną sytuację finansową klubu, którą po poprzednich rządach odziedziczyli ratownicy z Jakubem Błaszczykowskim na czele.

Także dzięki wsparciu fanów – nie tylko tych z karnetami – Wisła może funkcjonować i spłacać długi. Niedawno pełniący obowiązki prezesa Piotr Obidziński poinformował, że zadłużenie spadło poniżej 30 milionów złotych, podczas gdy w połowie lipca mówił o ponad 33 milionach, a zimą zobowiązania były jeszcze wyższe.

– Sytuacja jest coraz lepsza. Zimą w skali 1–10 stan oceniałem na „1”, a teraz jesteśmy w drugiej połówce – przekonywał pod koniec sierpnia Jarosław Królewski, wiceprzewodniczący rady nadzorczej.

Ponad połowa przedłużyła

Latem kibice nie ruszyli po karnety już tak tłumnie jak zimą. Sytuacja klubu została ustabilizowana, więc dla części osób nie była już to walka o życie, którą obserwowaliśmy na przełomie 2018 i 2019 roku. Zimą nie brakowało osób, które kupiły karnet, ale nie chodziły na mecze, bo mieszkają w innej części kraju lub świata. Po prostu chcieli pomóc. Fani wydawali również pieniądze na gadżety czy akcje klubu.

Latem Wisła podwyższyła ceny abonamentów, co spotkało się z krytyką części bywalców stadionu przy ulicy Reymonta. Mimo to, klubowi udało się latem osiągnąć całkiem dobry wynik – sprzedać 8304 karnety, z czego ponad 5900 na cały sezon. Ponad połowa (4900) przedłużyła swój poprzedni karnet i mogła liczyć na zniżkę.

Panie stanowią 13 procent posiadaczy karnetów na spotkania Białej Gwiazdy. Najstarszy kibic urodził się w 1932 roku, a najmłodszy w połowie 2018 roku. Bilet na sezon lub rundę kupowali nie tylko Polacy, ale także obywatele Niemiec, Francji, Meksyku, Białorusi, Wielkiej Brytanii i USA.

Wśród karnetowiczek najczęstsze imiona to Anna, Katarzyna i Agnieszka, zaś wśród panów są to Piotr, Michał i Krzysztof.

 

 

 


comments powered by Disqus