Puchar Polski. Pięć milionów złotych dla Rakowa, ile dla drużyn z Krakowa?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pięć milionów złotych otrzymał Raków Częstochowa za pierwszy w historii tryumf w krajowym pucharze. Cracovia, Garbarnia i Wisła zarobiły łącznie 440 tysięcy złotych.

 

– PZPN postanowił w tych rozgrywkach zwiększyć na każdym etapie wysokość nagród finansowych o ponad 50 procent. Premie są godziwe, a to dodatkowa motywacja dla zespołów występujących w tych rozgrywkach – mówił na starcie sezonu Zbigniew Boniek, prezes piłkarskiej centrali.

Pula nagród w Pucharze Polski wyniosła aż 10 milionów złotych. Połowę tej kwoty zgarnął klub spod Jasnej Góry, który w finale pokonał 2:1 Arkę Gdynia. Pierwszoligowiec za udział w meczu dostał 760 tysięcy złotych.

Półfinał Cracovii, blamaż Wisły

Broniący trofeum piłkarze Cracovii w minionej edycji dotarli do półfinału, w którym ulegli przyszłym zdobywcom z Częstochowy po emocjonującej końcówce. Za awans do najlepszej czwórki należy im się premia w wysokości 380 tysięcy złotych. Zespół Michała Probierza eliminował kolejno Chrobrego Głogów (I runda), Świt Skolwin (1/16 finału), Wartę Poznań (1/8) i Chojniczankę Chojnice (1/4).

Na 1/16 swój udział zakończyli piłkarze Garbarni Kraków, za co dostaną 45 tysięcy złotych. Brązowi na początek okazali się lepsi od GKS-u Katowice, a w drugim meczu przegrali po dogrywce z Chojniczanką.

Kompromitację zaliczyła Wisła, która pod wodzą Artura Skowronka w I rundzie nie dała rady trzecioligowemu KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Za odpadnięcie na tym etapie każdemu klubowi przysługuje 15 tysięcy złotych.

Wpadka ta, jak się później okazało, nie były wypadkiem przy pracy. Biała Gwiazda grała źle również w lidze i atmosfera wokół drużyny była coraz gęstsza. Skowronek zapłacił za słabe wyniki posadą, został zwolniony w ostatnich dniach listopada.