Puszcza Niepołomice. Niespodziewana rezygnacja w czasie przerwy w rozgrywkach

Marek Bartoszek (z lewej) nie jest już prezesem Puszczy Niepołomice fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Marek Bartoszek złożył rezygnację z funkcji prezesa spółki Niepołomicki Sport, która m.in. zarządza ekstraklasowym klubem piłkarskim Puszcza Niepołomice. Zapowiedział pozostanie w Puszczy w innej roli.

Marek Bartoszek złożył rezygnację po trzech latach pracy. Niepołomicki Sport S.A. odpowiada nie tylko za funkcjonowanie Puszczy Niepołomice. Zajmuje się też m.in. prowadzeniem akademii, utrzymaniem stadionu i innych obiektów sportowych na terenie gminy. Zadań jest wiele i prezes już w zimie poważnie zastanawiał się nad rezygnacją, by odpocząć od nawału obowiązków. W porozumieniu z innymi decyzyjnymi osobami doszedł do porozumienia, że bez względu na wynik zespołu w elicie odejdzie po zakończeniu sezonu.

– Ucinając wszelkie spekulacje, nikt się z nikim nie poróżnił, nikt niczego nie wymusił, a wsparcie jakie otrzymałem w tym czasie od Burmistrza Romana Ptaka, Prezesów: Jarosława Pieprzycy i Janusza Karasińskiego udowodniło mi po raz kolejny, że nie ma przypadku w tym, że Ludzie (relacje z nimi i zaufanie) są kluczowi w sukcesie jaki nasz Klub osiągnął – poinformował 6 czerwca wieczorem w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej klubu.

Czas pełen doświadczeń i sukcesów

– Te trzy lata to ogromny bagaż doświadczeń, nieprzespanych nocy i nieustającej presji – o czym najmocniej przekonała się moja najbliższa Rodzina, ale przede wszystkim satysfakcji z końcowego rezultatu. Dziękuję Wszystkim, których poznałem w tym czasie, dziękuje osobom z którymi współpracowałem i od których mogłem się uczyć. Jeśli jakaś moja decyzja okazała się błędem – przepraszam, zawsze jednak na pierwszym miejscu starałem się stawiać dobro Klubu. Puszcza jest jak magnes i wiele wskazuje na to, że po zmianach zarządczych dalej będzie tutaj dla mnie miejsce. Zwłaszcza, że nadal mamy tu sporo do zrobienia i wiele do wygrania – dodał Bartoszek.

Puszcza Niepołomice w 2023 roku zadziwiła piłkarską Polskę i w 2023 roku, na stulecie klubu, po barażach po raz pierwszy w historii znalazła się w ekstraklasie. Zajęła piąte miejsce w sezonie zasadniczym I ligi, a następnie pokonała dwa inne małopolskie kluby w dwustopniowych barażach. W półfinale wygrała z Wisłą na jej stadionie 4:1, a w finale na wyjeździe 3:2 z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza. Mało kto wierzył w utrzymanie Żubrów, tymczasem podopieczni trenera Tomasza Tułacza uplasowali się na 12. miejscu i wyprzedzili m.in. Cracovię. Zespół wszystkie mecze rozgrywał na wyjeździe, pełniąc rolę gospodarze na stadionie Pasów przy ulicy Kałuży. Będzie na nim występował także w rundzie jesiennej kolejnego sezonu, a na swój obiekt ma się przenieść w lutym 2025.

Kariera Marka Bartoszka

Marek Bartoszek przebywa obecnie w Warszawie, gdzie w piątek towarzyski mecz przed Euro 2024 rozegra reprezentacja Polski. Były już prezes Puszczy od 2021 roku jest oficjalnym spikerem kadry i rolę tę będzie pełnił w starciu z Ukrainą. W latach 2020-2021 Bartoszek pracował dla Bruk-Betu Termaliki Nieciecza m.in. jako spiker, redaktor strony internetowej, klubowej telewizji i osoba odpowiedzialna za media społecznościowe. Wcześniej jego głos można było usłyszeć podczas meczów Żubrów (gdzie był również rzecznikiem prasowym) i Cracovii. Z pracy dla krakowskiego klubu zrezygnował po derbach Krakowa w październiku 2018 roku. W czasie spotkania z Wisłą został zmuszony do zagłuszania dzieci kibicujących zespołowi gości (gospodarze mieli karę i mogli wpuścić tylko młodych fanów) poprzez emisję dopingu dla Pasów z odtworzenia.

Puszcza Niepołomice. Transfery

Z pracy w Puszczy nie zamierza rezygnować trener Tomasz Tułacz, który w sierpniu będzie świętował dziewięć lat na tym stanowisku. Zespół przebywa obecnie na urlopach i przygotowania do kolejnych rozgrywek wznowi 17 czerwca. W planach są dwa wyjazdy na zgrupowania (ośrodki nie zostały jeszcze podane) i sześć sparingów z: Ruchem Chorzów, Wisłą Kraków, Rakowem Częstochowa, Polonią Bytom, ŁKS-em Łódź i Bruk-Bet Termalicą Nieciecza.

Zespół opuścili bramkarz Oliwier Zych i napastnik Jordan Majchrzak (koniec wypożyczeń z innych klubów), a także obrońcy Michał Koj i Tomasz Wojcinowicz oraz napastnik Maciej Firlej (koniec kontraktów). 

Sezon 2024/2025 rozpocznie się w dniach 19-21 lipca. Niepołomiczanie zaczną go na wyjeździe z mistrzem Polski Jagiellonią Białystok, a Cracovia u siebie z Piastem Gliwice. We wrześniu czekają nas derby Małopolski, których formalnym gospodarzem na stadionie przy ulicy Kałuży będzie Puszcza.