News LoveKraków.pl

Stadion Wisły na dużym minusie. Ile za cały rok miasto otrzymało od klubu?

Igrzyska Europejskie na stadionie Wisły w 2023 roku fot. LoveKraków.pl

Prawie 933 tysiące złotych musiał dopłacić Zarząd Infrastruktury Sportowej do utrzymania stadionu przy ulicy Reymonta w 2023 roku. Zdecydowanie najwięcej kosztowała energia elektryczna.

W minionych 12 miesiącach koszty utrzymania stadionu Wisły Kraków wyniosły 9 mln 750 tys. 912 zł i 24 gr i były wyższe o około 3,3 mln zł niż w 2022 roku. Warto mieć na uwadze, że oprócz wykorzystywania stadionu do rozgrywania meczów Wisły Kraków i w celach biurowych, na przełomie czerwca i lipca odbyły się tam III Igrzyska Europejskie. Z jednej strony miasto zyskało dodatkowy dochód, ale wzrosły koszty mediów i trzeba było obniżyć czynsz dzierżawcom, których spotkały niedogodności wynikające z przygotowań do imprezy.

Od wszystkich korzystających z obiektu ZIS-owi udało się uzbierać 8 mln 818 tys. 230 zł i 67 gr – 2,8 mln zł więcej niż w 2022. Do utrzymania stadionu trzeba było więc dopłacić ponad 932 tys. zł, około 500 tys. więcej niż w poprzednim okresie. W 2023 roku miasto wydało też 540 tys. zł na remonty, nie licząc modernizacji przed igrzyskami za 110 mln zł, przeprowadzonej głównie ze środków pozyskanych z budżetu państwa.

Stadion Wisły Kraków. Co kosztuje najwięcej?

Na opłaty i media wydano ponad 7,7 mln zł. Na czele listy kosztów są energia elektryczna (4,2 mln zł), ciepło (3,2 mln zł) i ochrona (1,3 mln zł). Wisła za dzierżawę stadionu na dni meczowe i biura zapłacił 3,4 mln zł, a jednostki miejskie funkcjonujące przy Reymonta 20 – 1,7 mln zł. Od pozostałych podmiotów pozyskano 3,6 mln zł. 


Szukają sponsora tytularnego i liczą na mniejsze zużycie energii

Od 1 lutego ZIS podniósł Wiśle stawki za korzystanie z obiektu. Za jedno rozegrane spotkanie klub będzie musiał teraz płacić (48 godzin przed meczem) 202 tys. zł brutto, a za miesięczne korzystanie z biur – 56 tys. zł brutto. To podwyżka o 11,4 proc. – Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami jesteśmy zobligowani do zwaloryzowania od lutego stawek czynszowych zgodnie z ustanowionymi 15 stycznia b.r. przez GUS wskaźnikami waloryzacji – informuje Anna Nowosielska, kierownik działu komunikacji. 

W ubiegłych latach miastu zdarzało się dopłacać do utrzymania stadionu więcej niż w 2023, ale celem jest minimum zbilanoswanie wydatków i dochodów. Może w tym pomóc znalezienie sponsora tytularnego, który zapłaci za promowanie swojej marki. Konkurs został ogłoszony 31 stycznia, oferty można składać do końca lutego. ZIS liczył też, że po modernizacji m.in. fasady przed igrzyskami obiekt będzie mniej mniej energochłonny. – Podwójna ściana ma spowodować, że ciepło nie będzie uciekało. Według wstępnych prognoz zastosowanie tych rozwiązań powinno zmniejszyć zużycie energii o około 30 proc. mówił Krzysztof Kowal, dyrektor miejskiej jednostki. 
Aktualności

Pokaż więcej